Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Posypią się mandaty. Na ulice wyjadą auta monitorujące z kamerami

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak / ZDM / TVN Turbo / x-news

fot. TVN Turbo / x-news Specjalne pojazdy będą sprawdzały czy kierowca zapłacił za parkowanie w Warszawie. Pierwsze testy systemu wypadły pomyślnie.

E-kontrola pozwoli zdalnie, za pomocą kamer umieszczonych na samochodach, sprawdzać czy kierowca zapłacił za parkowanie samochodu. Kamery zeskanują numery rejestracyjne pojazdów zaparkowanych w strefie płatnego parkowania niestrzeżonego i przekażą te dane do systemu, który zweryfikuje wniesienie opłaty za dany pojazd. Testy takiego systemu były już prowadzone i wypadły optymistycznie. Teraz, dzięki uchwale Rady Warszawy, można rozpocząć przygotowania do wdrożenia tego systemu.
Podstawowym celem e-kontroli jest zwiększenie efektywności działań kontrolnych. Jak podaje Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie, dziś opłaty sprawdza około 50 kontrolerów i dlatego wielu kierowców ryzykuje, nie płacąc za parkowanie. Zespół dwóch samochodów wyposażonych w kamery może osiągnąć skuteczność porównywalną z pięcioma patrolami pieszymi. Dzięki temu liczba kierowców unikających opłaty i zajmujących miejsca postojowe w centrum powinna znacznie spaść. W ten sposób wzrośnie rotacja miejsc – celem opłaty parkingowej jest bowiem wymuszenie, by postój auta był jak najkrótszy, bo wówczas znacznie łatwiej znaleźć wolne miejsce parkingowe. Dodatkową korzyścią będzie ochrona środowiska – kierowca szybciej znajdzie miejsce do zaparkowania a co z tym idzie, jego samochód wyemituje mniej zanieczyszczeń.

Drugą zaletą automatycznej kontroli jest usprawnienie obsługi mieszkańców. E-kontrola pozwoli zrezygnować z wystawiania wkładanych pod wycieraczkę przedniej szyby dokumentów opłaty dodatkowej (nie zawsze odczytywanych przez kierowców), a wysyłać wezwanie do zapłaty jedynie do tych kierowców, którzy nie zapłacili za postój, a nie także do tych, którzy np. nie włożyli biletu za szybę lub nie umieścili tam informacji o opłacie mobilnej. To znacznie zmniejszy liczbę reklamacji. Dodatkowym benefitem e-kontroli, po zakończeniu fazy stabilizacji systemu, będzie możliwość rezygnacji z wykładania biletu parkingowego w pojeździe, co znacznie ułatwi życie kierowcom.

Redakcja poleca:

Prawo jazdy. Kierowca nie straci uprawnień za punkty karne
Co z OC i AC Przy sprzedaży auta?
Alfa Romeo Giulia Veloce w naszym teście

W ramach modernizacji ZDM pracuje także nad usługą e-parkowanie, która pomaga znaleźć wolne miejsce postojowe. Dostępność miejsc będzie można śledzić za pomocą aplikacji mobilnej, która poprowadzi kierowcę do najbliższego wolnego miejsca, a ponadto umożliwi wniesienie opłaty za postój. Pozwoli to zmniejszyć liczbę samochodów krążących po centrum w poszukiwaniu wolnego miejsca, a dzięki temu ograniczy smog i zatłoczenie ulic.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • Jonk (gość)

    Nie ma obowiązku wpisywania numeru rejestracyjnego do parkometru - żądanie podania numeru jest niezgodne z ochroną danych osobowych!

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości