Wszystko
o samochodach

Przepisy / Aktualności

Prawidłowe holowanie

Data publikacji: Autor: Anna Jorgas

Fot. Paweł Sieńko Podczas holowania kierowcy najczęściej jadą ze zbyt dużą prędkością, nie umieszczają w pojeździe trójkąta ostrzegawczego i niepotrzebnie włączają światła awaryjne.

Przede wszystkim nie każdy samochód może holować lub być holowanym. Niezbędnym elementem wyposażenia jest hak holowniczy. Auta osobowe produkowane od 2000 r. powinny mieć zaczepy do haków z tyłu i z przodu w wyposażeniu standardowym. W innych trzeba je montować na własną rękę.

 

Fakt zamontowania haka holowniczego musi być odnotowany w dowodzie rejestracyjnym i karcie pojazdu. Zanim jednak dokonamy zgłoszenia, trzeba przeprowadzić badanie techniczne pojazdu na stacji kontroli. Koszt to ok. 35 zł. Niestety, właściciele aut niewyposażonych w osobne boczne kierunkowskazy mogą w niektórych stacjach usłyszeć, że oprócz haka muszą zamontować sobie dodatkowe „migacze”. To jednak kolejny wydatek. A co mówią przepisy? Zgodnie z załącznikiem nr 6 do rozporządzenia z 31 grudnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia, boczne kierunkowskazy nie są wymagane, jeśli długość  Fot. Paweł Sieńko pojazdu nie przekracza 6 m i nie jest on przewidziany do ciągnięcia przyczepy. Jeśli pojazd jest przewidziany do ciągnięcia przyczepy, a kierunkowskazy boczne mają wspólne źródło światła z kierunkowskazami przednimi, to dla zapewnienia dobrej widoczności mogą być zamontowane dwa dodatkowe kierunkowskazy boczne.

 

Z zaświadczeniem, że samochód spełnia przewidziane w przepisach wymogi, udajemy się do odpowiedniego wydziału w urzędzie gminy. Sprawa załatwiana jest od ręki pod warunkiem, że nie zapomnimy zabrać ze sobą dowodu osobistego, dowodu rejestracyjnego, karty pojazdu oraz ważnej polisy OC. Jeśli samochód ma kilku właścicieli, to potrzebne będą również pisemne upoważnienia dla osoby występującej w ich imieniu.

 

Holowanie jest dozwolone tylko wtedy, gdy pojazd holowany ma sprawny układ kierowniczy i hamulce. Przy tzw. holu sztywnym (metalowa rurka z uchwytem mocującym; ostatnio na rynku pokazały się wygodne rurki składane) sprawny musi być przynajmniej jeden z układów hamulcowych. W przypadku samochodów osobowych zwykle mamy do czynienia z holowaniem na połączeniu giętkim, czyli za pomocą linki. Wtedy sprawne muszą być zarówno zwykłe hamulce jak i hamulec ręczny.

 

Zabronione jest holowanie pojazdu za pomocą linki, jeżeli działanie hamulców uzależnione jest od pracy silnika, a ten jest unieruchomiony. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy sposób holowania wyklucza potrzebę użycia kierownicy i hamulców. Jednak wtedy rzeczywista masa całkowita pojazdu holowanego nie może przekraczać rzeczywistej masy całkowitej pojazdu holującego. Jeśli ten warunek nie może być spełniony, pozostaje skorzystanie z lawety.

 

Odległość między pojazdami podczas holowania na lince nie może być mniejsza niż 4 m ani większa niż 6 m. Przy sztywnym holu nie może przekroczyć 3 m. Linka powinna być specjalnie oznakowana biało-czerwonymi pasami albo żółtą lub czerwoną chorągiewką. Taką chorągiewkę warto wozić wraz z linką w bagażniku.

 

Pojazdy trzeba solidnie połączyć, aby się przypadkowo nie odczepiły. Tylko do holowania motocykla należy użyć linki umożliwiającej łatwe odczepienie. Motocykla nie dotyczy również obowiązek umieszczenia odblaskowego trójkąta ostrzegawczego. Natomiast holowany samochód powinien go mieć z tyłu po lewej stronie. Zamiast trójkąta można użyć żółtych sygnałów błyskowych, oby tylko były widoczne dla innych uczestników ruchu.  Po zmierzchu, a także w czasie mgły lub opadów ograniczających widoczność pojazd holowany musi mieć dodatkowo włączone światła pozycyjne.

Nie pociągniesz na autostradzie

 

Nie można holować więcej niż jednego pojazdu, chyba że chodzi o pojazd członowy. Zabronione jest również holowanie pojazdem z przyczepą lub naczepą.

 

Za kółkiem pojazdu holowanego zawsze powinna siedzieć osoba z uprawnieniami do kierowania. Ten warunek nie obowiązuje, gdy sposób holowania wyklucza potrzebę kierowania ciągniętym pojazdem.

Z kolei kierowca pojazdu holowanego powinien zwracać uwagę na prędkość. Na obszarze zabudowanym nie może przekroczyć 30 km/h, a poza tym obszarem 60 km/h. Musi też mieć włączone światła mijania, niezależnie od warunków atmosferycznych.

 

Osobnymi regułami rządzą się autostrady. Tam w zasadzie holować nie można. Wyjątkiem są specjalistyczne pojazdy, które mają prawo doholować auto do najbliższego wyjazdu lub miejsca obsługi podróżnych.

 

Holujący zawsze ubezpieczony

 

Zgodnie z kodeksem drogowym pojazd holujący i pojazd holowany nie tworzą zespołu pojazdów. Ale dotyczą ich przepisy ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych przewidziane dla zespołu pojazdów.  Według art. 37 ust. 1 i 3 tej ustawy szkoda wyrządzoną ruchem zespołu pojazdów mechanicznych, jest pokrywana z ubezpieczenia OC posiadacza pojazdu ciągnącego, a także holującego.

 

Niestety, przepisy rozstrzygają na niekorzyść holującego również taki przypadek, gdy do stłuczki dochodzi tuż po zerwaniu się linki holującej. Jeśli szkoda została spowodowana przez pojazd, który jeszcze się toczył, to odszkodowanie zostanie wypłacone z polisy wykupionej przez kierowcę pojazdu holującego.

 

Podstawa prawna:

Art. 31 ustawy z 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2005 r. Nr 108, poz. 908 z późn. zm.)

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 31 grudnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia (Dz. U. z 2003 r. Nr 32, poz. 262 z późn. zm.)

Ustawa z  22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (Dz.U. z 2003 r. Nr 124, poz. 1152 z późn. zm.)

 

Komisarz Marcin Szyndler, Komenda Stołeczna Policji

 

Z naszych obserwacji wynika, że holując samochód kierowcy nie pamiętają o ograniczeniach prędkości i umieszczaniu w aucie holowanym trójkąta ostrzegawczego. Często też bez potrzeby włączają światła awaryjne. Zbyt szybka jazda może skończyć się kolizją. Brak trójkąta utrudnia innym kierowcom stwierdzenie, że pojazdy przed nimi holują się. Mrugające stale światła awaryjne nie pozwalają na włączenie kierunkowskazu w pojeździe holowanym podczas skręcania, co może zmylić kierowców jadących z tyłu. Przekroczenie prędkości karane jest standardowo według taryfikatora od 50 do 500 zł i od 1 do 10 punktów karnych. Brak trójkąta grozi mandatem w wysokości 150 zł. Podobnie jest w przypadku włączonych świateł awaryjnych.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • turek

  Proszę o poradę jak przymocować trójkąt wewnątrz samochodu który nie posiada tylnej półki czyli nigdzie nie można go postawić, nie będzie przecież dyndał na drucie, dodatkowo przyciemniona tylna szyba powodować będzie słabą jego widoczność. Wynika z tego, że nie mogę być holowany.

 • Roger

  jak to ktoś tutaj wczesniej napisał: 1,5 metrowy 'szperacz' na dachu zawsze zagwarantuje ci, że nikt cię nie przeoczy...

 • harnasx

  Przede wszystkim nie każdy samochód może holować lub być holowanym. Niezbędnym elementem wyposażenia jest hak holowniczy. Auta osobowe produkowane od 2000 r. powinny mieć zaczepy do haków z tyłu i z przodu w wyposażeniu standardowym. W innych trzeba je montować na własną rękę. - tak to jest jak kobiety się biorą do pisania artykułów o motoryzacji!! przeciez to poplątanie z pomieszaniem. HAK HOLOWNICZY służy do ciągnięcia przyczepy/przyczepy lekkiej a zaczepy do haków służą do holowania samochodu na lince! - (nie wdając się w definicje) Jazda z przyczepą to nie holowanie i obowiązują inne

 • harnasx

  przepisy/ograniczenia niz tu podane) Poza tym warto dodać czy wolno holować samochód osobowy na lince w przypadku uszkodzonego silnka? (przy założeniu że hamulce w prawie wszystkich wspołczesnych samochodach są WSPOMAGANE przez pracujący silnik (w taki lub inny sposób) - tego nie da sie skopiować z Ustawy bo tam tego nie ma? WIĘC JAK TO JEST?

 • alk80

  zawsze można trójkąt powiesić na wycieraczce, po za tym polak potrafi i jak sie chce to jakos sie go powiesi tylko nie zawsze sie o tym wie albo chce ...ulce dzialaja bez serwa trzeba tylko mocno cisnac po chmulcu, pisze o tym chyba w kazdej ksiazce obslugi pojazdu a jak sie nie chce zawsze zostaje laweta

 • Edouard

  Dokladnie - hak holowniczy wcale nie jest wymagany do holowania innych pojazdow. wrecz holowanie za pomoca haka jest niewskaazne, bo niby jak zaczepic standardowa linke do haka??

 • Edouard

  proste: hamulce maja byc sprawne. jezeli dzialanie hamulcow jest uzaleznione od dzialania silnika, to juz problem kierowcy a nie przepisow.

 • OSK

  TA POLICJA JAK ZWYKLE NIEDOUCZONA NIE OD 50 TYLKO OD 20 ZŁ DO 500 ZŁ WYNOSI MANDAT ZA PRZEKROCZENIE PRĘDKOŚCI.

 • mietwan

  Nie wiem, czy dobrze rozumiem sprawę dodatkowych kierynkowskazów bocznych w przypadku holowania przyczepy. To wspólne źródło światła to polega na tym, że kierunkowskazy przednie zachodzą na boki- czy tak? Czy wtedy mogą czy muszą być dodatkowe boczne.Mam mercedesa 124 i na przeglądzie nic nie mówiono, mimo, że mam zamontowany hak.

 • adxliii

  A czy można holować pojazd który nie posiada aktualnego przeglądu technicznego?

 • mietwan

  Jak się dzieli opowiedzialność karna w razie wypadku podczas holowania, czy osoba podejmująca się holowania ma obowiązek sprawdzić dokumenty holowanego i na odwrót. Obie sprawy są powiązane i wynikają z ponoszenia odpowiedzialności, nie mogę nigdzie znależć przepisu na ten temat.

 • Iron (gość)

  Ja mam pytanie trochę z innej beczki, mam maluszka, nie ma on świateł itp itd, nie jest zarejestrowany, nie ma OC, czy można go holować, pomijam fakt oświetlenia gdyż posiadam specjalną belkę z oświetleniem montowaną z tyłu i podpinaną pod wtyczkę w pojeździe ciągnącym, więc podczas holowania jest wszystko cacy, jedynie męczy mnie brak OC,z tego co widać w razie W odszkodowanie leci z OC pojazdu holującego więc na logikę pojazd holowany nie musi posiadać takowego, ale logika a Polskie prawo to dwie różne rzeczy.

 • Komentarz usunięty.
 • (C) (gość)

  Iron formalnie to niemasz maluszka ;) a PS!!!??? czy można ciągnąć niemechaniczny pojazd rolniczy samochodem osobowym?? czy terenowym?

 • lolek (gość)

  Gdzie i jak założyc linkę holowniczą w vw golf v?

 • Komentarz usunięty.
 • martusia2 (gość)

  Witam, wiem, że może nie na temat to będzie ale potrzebuje odholować samochód, już raz się na jednej firmie zraziłam, dziś jestem ostrożniejsza, wole popytać i upewnić się, ze tym razem się nie zawiodę. Dostałam namiary na jedną firme, podobno działają w całej polsce, może ktoś korzystał z firmy http://holowanie.i-poznan.pl/. Będę wdzięczna za jakieś mądre wskazówki:)

 • bocian (gość)

  Genialne rozwiązanie, samochód uszkodzony w ruchu Bez Awaryjnych świateł widocznych z 2 km zamiast tego trójkąt za szybą widoczny z 50metrów? Czy ustawodawca ma prawo jazdy i z niego korzysta w nocy? Jeżeli jedziemy 30-60km/h w trasie szybkiego ruchu bez awaryjnych grozi nam najechanie przez samochód jadący 90km/h lub znając życie więcej,szczególnie w trudnych warunkach atmosferycznych. Kiedyś była zasada, że awaryjne są włączone podczas jazdy na wprost, a odpowiednio wcześniej wg kodeksu przed manewrem się je wyłączało i sygnalizowało manewr odpowiednim kierunkowskazem. Po dokonaniu manewru znowu się włączało awaryjne, żeby nadjeżdżający wiedzieli że dojeżdża się do wolnego zestawu samochodów. W NOCY przy lince 6 metrów właśnie przez brak awaryjnych świateł było kilka przypadków że wyprzedzający małym samochodem lub motorem mieścił się miedzy jednym a drugim samochodem bo nie zauważył linki i nie zauważył trójkąta nie wiedział jadąc z tyłu,że jeden samochód jest holowany przez drugi.

 • bocian (gość)

  cd Bez awaryjnych: a w terenie zabudowanym często się zdarzało, że rowerzysta lub przechodzień (np. matka z wózkiem) ładował się pod samochód holowany i tłumaczenie przechodnia, że nie widział linki i myślał, że ten z tyłu przecież powinien zahamować i przepuścić nie koniecznie na przejściu. Myślę, że ustawodawca wylał dziecko z kąpielą w tym przypadku.

 • quba (gość)

  Warto zaznaczyć że na autostradzie konieczne jest wezwanie pomocy drogowej, bo nie wolno nikogo holować z linką. Wtedy dobrze mieć sprawdzoną firmę która nie zedrze z nas nie wiadomo ile pieniędzy , a sprawnie odholuje samochód. Ja mogę polecić bk-pomoc. Chłopaki przyjeżdżają bardzo szybko i nie biorą dużo

 • Marcin (gość)

  Jak najlepiej zblokować przednią oś(koła) żeby holować ciężarówkę za tylną oś? Pomoże ktoś?

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości