Wszystko
o samochodach

Przepisy / Prawo jazdy

Praktyka zamiast teorii

Data publikacji: Autor: Maciej Pobocha

Fot. Marcin Oliwa Soto Rząd przygotowuje nowelizację Ustawy o osobach kierujących pojazdami. Zmiany dotyczyć mają m.in. szkolenia przyszłych kierowców.

 

Ograniczenie liczby zadań na placu manewrowym i zmniejszenie ilości wymaganej wiedzy teoretycznej na rzecz nabywania umiejętności praktycznej nauki jazdy to podstawowe założenia planowanych zmian w przepisach dotyczących egzaminu na prawo jazdy. Ich celem jest poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego poprzez zwiększenie umiejętności kierujących pojazdami. Fot. Marcin Oliwa Soto Przepisy mają ograniczyć korupcję, oszustwa i nierzetelne wykonywanie usług w zakresie szkolenia kierowców.

 

- Statystyki wskazują, że 80 proc. wypadków drogowych powodują kierowcy, którzy mają prawo jazdy krócej niż dwa lata – poinformował Andrzej Grzegorczyk, dyrektor sekretariatu Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego przy Ministerstwie Infrastruktury. Dodał, że 83 proc. osób ginących w wypadkach ma od 18 do 23 lat. Ciężkie wypadki drogowe z udziałem młodych ludzi są w Polsce trzykrotnie częstsze, niż w krajach 15 starych członków Unii Europejskiej.

- W 73 proc. ośrodków szkolenia kierowców kontrolowanych przez Najwyższą Izbę Kontroli stwierdzono nieprawidłowości, a 31 proc. zdających osób ocenia negatywnie sposób przeprowadzania egzaminów państwowych – powiedział dyrektor Grzegorczyk.

 

Zdaniem urzędników Ministerstwa Infrastruktury ta niekorzystna sytuacja spowodowana jest przez niewłaściwe nauczanie kandydatów na kierowców. Jest to pośrednio związane z zadaniami wykonywanymi podczas przebiegu egzaminu na prawo jazdy, które nie są w pełni adekwatne do rzeczywistych potrzeb ruchu drogowego. Zbyt duży nacisk kładziony jest na manewry wykonywane na placu, brak jest zadań egzaminacyjnych w ruchu drogowym poza obszarem zabudowanym.

 

Znowelizowana Ustawa o osobach kierujących pojazdami wejdzie w życie najprawdopodobniej 1 stycznia 2006 r.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości