Wszystko
o samochodach

Motociekawostki / Fascynacje samochodowe

Pożądane numery

Data publikacji: Autor: (pim)

 Anglicy to wcale ekstrawagancki naród. Choć niektóre tablice rejestracje są bardzo drogie to nieraz biją się o nie na aukcjach.

Dla nas indywidualne tablice rejestracyjne to niezbyt często używana, droga ekstrawagancja. Anglicy to znacznie bardziej ekstrawagancki naród, bo choć tam także niektóre rejestracje są bardzo drogie, to znajdują wielu zwolenników, którzy nieraz biją się o nie na aukcjach.

 

Driver and Vehicle Licensing Agency, agencja brytyjskiego ministerstwa transportu, co roku organizuje sześć 2-, 3-dniowych aukcji, na których licytowane są interesujące albo poszukiwane rejestracje. Zwykle podczas jednej aukcji sprzedawane jest ok. 800 rejestracji. Najbliższa aukcja odbędzie się w ostatni weekend października. Wystawiane jest na niej 1 500 tablic.

 

Anglicy czytają numery nie tylko dosłownie. Czasami łączą brzmienie liter i cyfr w jedno, np. L8 może oznaczać late, czyli późny, spóźniony, a 4 może być czytane jak for czyli dla. Często cyfry są także czytane jak litery, np. 5 to S, 1 to I, 8 to B a 3 to E. BU5I BEE można więc czytać jako busy bee czyli zapracowana pszczółka. Takie dwuznaczne rejestracje osiągają na aukcjach bardzo wysokie ceny. Tym razem najwięcej DVLA spodziewa się zarobić na numerze AR53 NAL, co można czytać jako nazwę londyńskiej drużyny piłkarskiej Arsenal. Cena wywoławcza tego numeru to 5 500 funtów, a więc ponad 34 tysiące złotych! Dla porównania „zapracowana pszczółka” kosztuje „tylko” 2 300 funtów a BYE 8Y (czyli po naszemu pożegnanie -„pa pa”) startuje w aukcji z ceną 600 funtów.

 

Anglicy cenią jednak nie tylko dowcipne numery, ale i stare czteroznakowe numery, z czasów gdy aut było mało i tyle znaków wystarczało. Interesujące są także rejestracje, na których kilka razy powtarza się ta sama litera czy cyfra. W najbliższej aukcji czterocyfrowe numery mają cenę wywoławczą 2 900 funtów.

 

Kupno rejestracji na aukcji to nie koniec opłat. Noszenie takiej tablicy kosztuje 105 funtów rocznie. Kiedy właściciel rezygnuje z numeru, trafia on z powrotem na aukcję. Kupując samochód z taką rejestracją można ją zatrzymać, kontynuując coroczne opłaty. W zbiorach numerów specjalnych DVLA ma prawie 19 tys. rejestracji.

 

Polska w tablicach

Nasze przepisy przewidują indywidualne tablice rejestracyjne. Jest na nich zawsze pierwszy litera wyznacznika województwa (w naszym przypadku S) i cyfry od 0 do 9. Po tym wyznaczniku można wpisać własne hasło od 3 do 5 znaków. Cyfra w wyznaczniku sprawia, że może być do 10 rejestracji indywidualnych o tej samej treści np. JANEK.

 

Rejestrację zamawiamy przez wydział komunikacji, co trwa kilka dni, ale kosztuje 1000 złotych. Przy czym w naszych warunkach rejestracji nie można zatrzymać sprzedając samochód. Odchodzi ona do nowego właściciela, a my musimy zamawiać kolejną rejestrację za tysiąc złotych.

 

Co mówią rejestracje?

 

Rejestracja: znaczenie angielskie znaczenie polskie

AR53 NAL Arsenal nazwa klubu piłkarskiego z Londynu

BYE 8Y bye bye pa pa (żegnaj)

BU5I BEE busy bee pracowita pszczółka

BAR 8IE Barbie Barbie

FATN 40 fat and forty tłusty czterdziestolatek

L84AD8 late for a date spóźniony na randkę

REL1C relic rupieć

 

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości