Wszystko
o samochodach

Przepisy / Prawo jazdy

Pospiesz się i zrób prawo jazdy przed zmianami!

Data publikacji: Autor: redakcja.gdp

Pospiesz się i zrób prawo jazdy przed zmianami! Śpieszą się ci, którzy mają w planach zrobić prawo jazdy. Chcą zdążyć przed szykowanymi na luty zmianami w egzaminie teoretycznym. Szkoły przeżywają oblężenie.

Właściciele szkół nauki jazdy zacierają ręce. – Pierwsze miesiące roku i całe półrocze nie nastrajało optymistycznie. Nasza branża mocno odczuła kryzys. Ale już po wakacjach kursantów stopniowo przybywało, a teraz mamy pełne ręce roboty – przyznaje Jarosław Bubnowicz, właściciel koszalińskiego ośrodka "Nauka Jazdy Jarosław Bubnowicz”.

– U mnie to jest wzrost o 300-400%. Ja i moi instruktorzy pracujemy na maksymalnych obrotach. Przyzwyczailiśmy się, że druga połowa roku jest dla nas bardziej pracowita, ale taki ruch w interesie zawdzię-czamy zmianom w przepisach. Każdy, kto ma taką możliwość, chce zdać egzamin na prawo jazdy kategorii "B” jeszcze po staremu. A czasu jest coraz mniej – przypomina.

Ustawa o kierujących wprowadza od 11 lutego 2012 roku zmiany w egzaminie teoretycznym. Ma być trudniej. Będą aż 32 pytania (obecnie jest 18), które wylosowane zostaną z puli 3000 (obecnie z 450 pytań). Znikną pytania wielokrotnego wyboru, a odpowiedzi będą wartościowane i można będzie zdobyć maksymalnie 74 punkty. Egzamin zostanie zaliczony, jeśli uzyska się ich co najmniej 68.

– O takich zmianach się mówi, ale dopóki nie zobaczę na własne oczy rozporządzeń do ustawy nie mogę nic konkretnego powiedzieć – rozkłada ręce Roman Stencel, prezes Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Ośrodków Szkolenia Kierowców w Koszalinie. – Mam nadzieję, że dotrą do nas jak najszybciej, bo przecież będziemy musieli zacząć do egzaminów w nowej formule przygotowywać kursantów – podkreśla.

I tego chaosu za wszelką cenę chcą uniknąć kandydaci na kierowców. Lawinowo zapisują się na kurs, by jeszcze podejść do teorii serwowanej w starej wersji. – Przymierzałem się do prawka już od jakiegoś czasu, ale te nowości w przepisach radykalnie przyspieszyły moją decyzję o rozpoczęciu kursu – mówi Mateusz Dębowski z Koszalina (kilka dni temu zapisał się na kurs prawa jazdy). – Plan mam taki: do końca roku chcę skończyć kurs. Półtora miesiąca powinno mi wystarczyć na wykłady i jazdy. Potem będę musiał odstać w kolejce na egzamin teoretyczny. Jeszcze niedawno to była kwestia dwóch, trzech dni. Teraz czeka się dwa tygodnie. I to już będzie połowa stycznia, więc tylko raz może powinąć mi się noga, by teorię zdać w starej formule. Mam nadzieję, że się uda. Potem chwilę odsapnę i na egzamin praktyczny – planuje koszalinianin.

Więcej rewolucji dotyczących zdobywania uprawnień do kierowania pojazdami w 2012 roku się nie zapowiada. Jednak to nie koniec zmian przewidzianych w ustawie. Kolejne – i to te dotyczące wprowadzenia nowych kategorii, okresu próbnego dla początkujących kierowców czy prawa jazdy na czas określony zaczną obowiązywać w styczniu 2013 roku. Do tego czasu instruktorzy raczej nie będą narzekać na brak kursantów.

Pospiesz się i zrób prawo jazdy przed zmianami!
  • Poprzednie zdjęcie
  • 1 / 1
  • Następne zdjęcie

Pospiesz się i zrób prawo jazdy przed zmianami!

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości