Wszystko
o samochodach

Przepisy / Aktualności

Poprawili

Data publikacji: Autor: Maciej Pobocha

Fot. Rafał Klimkiewicz: Senatorowie poprawili& wadliwą ustawę o podatku od towarów i usług. Nie będzie możliwości odliczania VAT-u przy zakupie wszystkich aut. W przyjętej przez sejm nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług błędnie zdefiniowano pojęcie samochód dostawczy. Błąd naprawili senatorowie.

W przyjętej przez sejm nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług błędnie zdefiniowano pojęcie „samochód dostawczy”. Pozwalało to na odliczanie 100 proc. VAT-u przy zakupie wszystkich aut. Błąd ten naprawili senatorowie.

 

Posłowie proponowali, żeby VAT w całości odliczać przy zakupie aut ciężarowych (dopuszczalna masa całkowita powyżej 3,5 tony) oraz dostawczych. Za samochód dostawczy uznawany miał być pojazd z jednym rzędem siedzeń i zamontowaną za nim kratą lub szybą. W przypadku aut z dwoma rzędami siedzeń 100 proc. VAT-u można byłoby odliczać, gdy część bagażowa jest dłuższa od pasażerskiej. Przestrzeń tą, zdaniem posłów, należałoby mierzyć pomiędzy przednią a tylną szybą, co oznaczało, że zawsze będzie ona większa niż 50 proc. długości pojazdu. Tym samym przy zakupie każdego auta można by odliczać VAT w całości!

 

Teraz senatorowie wprowadzili do ustawy poprawkę. W przypadku zakupu pojazdów z więcej niż jednym rzędem siedzeń można będzie odliczyć 100 proc. VAT-u, jeśli część przeznaczona do przewozu ładunków okaże się dłuższa niż połowa długości wnętrza auta mierzona od przedniej do tylnej szyby lub krawędzi podłogi w przypadku braku tylnej szyby. Fot. Rafał Klimkiewicz: Senatorowie poprawili& wadliwą ustawę o podatku od towarów i usług. Nie będzie możliwości odliczania VAT-u przy zakupie wszystkich aut.

 

- Udało się naprawić przeoczenie w proponowanej nowelizacji. Ustawa o podatku od towarów i usług powinna wejść w życie 1 czerwca, natomiast same przepisy dotyczące odliczania VAT-u przy zakupie aut - 1 września – powiedział Jarosław Neneman, wiceminister finansów.

 

Zgodnie z proponowaną nowelizacją ustawy o podatku od towarów i usług 100 proc. VAT-u można będzie odliczać przy zakupie aut ciężarowych (dopuszczalna masa całkowita powyżej 3,5 tony) oraz dostawczych. Odliczanie VAT-u możliwe będzie również przy zakupie samochodów osobowych wykorzystywanych do działalności gospodarczej. Nie może ono jednak przekroczyć 60 proc. podatku i być wyższe niż 6 tys. zł. Niemożliwe będzie także odliczanie podatku VAT zawartego w cenie paliwa, na co przepisy zezwalają w przypadku samochodów ciężarowych i dostawczych.

 

Znowelizowane przepisy zastąpią obowiązujący obecnie tzw. wzór Lisaka, który umożliwia przy zakupie samochodów osobowych wykorzystywanych do działalności gospodarczej odliczenie jedynie 50 proc. podatku z faktury i maksymalnie 5 tys. zł.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Komentarze

  • Komentarz usunięty.
  • Komentarz usunięty.
  • Komentarz usunięty.
  • Komentarz usunięty.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości