Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Pomorskie mosty do remontu

Data publikacji: Autor: Tomasz Falba - Dziennik Bałtycki

Fot. Grzegorz Mehring: Nie tylko stan techniczny wiaduktu na gdańskiej Zaspie pozostawia wiele do życzenia. Podobnie jest z innymi takimi obiektami w całym województwie.

Stan techniczny większości pomorskich mostów jest zły. Czy grozi nam zatem powtórka sytuacji sprzed dwóch miesięcy, kiedy awaria wiaduktu na gdańskiej Zaspie sparaliżowała ruch w Trójmieście?

 

- Na pewno nie, jeśli chodzi o sieć dróg krajowych w naszym województwie - zapewnia Stanisław Woynarowski, zastępca dyrektora gdańskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. - Nasze mosty są w porządku.

GDDKiA zarządza 146 tzw. obiektami mostowymi, czyli mostami, wiaduktami, kładkami, Fot. Grzegorz Mehring: Nie tylko stan techniczny wiaduktu na gdañskiej Zaspie pozostawia wiele do ¿yczenia. Podobnie jest z innymi takimi obiektami w ca³ym województwie. tunelami itp. Jak zapewnia Woynarowski, tylko niektóre z nich wymagają jakiegoś remontu. W przyszłym roku GDDKiA planuje odnowę tylko jednego wiaduktu w Rumi.

- Prowadzimy stały monitoring obiektów mostowych - zapewnia Woynarowski. - Żadna nagła sytuacja nas nie zaskoczy.

 

Gorzej jest z mostami i wiaduktami położonymi na drogach wojewódzkich. Zarząd Dróg Wojewódzkich w Gdańsku opiekuje się 164 obiektami mostowymi. Według informacji zawartych w „Programie rozwoju dróg wojewódzkich w latach 2004-2015 na terenie województwa pomorskiego” 45 z nich (co stanowi 65 proc. całkowitej długości wszystkich obiektów) jest w złym stanie technicznym.

- Żaden z nich nie jest aż tak zniszczony, że może się w każdej chwili zawalić - uspokaja dyrektor ZDW Włodzimierz Kubiak. - Ale nie można wykluczyć, że jeśli na taki most wjedzie samochód o wadze przewyższającej jego nośność, to może dojść do jakiejś awarii.

Ze względu na brak pieniędzy ZDW planuje w przyszłym roku wyremontować tylko jeden most. Według szacunków Kubiaka na naprawę wszystkich mostów samorząd wojewódzki musiałby wydać ponad 70 mln zł.

 

Drogi krajowe i wojewódzkie, choć najważniejsze dla pomorskiej infrastruktury, stanowią mniejszość wszystkich tras w naszym regionie, bo jest ich tylko 2,5 tys. km. Większość, bo aż 17 tys. km, to drogi powiatowe i gminne. Jaki jest stan mostów i wiaduktów położonych na tych szosach, nikt tak naprawdę nie wie. Nie ma bowiem aktualnych zbiorczych danych na ten temat. W większości może być jednak tak jak w Kartuzach. Tamtejszy Zarząd Dróg Powiatowych opiekuje się 28 obiektami mostowymi, z których 18 wymaga modernizacji, bo nie mają przepisowej nośności.

- W pięciostopniowej skali stan techniczny obiektów oceniłbym na prawie dostateczny - mówi Bogdan Pawłowski, zastępca dyrektora ZDP w Kartuzach. - Tragicznie więc nie jest, ale i dobrze też nie.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości