Wszystko
o samochodach

Przepisy / Prawo jazdy

Prawo jazdy. Badania lekarskie mogą być tańsze

Data publikacji: Autor: Wojciech Frelichowski

Fot. 123RF Opłata za badanie lekarskie dla kandydatów na kierowców może być niższa niż 200 zł. Dopuszczają to przepisy, które pod koniec 2018 roku znowelizowało Ministerstwo Zdrowia.

Jednym z obowiązkowych warunków dopuszczających kandydata na kierowce do przystąpienia do egzaminu są badania lekarskie. Sprawa jest zupełnie oczywista - chodzi o bezpieczeństwo zarówno samego przyszłego kierowcy, jak i innych uczestników ruchu.

Badanie lekarskie są płatne. Można je wykonać w szeregu placówkach medycznych - publicznych i prywatnych. Własnych uprawnionych lekarzy do wykonywania takich badań mają też niektóre szkoły jazdy.

Za badania trzeba zapłacić i jest to najczęściej kwota 200 zł. Okazuje się jednak, że według przepisów jest to kwota maksymalna. W listopadzie 2018 roku Ministerstwo Zdrowia znowelizowało stosowne przepisy i obecnie cena badań lekarskich dla kandydatów na kierowców nie może przekroczyć 200 zł.

Zobacz także: Ten kierowca za jednym razem stracił 16 kategorii prawa jazdy

Jednak większość placówek utrzymuje opłatę 200 zł. Wzięła się ona stąd, iż w 2014 r. minister zdrowia ustalił, że takie badanie lekarskie ma kosztować właśnie równe 200 zł. To stanowisko zostało podtrzymane w obwieszczeniu ministra zdrowia w lutym 2017 r.

Teraz jednak Ministerstwo Zdrowia znowelizowało te przepisy i za badanie lekarskie placówki mogą pobierać kwotę do 200 zł. To istotna różnica, bo choć i w jednym i w drugim przypadku wymieniana jest ta sama kwota, to jednak różnica występuje w interpretacji. Co innego, jeśli mówi się o kwocie 200 zł, a co innego o tym, że pobiera się opłatę "do 200 zł. Czyli może ona być niższa.

Tak było do 2014 r. kiedy przepisy również dopuszczały opłatę 200 zł, jednak konkurencja pomiędzy placówkami powodowała, że kosztowały one znacznie mniej.

Zobacz także: Testujemy Volkswagena Polo

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • yurek (gość)

    Nie ma co jeszcze otwierać szampana. Owszem, znowelizowano przepisy ustawy, ale one jeszcze nie obowiązują. Czekają na wejście w życie rozporządzenia (jest dopiero w konsultacjach), które m.in. uchyli dotychczasowe rozporządzenie. Chyba że do 31 sierpnia br. nie zostanie wydane, to automatycznie przestaną obowiązywać. Do tego czasu nadal opłata to sztywne 200 zł. (Podstawa prawna: Art. 169 ust 5. (Dz.U.2018.2245) Dotychczasowe przepisy wykonawcze wydane na podstawie art. 81 ust. 1 ustawy zmienianej w art. 30, zachowują moc do dnia wejścia w życie przepisów wykonawczych wydanych na podstawie art. 81 ust. 1 ustawy zmienianej w art. 30, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą, nie dłużej jednak niż do dnia 31 sierpnia 2019 r., oraz mogą być zmieniane na podstawie tych przepisów.

  • Marcin (gość)

    U nas to tak zawsze, naobiecują i tyle. WIdocznych zmian ZERO. No chyba, że takie, ze coraz wiecej osob jezdzi bez prawka albo z prawkiem z dokumencika, które wyglada jak oryginal.

  • Ona (gość)

    W innych krajach Europy nie potrzeby zaswiadczenia lekarskiego, co jest kolejna forma podatku. POLACY jak zwykle zajechani przez system i nienormalne prawa i wystubowane podatki. Chyba naprawde antypolacy rzadza tym krajem

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości