Wszystko
o samochodach

Przepisy / Mandaty

Pomiar wideorejestratorem. Jak nie dać się oszukać?

Data publikacji: Autor: łs

Fot. Motofakty.pl Polskie drogi są patrolowane przez setki radiowozów z wideorejestratorami. Nagrania z pokładowej kamery są nierzadko podstawą do nałożenia słonego mandatu. O czym warto wiedzieć?

Fot. Motofakty.plKamera zamontowana w radiowozie nie mierzy prędkości nagrywanego pojazdu. Jest połączona z zamontowanym w radiowozie czujnikiem prędkości, a na ekranie prezentowana jest prędkość radiowozu.

– W instrukcjach obsługi tego sprzętu jest wyraźnie zapisane, że kierujący ma zrównać swoją prędkość z pojazdem za którym jedzie – przypomina Emil Rau. Tylko w takiej sytuacji pomiar będzie wiarygodny. Wskazane jest także, by odbywał się na możliwie długim odcinku drogi.

– Kiedy pojawią się wątpliwości, bierzemy centymetr i mierzymy. Dlaczego na samym początku pomiaru samochód ma wysokość 10 cm, a pod koniec pomiaru ma 11 cm? Czy oznacza to, że w ciągu kilku sekund pojazd urósł o 10%? Nie. To efekt niedokładnie wykonanego pomiaru – wyjaśnia Emil Rau.

Jeżeli kierowca jest pewny, że nie jechał z prędkością o której mówią funkcjonariusze, nie powinien przyjmować mandatu i dowodzić swoich racji przed sądem.

Na taki krok zdecydował się m.in. Krzysztof Hołowczyc. Policja podawała, że przekroczył prędkość o 114 km/h. Sąd ustalił, że rajdowiec jechał o 71 km/h więcej niż pozwalały przepisy. Postępowanie zakończyło się nieprawomocnym wyrokiem. Hołowczyc odwołał się od wyroku. W listopadzie bieżącego roku sprawa została umorzona z powodu przedawnienia.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • Makumber (gość)

  "Montaż: Kacper Rogacin" - No ale kolo się przy montażu napracował. Zasłużył co najmniej na trzynastkę! I na bony Sodexo na święta.

 • Igor (gość)

  Dokładnie 4 lata temu policjanci w Rumi (jadący Passatem) nagrali mnie w taki sposób. Byłem przekonany, że jadę maks. 80 kmh. Dodatkowo wjeżdżając do miejscowości, odpuściłem nogę z gazu, żeby zwolnić. Na światłach zrównał się ze mną passat, i policjantka zaprosiła mnie do radiowozu. Pokazali mi nagranie.. 101km/h. Zapytałem ich w aucie, co to za prędkość. Chórem odpowiedzieli, że to prędkość mojego auta.. Dokładnie, tak jak Pan powiedział w materiale.. nie chciałem się spierać.. ale gdybym wiedział tylko to, że to byłą prędkość ich auta, nigdy nie przyjąłbym mandatu..

 • leser (gość)

  Obśmiałem się jak norka hahaha ale tłumaczenie "pomiar linijką" a Panie Rau słyszał Pan o czymś takim jak zoom? operator tego "diabelstwa' może dowolnie powiększać obraz filmowanego obiektu! trzeba powiedzieć ludziom którzy już dali się zatrzymać aby patrzyli na 1) czas pomiaru jaki wyświetla się 2) prędkość pojazdu który mierzy obiekt!!! Jeśli tego Szanowni Policjanci nie pokażą trzeba odmawiać płacenia ot co !!! pomiar linijką hahaha dobre nie ma co Pogodnych Świąt

 • Świat taki prosty a $$$ go tak komplikujecie (gość)

  Zastanawiam się, jak trudne byłoby sprawdzenie wideorejestratorem (błąd w pisowni?) prędkości na odcinku 500 m w w/w warunkach. Jeżeli prawnie Policja ma ułatwione mierzenie takim sposobem od 50 m. A w większości przypadków nie robią tego rzetelnie bo nabijają kasę do budżetu. Biorąc pod uwagę fakt, że jesteśmy w stanie stwierdzić czy pomiar jest wiarygodny. Wspomniał o tym leser - gość z 8:53. Jest wielce prawdopodobne, że każda sprawa z tytułu takiego wykroczenia w związku z nie przyjęciem mandatu skończy się wygraną "pirata drogowego". Wystarczy kilka takich wygranych spraw, żeby policja się ogarnęła pod tym względem. Jednak jesteśmy tak "zaszczuci", że nie prędko się to zmieni. Nie kalkuluje nam się poświęcać cenny czas na walkę za te kilka paczek z... Systemem. Pytanie tylko co na to niezawisłe sądy. Będzie ciekawie...

 • Paweł (gość)

  Więc niech Pan Hołowczyc wiećej nie pieprzy o bezpiecznej jeździe , przepisach itd. Wybronił się ze 114 ale przekroczenie o 70 zostało potwierdzone. Wstyd że zasłania się immunitetem zamiast zapłacić mandat. Migał się aż do przedawnienia sprawy - wstyd Panie europośle. I tacy ludzie tworzą prawo.

 • Ale na jakiej podstawie sąd ustalił prędkość ? (gość)

  Skąd ta pewność skoro policjanci jak widać oszukiwali ? Czy ponieśli odpowiedzialność karną ?

 • M-18 Hellcat (gość)

  Szacunek dla pana Emila, łowcy fotoradarów. wygląda na to że zabrał się obecnie za następnych oszustów czyli tych z nieoznakowanych radiowozów. I za tych oszustów z Iskrą też. Szacunek panie Rau.

 • zolt (gość)

  Takie mądre głowy jak przychodzi co do czego to zaraz miękną. Umieją innych pouczać a jak trzeba do sądu iść za przekroczenie prędkości to biorą nakazowe i siedzą cichutko.

 • Poppers (gość)

  Gdy już skorzytacie z zaproszenia funkcjonariuszy do nieoznakowanego radiowozu i zostanie Wam okazana rejestracja Waszego wykroczenia , poproście uprzejmie o pokazanie rejestracji BEZ ZOOMU 16 -to krotnego. Zobaczycie w skali 1:1 , że rejestracją Waszego auta będzie dotyczyła rejestracji....całego ruchu drogowego a odległość będzie naprawdę spora od Waszego auta. Przepisy wewnętrzne MSWiA , stworzone jesszcze przez generała Rapackiego jasno instruują funkcjonariuszy KIEDY pomiar jest zgodny z przepisami : określony czas rejestracji , określona odległość od pojazdu sprawdzanego , JEDEN RADIOWÓZ PROWADZI CZYNNOŚCI W STOSUNKU DO JEDNEGO POJAZDU UŻYTKOWNIKA W TYM SAMYM CZASIE ( nie ma czegoś takiego jak zatrzymywanie 2 - ch pojazdów na raz ). Takich kwiatków jest więcej.....

 • johny (gość)

  Panie Emilu Wielki ale to Wielki Szacunek ! Za to , że walczy pan z tym łajdactwem, patologią, półgłówkami ze straży miejskiej i policji. Oraz z przepisami które mają to doić kierowców i nie tylko.

 • johny (gość)

  A w ogóle co to jest za trzaskanie zdjęć bez zatrzymania kierującego. To jawne wyciąganie kasy ! Jedzie taki kierowca chociaż nieprzepisowo i nagle policja go buch wideorejestratorem , on niczego nie świadomy, że ktoś go "ustrzelił" jedzie dalej a potem w domu liścik..

 • lysynh (gość)

  czy jadacy a radjowuz z naprzeciwka mierzy predkosc czy to jest legal

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości