Posłowie zapłacą mandaty

(mm)
Fot. Lucyna Nenow
Fot. Lucyna Nenow
Sejm głosował nad projektem nowelizacji przepisów, które pozwolą karać mandatami parlamentarzystów oraz m.in. prokuratorów.
Fot. Lucyna Nenow
Fot. Lucyna Nenow

Za ustawą głosowało 425 posłów, nikt nie był przeciw, a 1 poseł wstrzymał się od głosu.

Zgodnie z założonymi projektu przyjęcie mandatu karnego albo uiszczenie grzywny za wykroczenia drogowe popełnione przez prokuratora, posła, senatora, Rzecznika Praw Dziecka, Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych lub szefa IPN automatycznie oznaczał, że ukarany zrzekł się immunitetu. W głosowaniu przeszła poprawka, aby podobnym rygorom poddać też sędziów. Osoby te będą mogły zapłacić mandat drogowy w momencie zatrzymania.

W tej kadencji do Sejmu wpłynęło ponad 100 wniosków o uchylenie immunitetu posłom w związku z popełnionymi przez nich wykroczeniami drogowymi.

Obecnie jeśli chodzi o osoby legitymujące się immunitetami krajowymi, to mundurowy sporządza notatkę służbową ze szczegółowym opisem zdarzenia. W przypadku parlamentarzystów trafia ona do Komendy Głównej Policji, Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego lub komendanta Straży Miejskiej/Gminnej określonej miejscowości/gminy, a docelowo – wraz z ewentualnym wnioskiem o uchylenie immunitetu – do marszałka Sejmu bądź Senatu za pośrednictwem Prokuratora Generalnego. Marszałek zwraca się do osoby zainteresowanej z pytaniem, czy sama zgadza się na uchylenie immunitetu. Niezależnie od tego, czy wyrazi zgodę czy odmówi, sprawa przekazywana jest do Komisji Regulaminowej, Etyki i Spraw Senatorskich lub Komisji Regulaminowej i Spraw Poselskich. Ta – w razie zgody zainteresowanego na pociągnięcie do odpowiedzialności – opiniuje tylko poprawność formalną dokumentów, po czym trafiają one do policji, ITD lub straży, mających otwartą drogę do wlepienia mandatu.  Jeśli parlamentarzysta nie zgodzi się na uchylenie immunitetu, komisja wydaje opinie w sprawie, po czym odbywa się głosowanie posłów lub senatorów. Mogą oni immunitet uchylić bądź nie.

Zwykle procedury są przeciągane na tyle długo, że wykroczenie ulega przedawnieniu. Przykłady? Jesienią 2012 roku komisja zajmowała się wystąpieniem policji o ukaranie posła Eugeniusza Kłopotka (PSL) za wykroczenie z lipca 2009 roku, a w styczniu 2013 roku wydała zgodę na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej posła Marka Matuszewskiego (PiS), który przepisy złamał w 2010 roku. W przypadku sędziów i prokuratorów naruszających przepisy ruchu drogowego powiadamia się przełożonych takiej osoby o zarejestrowanym wykroczeniu drogowym. Tak się bowiem składa, że za wykroczenia sędziowie i prokuratorzy odpowiadają wyłącznie dyscyplinarnie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty