Wszystko
o samochodach

Porady / Bezpieczeństwo

Pożar auta. Jak należy się zachować?

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak / Jelenia.tv / x-news

Fot.  Jelenia.tv / x-news W centrum Bolesławca Mercedes prowadzony przez starszego mężczyznę zapalił się podczas jazdy. Spanikowany kierowca wjechał na parking pomiędzy inne samochody.

Kierowcy zaparkowanych samochodów w pośpiechu wycofali swoje pojazdy z parkingu. Na pomoc ruszyli natomiast pracownicy sklepu, którym udało się ugasić samochód. Dzięki nim udało się opanować sytuację.

Dawno nie spotkaliśmy się z tak bezmyślnym zachowaniem kierowcy, który swoim postępowaniem naraził innych użytkowników na bezpośrednie niebezpieczeństwo.

Pożar auta - jak się zachować?

Z obserwacji strażaków wynika, że najczęstszym źródłem ognia w samochodzie jest komora silnika. Na szczęście działając szybko, taki pożar można w miarę skutecznie stłumić, zanim przeniesie się na pozostałą część samochodu.- Należy jednak być bardzo ostrożnym. Przede wszystkim pod żadnym warunkiem nie wolno otworzyć do gaszenia całej maski, ale co najwyżej nieznacznie ją uchylić. To bardzo istotne. Zbyt szeroki otwór spowoduje dopływ dużej ilości tlenu pod maskę, co automatycznie spotęguje ogień.

Zobacz także: Felgi. Jak o nie zadbać?

Otwierając maskę należy także uważać, aby nie poparzyć dłoni. Pożar gasimy przez niewielką szczelinę. Idealnym rozwiązaniem byłoby mieć dwie gaśnice i jednocześnie dostarczać środek gaszący do komory silnika także od spodu

Fachowcy zalecają, aby niezależnie od prób gaszenia ognia na własną rękę, natychmiast wezwać straż pożarną. A przede wszystkim wyprowadzić z samochodu wszystkich pasażerów i upewnić się, że miejsc w którym stoi auto umożliwia bezpieczne gaszenie.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • Przyczyną pożaru oleje PMO (gość)

    Tak niskie TBN w olejach PMO doprowadziło do zapłonu- to naturalne.

  • Dolejlama (gość)

    Gaśnice też są lepsze i gorsze. I mówię tu o tej samej kategorii wagowej. Lepiej dołożyć 10 zł i kupić taką z proszkiem ABC, a nie BC, zwracając uwagę również na skuteczność gaśniczą (i większe liczby pod literami A i B na etykiecie tym lepiej). 99% właścicieli aut kupuje najtańsze gaśnice, które są najtańsze, bo jest w nich najtańszy proszek gaśniczy.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości