Wszystko
o samochodach

Porady / Eksploatacja

Porysowana przednia szyba

Data publikacji: Autor: Grzegorz Wojtyrowski

Fot. Bosch: Porysowana przednia szyba utrudnia obserwację drogi. W samochodach, które mają ponad 10 lat, wymiana szyby czołowej powinna być obowiązkowa.

W powietrzu atmosferycznym unoszą się cząsteczki różnych związków chemicznych o rozmaitych średnicach i różnych kształtach. Podczas jazdy oddziaływają one destrukcyjnie na szybę przednią i mają znaczny wpływ na zmiany gładkości jej wierzchniej warstwy.

 Fot. Bosch: Porysowana przednia szyba utrudnia obserwację drogi.

Miejscowym zarysowaniom powierzchni sprzyja również tarcie piór wycieraczek „na sucho”, gdyż z reguły w strefie parkowania gumowych piórek zbiera się dużo piasku zawierającego ziarenka bardzo twardego kwarcu. Takie pasma rys utrudniają, a czasami wręcz uniemożliwiają, obserwację drogi i pobocza w przypadku jazdy po zapadnięciu zmroku lub gdy słońce świeci nisko nad horyzontem.

 

Jeśli dodatkowo na szybie znajdują się odpryski spowodowane przez uderzenia kamieniami, to nadaje się ona do wymiany. Nie pomogą tu zabiegi polerowania wierzchniej warstwy szyby czołowej.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Tagi:

Komentarze

 • KRIS (gość)

  myslez ze raczej nie wiek a przebieg powienien byc decydujacym czynnikiem. a jeszcze wiekszym czynnikiem jest sam wlasciciel i jego umiejetne poslugiwanie sie prostym urzadzeniem-WYCIERACZKA. Odbieram ze Autor art. twierdzi ze w samochodach po 10 latach szyby sa bardziej podatne na zarysowania??

 • AZ (gość)

  Rozumiem, że krewni p. Wojtyrowskiego zajmują się sprzedażą szyb samochodowych??!! Bo nic innego nie przychodzi mi na myśl czytając ten "analityczny" artykuł na temat szyb samochodowych. Dobrze by było, jakby ktoś przed umieszczeniem takiego artykułu sprawdzał jego zawartość merytoryczną i wyłapywał bzdury i nonsensy jak wyżej!

 • MS (gość)

  A co to za artykuł? Takiego to nie warto publikować. Przecież on jest o niczym, a nie przepraszam o szybie tylko po co?:)

 • jachu (gość)

  Prawda lezy gdzies po srodku

 • Fed (gość)

  A co z możliwością wypolerowania szyby? Czy jest taka możliwość? I ile to kosztuje? może alternatywane rozwiązania byłyby lepsze niż TYLKO wymiana

 • Krzysio (gość)

  Najpierw w szybe uderzył kamień, potem zrobiła, się rysa i szyba zaczęła pękac. Skleiłem i nic to nie dało, bo znowu pekła. Musiałem wymienic na nową, bo mi nie chcieli przepuścić na przedłużeniu dowodu rejestracyjnego.

 • dejacek (gość)

  czytając tytuł artykułu miałem nadzieję na poradę typu jak naprawić. Przyznam że wymiana jest najbardziej radykalną z napraw. Miałem kiedyś znajomego który naprawiał w ten sposób auta w których zapełniły się popielniczki bo przecież smród i tak by pozostał-powinno się więc zmieniać na nowe.

 • Komentarz usunięty.
 • RAV (gość)

  Rzeczywiście dali ciała z tym art. strata czasu

 • wes (gość)

  taaa... ja też szukałem tu porady, ale nie znalazłem. Dla informacji - kiedyś polerowanie szyb było ekonomicznie sensowne, gdy szyby kosztowały 1500 czy 2 tys zł. Teraz szyba z wstawieniem kosztuje około 300 zł do auta osobowego, więc polerowanie nie ma sensu (kosztowało około 250 zł)

 • popai

  Witam, polerować szyby można Hartpolishem. Jest to extrakt pasty polerskiej w postaci proszku. Istnieją również środki na bazie aluminium tlenku jednak znacznie droższe. Nie polecam past w płynie skoro gożej się z nimi pracuje na samochodzie.

 • polertech

  witam. zajmuje się profesjonalnie naprawą szyb samochodowych. Usuwam rysy do do głębokości 0,45 mm. Poleruję te, które spolerować można. Kleję pęknięcia i nakładam powłoki. jezeli ktoś chce dowiedzieć sie prawdy dot. w/w zagadnień - proszę o kontakt pod polertech@gmail.com Postaram sie odpowiedzieć kazdemu, kto traktuje sprawę poważnie. Pozdrawiam!

 • michaell (gość)

  Dobrze jest oddać samochód w ręce fachowców, tak by nie mieć potem dodatkowych problemów. Skorzystałem kiedyś z usług NordGlass i bardzo sobie ich chwale: fachowo i szybko. Obyło się bez wymiany szyby.

 • ninecki (gość)

  Do Michaella: Ale miałeś porysowaną szybę, czy odprysk na szybie? Ile kosztuje wypolerowanie przedniej szyby w Nordglassie? Bo zastanawiam się nad tym, czy samemu tym się nie zająć, czy lepiej to zrobić w serwisie.

 • adaś (gość)

  a to można usunąć porysowania na szybie w Nordglasie ? ciekawe bo nie wiedziałem a niestety porysowałem skrobaczką a dokładniej pudełkiem od kaset choroba muszę do nich zadzwonić jeżeli tak jest.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości