Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Popularne kombi

Data publikacji: Autor: (WIB)

 Uniwersalne na czasie

Coraz więcej modeli samochodów jest oferowanych w wersji kombi. Nic w tym dziwnego, takie auto jest nieco tylko droższe od aut z nadwoziem sedan czy hatchback, a bez trudu można wybrać się nim w dłuższą podróż nawet ze sporym bagażem. W tym roku (do końca maja) sprzedano w naszym kraju 14 127 aut kombi, co stanowi nieco ponad 11 proc. ogólnej sprzedaży.

Odsetek ten jednak w ostatnich latach wyraźnie rośnie, częściowo dzięki przepisom leasingowym, spora grupa samochodów kombi to ciężarówki. Na szczęście auta z uniwersalnym nadwoziem są tak samo ładne, a czasem nawet ładniejsze od czterodrzwiowych sedanów czy pięciodrzwiowych liftbacków. Zwłaszcza gdy szyku dodaje coraz częściej seryjny reling dachowy. Niektóre firmy posunęły się nawet do umieszczenia w bagażniku - tyłem do kierunku jazdy - dwóch dodatkowych fotelików dla dzieci. Wtedy spada wprawdzie objętość bagażnika, ale zyskujemy w zamian dwa miejsca i kombi staje się minivanem. Na bazie aut kombi powstają auta uterenowione, takie jak Volvo Cross Country, Audi Allroad czy Subaru Legacy Outback.

Na nieco mniej rozwiniętych rynkach prawdziwym hitem są "kombiaki" zbudowane na bazie aut segmentu B. Niestety, do grona tych krajów należy także Polska. Wybór małych samochodów z nadwoziem uniwersalnym jest w naszym kraju spory, można wybierać między Seatem Cordobą Vario, Skodą Fabią Combi, Fiatem Palio Weekend, w sprzedaży jest także chyba najmniejsze kombi na świecie - Kia Pride.

Dla nieco bardziej wymagających, a przede wszystkim bogatszych klientów przeznaczone są auta kombi z segmentów C czy D. Tyle że w przeciwieństwie do mniejszych przedstawicieli tego gatunku, rzeczywiście zmieszczą rodzinę wraz ze sporym bagażem. Niektóre kombi, jak np. Peugeot 307 SW, konkurują na rynku aut rodzinnych nawet z vanami. Jak to możliwe? Otóż można doń dokupić dwa dodatkowe fotele, montowane tyłem do kierunku jazdy w bagażniku. Wprawdzie mocno ogranicza to jego pojemność, ale możliwość przewiezienia siedmiu osób jest tego warta. W ogóle Peugeot ostatnio przypuścił ofensywę w segmencie aut z nadwoziem kombi. Do zadomowionego już na rynku modelu 406 dołączył wymieniony 307 SW (a także kombi), a wkrótce pojawi się w salonach także kolejny rywal w grupie małych aut - 206 SW.

Do początku artykułu

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości