Pomorze: płatny przejazd DK nr 91 jeszcze w 2012

Anna Szałkowska
Fot. Zbigniew Brucki
Fot. Zbigniew Brucki
Z końcem czerwca 2012 roku skończą się bezpłatne przejazdy pojazdów powyżej 3,5 tony po drodze krajowej nr 91. To oznacza koniec sznurów pędzących ciężarówek, które obecnie uciekają z płatnej autostrady A1. Na odcinku od Pruszcza Gd. do Nowych Marzów montowane są właśnie bramownice w ramach elektronicznego systemu poboru opłat viaTOLL.
Fot. Zbigniew Brucki
Fot. Zbigniew Brucki

Na pomorskim odcinku drogi nr 91 urządzenia stoją już m.in. w okolicy Skowarcza i Miłobądza, w innych miejscach przygotowywane są już wykopy pod bramownice. Prace postępują bardzo szybko. - Obecnie na drodze 91 zamontowanych jest pięć bramownic z planowanych 30 - informuje Piotr Michalski, rzecznik prasowy gdańskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Wprowadzenie opłat na drodze krajowej z Pruszcza Gd. do Nowych Marzów z pewnością sprawi, że część przewoźników opuści ją i skieruje swoje pojazdy na płatną autostradę. Koncesjonariusz odcinka A1 z Gdańska do Torunia - firma Gdańsk Transport Company - planuje nawet na czerwiec akcję informacyjno- promocyjną, skierowaną do kierowców ciężarówek. Badania natężenia ruchu prowadzone na zlecenie GDDKiA pokazały bowiem, że wprowadzenie systemu, który obowiązuje już na kilku innych trasach Pomorza, nie zmieniło natężenia ruchu na drodze krajowej nr 6, drodze ekspresowej S6 obwodnicy Trójmiasta i na głównym ciągu komunikacyjnym Gdańska. Natomiast znacząco wzrósł ruch samochodów ciężarowych na drodze krajowej nr 91, które zjechały z autostrady A1, by uniknąć opłat. Obrazują to liczby. Według pomiarów przeprowadzonych przez GDDKiA, średnio każdej doby drogą krajową nr 91 w okolicy miejscowości Nowe (kujawsko-pomorskie) przejeżdża ok. 700 ciężarówek.

Dlatego z zapowiadanych zmian cieszą się przede wszystkim mieszkańcy miejscowości położonych wzdłuż drogi krajowej 91. - Chcemy żyć w spokoju. Nie możemy się doczekać chwili, kiedy tiry przeniosą się na autostradę A1 - mówi Helena Linda, mieszkanka osiedla Prątnica w Tczewie.

Elektroniczny System Poboru Opłat viaTOLL wykorzystuje technologię komunikacji bezprzewodowej krótkiego zasięgu. Aby mógł on funkcjonować na wybranych odcinkach dróg, nad jezdniami muszą stanąć specjalne bramownice: lekkie, stalowe konstrukcje, wyposażone w anteny umożliwiające komunikację z urządzeniami pokładowymi viaBOX, które są montowane w każdym pojeździe o wadze powyżej 3,5 t, poruszającym się po drogach włączonych do viaTOLL. Kiedy taki pojazd będzie mijał bramownicę, każdorazowo zostanie naliczona opłata za przejazd. System jest obowiązkowy dla wszystkich pojazdów samochodowych oraz zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej większej niż 3,5 t i autobusów posiadających powyżej 9 miejsc siedzących.

Źródło: Dziennik Bałtycki

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty