Wszystko
o samochodach

Wiadomości / Na drogach

Prawie 500 mln euro kredytu na nowe drogi

Data publikacji: Autor: (DKO)

Nowe drogi ekspresowe powstaną za pieniądze z kredytu EBI/fot. archiwum Polskapresse Europejski Bank Inwestycyjny przyznał kredyt w wysokości 490 milionów euro dla Banku Gospodarstwa Krajowego na budowę kolejnych odcinków dróg ekspresowych S8, S12 i S17 położonych w centralnej Polsce.

Nowe drogi ekspresowe powstaną za pieniądze z kredytu EBI/fot. archiwum PolskapresseDzięki kredytowi EBI zostaną wybudowane dwa odcinki drogi ekspresowej S8 prowadzące do obwodnicy Warszawy - 22-kilometrowy odcinek dwupasmowej drogi z Radziejowic i 15-kilometrowy odcinek trzypasmowej drogi z Radzymina, omijający Marki. Zmniejszy to korki na wjazdach do stolicy, ułatwi też tranzyt przez miasto.

Kredyt EBI sfinansuje również budowę prawie 108-kilometrowego odcinka drogi ekspresowej S17 i S12 z Warszawy przez Kurów do Puław.

- Środki finansowe EBI przyczynią się do mniejszego zatłoczenia i skrócenia czasu przejazdów, a tym samym do dodatkowej przepustowości, poprawy jakości jazdy i zwiększenia bezpieczeństwa na drogach ekspresowych prowadzących do Warszawy - powiedział László Baranyay, wiceprezes EBI odpowiedzialny za operacje banku w Polsce.

- Kredyty EBI są ważnym źródłem finansowania polskich dróg, obok emisji obligacji i funduszy unijnych. Dotychczas BGK wspólnie z EBI zapewniły środki finansowe na budowę 808 km autostrad i 932 km dróg ekspresowych w całej Polsce - dodał Dariusz Kacprzyk, prezes BGK.

Sektor transportu jest głównym beneficjentem kredytów EBI w Polsce. Tylko w 2014 roku EBI udzielił prawie 2 miliardy złotych kredytu na polskie projekty drogowe i kolejowe, w tym 1 miliard złotych na budowę dróg ekspresowych S3 i S5.

Ten projekt jest kontynuacją współpracy banku Unii Europejskiej z BGK oraz z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA). BGK, działający w imieniu Krajowego Funduszu Drogowego, jest kredytobiorcą, a GDDKiA - promotorem projektu. Dzięki oferowanym przez EBI konkurencyjnym warunkom finansowania oraz długiemu okresowi spłaty kredytu, Krajowy Fundusz Drogowy będzie mógł skorzystać z niższych kosztów finansowania projektu

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • Marian Z. (gość)

    Rząd co chwila wyciąga łapę po kasę na budowę dróg ze wszystkich możliwych źródeł - łupi portfele przeciętnego kierowcy-obywatela-podatnika, wyciąga nawet finanse z polskich lasów, wszystko oczywiście "na budowę dróg", a ostatecznie okazuje się, że Polska zadłuża się przeraźliwie na dziesiątki lat, i to na jaki cel? Ha! Oczywiście na budowę dróg..! Więc pytam się, gdzie znika kasa, którą zabiera się nam na budowę dróg w tych wszystkich podatkach, opłatach i daninach, jakie wszyscy płacić muszą!?

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości