Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Powiało optymizmem

Data publikacji: Autor: (grad)

Sprzedaż nowych samochodów

Znamy pełne wyniki sprzedaży nowych samochodów w kwietniu - nasi rodacy kupili 31 300 nowych samochodów, co w porównaniu z kwietniem 2002 roku oznacza wzrost o ponad 21 proc. Licząc od stycznia do kwietnia wzrost sprzedaży wynosi 14 proc. Dzięki temu udało się nam utrzymać ósme miejsce na rynku europejskim. Polska była w kwietniu jednym z sześciu krajów (spośród 20), w których zanotowano wzrost zainteresowania nowymi autami.

Mało aut na 1000 mieszkańców
Mimo wzrostu wciąż jesteśmy na szarym końcu, jeśli chodzi o liczbę nowych aut na 1000 mieszkańców. Tylko 3 auta to czterokrotnie mniej niż średnia europejska i o 2 auta gorzej niż w Czechach.
Krajowi producenci wciąż tracą udział w polskim rynku, na koniec kwietnia wyniósł on 15,7 proc. Pozycja poszczególnych segmentów rynkowych nie zmienia się. Wciąż największym segmentem polskiego rynku w roku obecnym pozostaje grupa samochodów małych. Ich dotychczasowa sprzedaż wyniosła 41 360 samochodów, o 23,65 proc. więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Kolejnym segmentem o wysokim poziomie sprzedaży jest segment aut klasy niższej średniej, zwany także segmentem C. Sprzedaż kompaktów od początku roku do końca kwietnia zamknęła się liczbą 29 500 aut.

Daewoo poza dziesiątką
Kwiecień przyniósł zmianę w klasyfikacji dziesięciu najlepiej sprzedających się marek. Z pozycji 11 na 10 awansował Seat, wypierając tym samym poza pierwszą dziesiątkę Daewoo. Liderem niezmiennie jest Fiat. Jego sprzedaż od początku roku zamknęła się liczbą 20 642 aut, o ponad 18 więcej niż rok temu.
W rankingu sprzedaży poszczególnych modeli bez większych zmian. Lideruje Fiat Seicento, na trzecim miejscu znalazła się Toyota Yaris, druga lokata - jak zwykle - dla Skody Fabii. Na dziesiątym miejscu znalazł się Renault Megane, powoli klienci przekonują się do awangardowych kształtów tego auta.

Wojciech Drzewiecki, właściciel firmy Samar
- Wydaje się, że maj powinien przynieść wyniki zbliżone do obecnych. Oznacza to dalszy wzrost sprzedaży w stosunku do roku ubiegłego. Wyniki drugiej połowy roku mogą być jednak nieco słabsze, szczególnie jeżeli chodzi o poziom notowanego wzrostu. Prognoza sprzedaży na cały rok wciąż nie uległa zmianie. Sprzedaż w ciągu całego roku powinna osiągnąć poziom 330 tysięcy sztuk. Na ostateczny wynik mogą jednak wpłynąć zmiany w przepisach, które najprawdopodobniej zaczną obowiązywać na początku przyszłego roku.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości