Wszystko
o samochodach

Wiadomości / Na drogach

Potężny magazyn na A1 już gotowy

Data publikacji: Autor: gazeta.pomorska

Potężny magazyn na A1 już gotowy Potężny magazyn soli do zimowego utrzymania autostrady już gotowy. Czeka na autostradę i zimę.

Jadąc drogą nr 62 pomiędzy Pikutkowem, a Brześciem Kujawskim wiele osób zaciekawia nietypowy kształt budynku postawionego tuż przy budowanej autostradzie. Półkolista bryła, wysoka na 18 m wyrasta wprost z ziemi. - Czyżby jakąś świątynię tam budowali zaczynając od kopuły - dziwi się Jan Spychalski, kierowca peugeota.  - Krzyż na ogromnych wrotach widoczny jest z daleka - dodaje pasażer. - Dziwnie to wygląda. Może architekt miał właśnie taką, nieco dziwną, wizję.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Bydgoszczy wyjaśnia, że nie jest to obiekt kultu religijnego, ale magazyn soli potrzebnej do zimowego utrzymania autostrady. Widoczny z daleka krzyż jest elementem konstrukcyjnym
wzmacniającym dzielone, dziesięciometrowej wysokości wrota. Budynek jest jednym z  dwóch największych tego typu obiektów w Europie. Jego bliźniak stoi w Świerklanach przy  autostradzie A1 na Śląsku. Wewnątrz będą mogły swobodnie się poruszać samochody ciężarowe o ładowności do 27 t. Nawet z podniesioną skrzynią opuszczą magazyn, a wszystko po to, żeby jak najszybciej umożliwić wjazd kolejnym pojazdom.

- Budynek, oprócz funkcji magazynu, będzie pełnił rolę wytwórni roztworu chlorku sodowego i chlorku wapnia, substancji potrzebnych do zimowej walki o utrzymanie przejezdności autostrady - wyjaśnia Sebastian Torzewski, kierownik projektu GDDKiA w Bydgoszczy. - Na terenie tego Obwodu Utrzymania Autostrady prace są na ukończeniu. Oprócz magazynu soli jest tam: skład materiałów sypkich, warsztaty, garaże dla pojazdów wielozadaniowych, budynek administracyj- no-socjalny, a także posterunek policji.

Na budowanej obok autostradzie też widać duży ruch. Oddanie tego odcinka do ruchu planowane jest na jesień. Pierwszy egzamin, także dla OUA, zimą.

Potężny magazyn na A1 już gotowy
  • Poprzednie zdjęcie
  • 1 / 1
  • Następne zdjęcie

Potężny magazyn na A1 już gotowy

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości