Wszystko
o samochodach

Wiadomości / Felietony

Poseł ma pomysł

Data publikacji: Autor: Jerzy Iwaszkiewicz

 Na koniec kadencji Sejmu posłowie zwykle wymyślają różne rzeczy, aby się zasłużyć i pozostać przy nadziei, że znowu ich wybiorą. Janusz Piechociński, poseł PSL oświadczył, że znowu ma pomysł.

Janusz Piechociński, poseł PSL oświadczył, że znowu ma pomysł. Jest nie do pojęcia, ile pomysłów może się zmieścić w głowach posłów PSL. Poprzednio lansowali tezę, żeby nie było w Polsce innej benzyny tylko biopaliwa i twierdzili uparcie, że znajdzie przy tym pracę 70 tys. ludzi, a może nawet sto tysięcy. Ilości były wymyślone z sufitu, jak cała w ogóle sprawa i tak się zakończyła.

 

Obecnie Janusz Piechociński, jako przewodniczący Sejmowej Komisji Infrastruktury, ma pomysł, aby przeprowadzić nowelizację przepisów odnośnie pijanych kierowców. Sprawa jest znana, ale o tym co wymyślą posłowie, nigdy dosyć. Posłowie proponują, aby zatrzymani ponosili dodatkową karę finansową. Rozważany jest projekt, aby płacili 1-2 procent rocznych dochodów lub np. 5 tys. złotych dla równego rachunku. Janusz Piechociński powołuje się na społeczne przyzwolenie. Posłowie tego Sejmu zawsze powołują się na przyzwolenie, którego nie można sprawdzić.

 

Pijani kierowcy zabijają co roku ok. 500 osób. W ubiegłym roku policja zatrzymała 3.874 nietrzeźwych sprawców. Trzeba z tym walczyć tyle, że jak na razie, co jakaś próba, to nierealna. Są już pomysły, aby rekwirować samochody, co jest podobnie bezprawne, jak rekwirowanie samochodów za niezapłacone mandaty. W Warszawie policja wpadła ostatnio na pomysł, aby publikować zdjęcia nietrzeźwych kierowców, podobnie jak kiedyś zdjęcia przodowników pracy. Policja twierdzi, że jak kierowca zobaczy swoje nietrzeźwe zdjęcie w gazecie, to od razu się zawstydzi i przestanie pić. W puszczy Boreckiej spotykam często pijanego motorowerzystę, który co chwila się przewraca, ale walczy, wstaje, jedzie dalej i zgodnie z przepisami jest w hełmie. Polak się nie zawstydzi ...

 

Wszelkie kary, aby były respektowane, muszą być realne. A 5 tys. zł dodatkowego mandatu, a właściwie podatku od picia, to dla większości kierowców suma abstrakcyjna. Na Mazurach często nie zarabiają tyle przez cały rok. Taki mandat pozostanie teorią, bo będzie nieściągalny.

 

Na koniec kadencji Sejmu posłowie zwykle wymyślają różne rzeczy, aby się zasłużyć i pozostać przy nadziei, że znowu ich wybiorą. Przez cztery lata nie zrobili nic, aby przyspieszyć w Polsce budowę dróg, których stan powoduje więcej wypadków, niż pijani. Teraz bezpiecznie biorą się za temat dyżurny, z czego nic nie wyniknie, poza tym, że poseł Piechociński będzie w lepszym nastroju.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Komentarze

 • olo (gość)

  fajna sprawa te komentarze - brakowalo tego! pozdro!

 • Gienek (gość)

  Trzeba zmienić prawo i zabierać pijanym kierowcom auta.Nie będą już mogli nikogo zabić. Jeżeli pijany kierowca nie lituje się nad ludżmi,których może zabić to dlaczego prawo ma się litować i połażać. Do tej pory nic nie hamuje wzrostu pijanych za kierownicą bo kary są zbyt łagodne.

 • ANIA (gość)

  Gienek ma rację!Z pieniędzy za zabrane samochody powinno się utworzyć fundusz pomocy poszkodowanym w wypadkach, spowodowanych przez pijanych kierowców.Jeżeli tylko zdołają oni przeżyć!

 • Misiu (gość)

  A ja sobie myślę , żeby za 0.2promila były odgórnie 2 latka więzienia za 0.5 5latek i to z urzędu bez jakiś dziwnych polskich sądów no i zabierać prawko , ale dopiero po całym wyroku na 10 lat ,a po wypadku w stanie wskazującym dożywotnio!!!

 • Marcik (gość)

  Coś mi tu pachnie tow. Stalinem, kolejny chory pomysł. Zabierać auta za pijaństwo. To łamanie podstawowych praw demokracji tzn. nienaruszalność własności. Rozumiem że pijak za kierownicą to przestępca, ale nie tędy droga. Znając Polaków i tak to obejdą i do jazdy po pijaku kupią sobie malucha lub jakiegoś złoma za 100 Euro i konfiskata będzie nawet tańszym rozwiązaniem niż grzywna w sądzie. A państwo będzie płacić po 1000 zł za złomowanie zabranych aut. Podstawowa sprawa to kształtowanie świadomości kierowcy oraz szybkie i konsekwentne zasady karania. Jedziesz i piłeś jesteś przestępcą. Tworzenie kolejnych kar, naliczanych od dochodów czy innych które nie będą egzekwowane a pochłaniają mnóstwo pracy urzędniczej i pieniedzy nie ma sensu. To wymarzony system dla pijanych posłów, skomplikowanyi nieskuteczny i cwaniak zawsze sobie coś wykombinuje.

 • mosia (gość)

  Myśląc w ten sposób co posłowie, możnaby jeszcze zamknąć za niepłacenie abonamentu, albo rozstrzelać za jazdę na gapę. Dla pijaków mamy sąd i obecene prawo, szkoda tylko, że Sądy są tak pobłażliwe.

 • kola (gość)

  [b]Za takie pomysly tez powinno sie karac, albo grzywna, albo lekarzem psychiatra ! panie p(osle)[/b]

 • Marcin (gość)

  Policja juz moze rekwiowac samochody! Gdy pijany kierowca spowoduje wypadek i bedzie ktos ranny to samochod mozna uznac za narzedzie przestepstwa w zwiazku z tym mozna go zarekiwirowac!! I tak powinno byc, chyba ze prowowity wlasciciel udowodnij ze auto zostalo wziete bez jego zgody jezeli powiedzmy pijany kierowca jechal autem np. brata. TEPIC PIJANYCH KIEROWCOW!!!

 • kierowca (gość)

  a moze dodajcie TEPIC PIJANYCH POSLOW???

 • Broda (gość)

  A co z pijanymi rowerzystami????

 • Komentarz usunięty.
 • Komentarz usunięty.
 • Komentarz usunięty.
 • Zygmunt (gość)

  poseł a siano w głowie za dużo chodziło się na wagary a szkoły nic

 • fizjolog (gość)

  morze wszyscy się uhlajmy i będziemy rządzic

 • karkos (gość)

  Znam osobę której zabrali prawko i odsiedziała pół roku za jazdę "pod wpływem". Oby tak dalej! Dodam że zatrzymano go podczas rutynowej kontroli, wypadku nie spowodował.

 • Komentarz usunięty.
 • Komentarz usunięty.
 • tifosi (gość)

  a może byśmy tak za "społecznym przyzwoleniem" powyciągali tych osłów z ich rządowych limuzyn i puścili do domu w samych skarpetkach? Edytowany przez moderatora 2005-04-19 11:18

 • Greyg (gość)

  Jak Pan Iwaszkiewicz zapewne wie, to jest propozycja do dyskusji i kazdy pomysl powienien byc rozwazony. Ja uwazam, ze zabezpieczenie pojazdu na poczet nieuniknionych w takiej sytuacji kar jest bardzo na miejscu. Przeciez jazda "na gazie" jest przestepstwem, a dowody w sprawie POWINNY byc zabezpieczone. Brak tu tylko w ustawie odpowiedniej regulacji na to wskazujacej. Poszedlbym nawet dalej i "zabezpieczyl" inne wartosciowe rzeczy do powiedzmy ustawowej minimalnej kwoty. Daleki jestem jednak od odgornego 5000zl grzywny - nie te zarobki w PL Panie posle. Jedno bym w tym wszystkim poprawil - brak immunitetu dla poslow i innych w zakresie prowadzenia pojazdow. Ta prosta rzecz by ich sporo nauczyla.

 • kilervirago (gość)

  tych wszystkich złodziei i nieudolnych poitykierów wsadzić w pociąg i na syberię,z gwarancją że nie wrócą.może wtedy nasi nie musieliby emigrować za pracą .a my łożyć na idiotów.

 • Jarek (gość)

  Przykład idzie z góry. Codziennie czyta się o pijanych posłach, burmistrzach, policjantach, politykach, sędziach. Proponuję posłowi Piechocińskiemu zaproponować : zakaz piastowania funkcji publicznych przez conajmniej 5 lat za jazdę po pijaku a za spowodowanie wypadku w tym stanie przynajmniej 10 lat. Na pewno będzie Pan miał większe poparcie Panie pośle P. w wyborach za taki projekt niż jakieś nierelne 10 tys. zł z pacjentów którzy ledwo mają na butelkę wódki. Pewnie projekt taki nie zyska poparcia u kolegów po fachu bo wątpię aby posłowie przegłosowali podobny projekt bo niejeden sobie przypomni jak jechał po pijaku. Ale poseł Piechociński może zyska uznanie wyborców. Zawsze trzeba zaczynać wyrzucanie brudów z własnego podwórka Panie pośle, który ma immunitet i ma w nosie Policję i nas wszystkich obywateli razem wziętych.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości