Wszystko
o samochodach

Przepisy / Prawo jazdy

Prawo jazdy 2019. Tych zmian chce ministerstwo. Jeszcze w tym roku

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Filip Kowalkowski Ministerstwo infrastruktury przygotowuje kolejne zmiany w egzaminach na prawo jazdy. Mają one dotyczyć nie tylko zdających, ale również i egzaminatorów.

Limit egzaminów dziennie

Nowelizacja przepisów przewiduje, że egzaminator w ciągu dnia będzie mógł przeprowadzić maksymalnie 8 egzaminów praktycznych w zakresie prawa jazdy kategorii B oraz nie więcej niż jeden egzamin praktyczny na godzinę. Jak podaje ministerstwo infrastruktury, zmiana jest podyktowana koniecznością likwidacji wymagań ilościowych co do liczby przeprowadzanych egzaminów w ciągu dnia, stawianych egzaminatorom przez ich pracodawców. Egzaminatorzy będą mieli więcej czasu na spokojną i bardziej obiektywną ocenę umiejętności kandydatów na kierowców.

Egzamin o wyznaczonej godzinie

Przedstawiony projekt zmian zakłada, że egzamin teoretyczny i praktyczny na prawo jazdy będzie się rozpoczynał dokładnie o godzinie wskazanej przez WORD. Zbyt długi czas oczekiwania na egzamin powoduje większy stres u zdających i niejednokrotnie wpływa negatywnie na wynik egzaminu.

Egzamin na kategorię AM możliwy na czterokołowcu

Osoby, które ze względów zdrowotnych nie mogą zdawać egzaminu praktycznego na kategorię AM prawa jazdy (obecnie egzamin odbywa się wyłącznie przy użyciu motoroweru), będą mogły korzystać z czterokołowca lekkiego. Kategoria AM uprawnia do kierowania zarówno motorowerami, jak i czterokołowcami.

Zobacz także: Oto światowy samochód roku 2019

Niepotrzebne pieczątki

Zmiany w rozporządzeniach dostosowują dotychczasowe przepisy do ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu wprowadzenia uproszczeń dla przedsiębiorców w prawie podatkowym i gospodarczym. Po ich wprowadzeniu egzaminatorzy, instruktorzy i wykładowcy nie będą musieli stosować na dokumentach pieczęci, wystarczy podpis (imię i nazwisko) oraz nr uprawnień.

Projekty rozporządzeń: w sprawie egzaminowania osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami, szkolenia, egzaminowania i uzyskiwania uprawnień przez egzaminatorów oraz wzorów dokumentów stosowanych w tych sprawach oraz w sprawie uzyskiwania uprawnień przez instruktorów i wykładowców, opłat oraz wzorów dokumentów stosowanych w tych sprawach, a także stawek wynagrodzenia członków komisji zostały skierowane do konsultacji publicznych i uzgodnień międzyresortowych.

Od kiedy zmiany?

Nowe przepisy mają wejść w życie 1 lipca 2019 r., przy czym zmiany dotyczące pracy egzaminatora i wyznaczania konkretnych godzin egzaminu, ze względu na konieczność dostosowania się WORD-ów do nowych zasad, wejdą w życie od 1 stycznia 2020 r.

Zobacz także: Kia Stonic w naszym teście

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • Adrian (gość)

  Takie rewolucje.. co parę miesięcy wymyślają, a czy faktycznie się coś zmienia? Chyba tylko na niekorzyść kursantów. Jedyne rewolucyjne wyjscie to prawko z dokumencika.

 • Gosc (gość)

  To prawda Tarnów jest masakrą do zdania oblewają na wszystkim powinni się za to wziasc dla nich to czysta kasa z poprawek

 • kaczka2000 (gość)

  Opłata egzaminacyjna powinna być jednorazowa. Do poprawek przyszły kierowca podchodził by bezpłatne. Przestali by mieć interes w oblewaniu egzaminowanych. Ukróciło by to patologię w WORDach.

 • Komentarz usunięty.
 • Gość (gość)

  Testy teoretyczne powinny być łatwiejsze

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości