Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Prawie półtora miliona Polaków siada za kierownicę po pijanemu

Data publikacji: Autor: redakcja.regiomoto

Prawie półtora miliona Polaków siada za kierownicę po pijanemu Wyniki ankiety wśród polskich kierowców częściowo tłumaczą dlaczego w naszym kraju mamy jeden z najwyższych wskaźnik śmiertelności w wypadkach drogowych w Unii Europejskiej.

Wielu kierowców jeździ nietrzeźwych, bez pasów, samochodem bez aktualnego przeglądu technicznego samochodu i nie zmienia opon na zimowe – wynika z badania przeprowadzonego przez towarzystwo ubezpieczeń Link4 oraz Polską Izbę Motoryzacji.

Badania techniczne

Aż 16 procent posiadaczy samochodów przyznaje, że zdarzyło im się nie zrobić badania technicznego samochodu na czas. Co trzecia osoba w tej grupie twierdzi, że samochodem bez ważnego przeglądu technicznego jeździła nawet ponad 20 dni.

Zobacz też: Badania techniczne pojazdów - ile kosztują i na czym polegają

Alkohol

Do prowadzenia pod wpływem alkoholu przynajmniej od czasu do czasu przyznaje się aż 7 proc. kierowców.
- Jeśli przyjąć, że w Polsce jest około dwudziestu milionów kierowców, daje to zatrważającą liczbę 1,4 miliona osób, którym zdarza się kierować pojazdem po spożyciu alkoholu – podkreśla Roman Kantorski, prezes Polskiej Izby Motoryzacji.

Zobacz też: Sprawdź, jak organizm spala alkohol i co grozi za jazdę po pijanemu

Opony zimowe

Co siódmy posiadacz samochodu w Polsce (14 proc.) do połowy stycznia br. nie zmienił opon na zimowe. Połowa osób nie zrobiła tego ze względu na brak śniegu, a niemal co piąty, aby zaoszczędzić pieniądze. Natomiast 6 proc. nie miało czasu. Tymczasem już przy temperaturach poniżej 5 stopni Celsjusza opony zimowy sprawują się lepiej od letnich.

Pasy bezpieczeństwa

Pasów bezpieczeństwa, przynajmniej od czasu do czasu, nie zapina co drugi posiadacz samochodu, w tym aż 8 proc. przyznaje, że regularnie jeździ bez zapiętych pasów, chociaż pasy niejednokrotnie ratują życie.

Badanie Barometr Ubezpieczeniowy Link4 zrealizowane zostało metodą wywiadu bezpośredniego, w połowie stycznia 2012 roku, przez instytut badawczy IPSOS, na reprezentatywnej próbie 1010 mieszkańców Polski w wieku powyżej 15 lat.

Zobacz też: Młodzi kierowcy z Polski jeżdżą starymi i niesprawnymi samochodami

Prawie półtora miliona Polaków siada za kierownicę po pijanemu
  • Poprzednie zdjęcie
  • 1 / 1
  • Następne zdjęcie

Prawie półtora miliona Polaków siada za kierownicę po pijanemu

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości