Wszystko
o samochodach

Porady / Eksploatacja

Poprawne mocowanie bagażu w samochodzie: siatki, pasy i maty. Poradnik

Data publikacji: Autor: Bartosz Gubernat

Poprawne mocowanie bagażu w samochodzie: siatki, pasy i maty. Poradnik

fot. Newspress Siatki i pasy mocujące ładunek warto zastosować także w bagażniku samochodu osobowego. Podajemy przykłady kilku praktycznych rozwiązań.

Chociaż producenci dzisiejszych samochodów prześcigają się projektując w kabinach schowki i półki, większość aut w bagażniku ma w standardzie tylko płaską powierzchnią. W pełni bagażnik wykorzystuje się rzadko, zazwyczaj kilka razy w roku, podczas wyjazdu na wakacje albo remontu domu. Stabilne ułożenie bagaży jest wówczas łatwe, bo przytulając je do siebie automatycznie wykluczamy możliwość przesuwania się ich po bagażniku. Znacznie większym problemem jest przewiezienie np. kilku siatek z zakupami w niemal pustym kufrze. Są jednak na to praktyczne sposoby.

Przykryty siatką

Poprawne mocowanie bagażu w samochodzie: siatki, pasy i maty. Poradnik

fot. SkodaNa rynku motoryzacyjnym dostępnych jest wiele gadżetów ułatwiających przewożenie i montaż ładunku w samochodzie. Jedne z najbardziej popularnych to uniwersalne siatki do bagażnika, które można mocować na wiele sposobów. Służą one przede wszystkim do przykrycia np. zakupów ułożonych na środku podłogi. Elastyczną siatkę mocuje się wówczas do bagażnika. Wiele samochodów ma w tym celu przygotowane specjalne uchwyty. Jednak ich brak nie jest problemem. Producenci siatek dołączają zazwyczaj do zestawu swoje uchwyty, pozwalające się zamontować niemal w każdym popularnym modelu samochodu.

Jeśli siatka jest wyposażona w odpowiednie paski i mocowania, można ją zamontować także na plecach tylnej kanapy. Zazwyczaj wystarczy chwycić paskami trzpienie tylnych zagłówków. W ten sposób powstaje pojemna, elastyczna kieszeń. Te same siatki stosuje się także do szybkiego przygotowania kieszeni pod spodem półki zasłaniającej ładunek w bagażniku.

Na rynku mamy także wyroby mocowane przy pomocy rzepów. Wtedy siatkę można przyczepić np. do ścianek bagażnika, tworząc w ten sposób dodatkowe kieszenie. Tego typu rozwiązanie sprawdza się szczególnie w autach typu kombi, gdzie między tylnym słupkiem a obudową tylnego nadkola w bagażniku pozostaje pionowa, trudna do zagospodarowania przestrzeń. Zakładając w tym miejscu siatkę tworzymy wysoką, pojemną kieszeń. Wybierając siatkę podłużną, można zamocować ją pomiędzy bocznymi ścianami bagażnika, wydzielając w nim dowolną, osobną przestrzeń na podłodze. Można np. położyć tu zakupy.

Zobacz też:
- Bagażniki na rowery - rodzaje, ceny, wady i zalety
- Bagażniki dachowe, uchwyty na sprzęt sportowy. Rodzaje i ceny
- Korozja, ubytki lakieru, uszkodzenia nadwozia. Jak z nimi walczyć? FOTOPORADNIK
- Kupujemy alufelgi. Dobór i konserwacja. Poradnik

- Wybór siatek mocujących bagaże jest ogromny. Rozmiary, kształty i sposoby mocowania pozwalają dopasować je niemal do każdego auta - mówi Andrzej Szczepański, właściciel Auto Sklepu w Rzeszowie. Ceny? Produkty uniwersalne można kupić już za ok. 15-20 zł, przeznaczone do konkretnych modeli za ok. 50 zł.

Wykładzina podłogi

Mata do bagażnika samochodowegoW bagażniku warto zastosować także materiał zapobiegający uszkodzeniu i pobrudzeniu podłogi. W sklepach motoryzacyjnych można kupić przede wszystkim specjalne maty. Najczęściej są wykonane z lekkiej pianki lub gumy. Występują zarówno w rozmiarach uniwersalnych, jak i dedykowanych do konkretnych modeli samochodów. Wówczas pasują idealnie, przykrywając całą podłogę bagażnika.

Jeśli są w niej uchwyty lub mocowania, zazwyczaj taka mata jest w tych miejscach odpowiednio wykrojona i wyprofilowana. Ceny wahają się między 80-120 zł za produkty przeznaczone do konkretnych modeli aut. Maty uniwersalne, gumowe można kupić już za ok. 40 zł. Wybierając matę warto zwrócić na wysokość jej obrzeży. Im wyższa, tym lepsza, ponieważ w razie rozlania lub wysypania ładunku mamy większość pewność, że nie przedostanie się on na oryginalną wykładzinę bagażnika.

A może kuferek?

Poprawne mocowanie bagażu w samochodzie: siatki, pasy i maty. Poradnik

fot. NewspressWielu kierowców, szczególnie zawodowych stosuje w samochodach rozmaite kufry i skrzynki. Wiedzą o tym producenci akcesoriów samochodowych. Jednym z najbardziej popularnych rozwiązań są materiałowe kufry przypinane przy pomocy rzepów do tylnej ścianki kanapy, albo ścianek bagażnika w samochodzie. Bardzo często kufer jest wykonany z grubego materiału przypominającego w dotyku filc. Kolory to najczęściej popiel i czerń odzwierciedlające tapicerkę. Ceny na aukcjach internetowych zaczynają się od ok. 20 zł.

Do schowania podstawowych narzędzi, ręczników papierowych, latarki czy apteczki można użyć także plastikowej skrzynki narzędziowej. Aby nie przemieszczała się w czasie jazdy wystarczy podkleić ją dwustronną taśmą rzepową i przymocować w ten sposób do podłogi lub ścian bagażnika. Skrzynek i taśm najlepiej szukać w hipermarketach budowlanych, gdzie są najtańsze.

Przestrzeń na dachu

Poprawne mocowanie bagażu w samochodzie: siatki, pasy i maty. Poradnik

fot. NewspressAlternatywą dla bagażnika może być odpowiednio zaaranżowany boks dachowy. w większości modeli pasy lub gumy mocujące bagaże są tu standardem. Ale dodatkowo kufer także można wyposażyć w specjalne siatki. Do boksów można dokupić także specjalne maty i wykładziny. Tutaj spełniają one dwojaką funkcję. Po pierwsze zapobiegają ślizganiu się ładunku. Ale przy okazji także wygłuszają kufer. To bardzo istotne, bo zbyt luźno ułożone bagaże we wnętrzu plastikowego kufra potrafią nieźle hałasować. Ceny boksów zależą od pojemności i producenta. Zaczynają się od ok. 800 zł i sięgają ok. 4000 zł. Maty kosztują ok. 50 zł. Trzeba pamiętać, że do zamocowania boksu potrzebna będzie jeszcze baza, czyli poprzeczki mocowane do dachu pojazdu. Ceny zaczynają się od ok. 150 zł.

Bazę można wykorzystać także do zamocowania klasycznego bagażnika dachowego, do którego ładunek mocujemy przy pomocy specjalnych taśm lub gumowych pasków. Takie urządzenie spełnia podobne zadanie jak boks, tyle, że ładunek nie jest osłonięty. Za bagażnik dachowy trzeba zapłacić od ok. 100-120 zł wzwyż.

Poprawne mocowanie bagażu w samochodzie: siatki, pasy i maty. Poradnik

fot. Newspress

Poprawne mocowanie bagażu w samochodzie: siatki, pasy i maty. Poradnik

fot. Newspress

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • eryk (gość)

    W xlv nie mam tego problemu, bo auto jest fabrycznie wyposażone w siatkę bagażową, haczyk na torby z zakupami i schowek w podłodze. Ani zakupy ani bagaże nie latają luzem po bagażniku, a to duża wygoda, zwłaszcza jak się jedzie w dalsze trasy całą rodziną.

  • AMT Bagażniki dachowe (gość)

    Pakowanie do bagażnika Bagażnik zawsze pakujesz w ten sam prosty sposób. Jak spakować bagażnik? Szybko i sprawnie! . Pojemność bagażnika miała dla Ciebie znaczenie podczas zakupu samochodu? Wykorzystaj ją maksymalnie! Zapakuj nawet 30% bagaży więcej niż tradycyjnymi metodami. Pakując zestaw toreb KJUST jesteś w stanie dokładnie przewidzieć, ile rzeczy zmieści się w bagażniku. Po prostu tyle, co w torbach. Nic Cię nie zaskoczy. Wykorzystując całą przestrzeń pod roletą zapakujesz dużo rzeczy i swobodnie zasuniesz roletę nad torbami. W razie nagłego ruchu torby nie będą latać po aucie. Doskonałe dopasowanie Torby wypełniają każdy centymetr kwadratowych bagażnika dzięki swoim ukośnym bokom dopasowanym do pochylenia tylnych foteli. To unikalna cecha toreb KJUST. https://amt-kostecki.pl/torby-do-bagaznika

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości