Wszystko
o samochodach

Przepisy / Prawo jazdy

Prawo jazdy. Będą kolejne zmiany w egzaminie?

Data publikacji: Autor: (mm) źródło: RPO

Fot. Archiwum Trybunał Konstytucyjny 8 czerwca 2016 roku rozpozna wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich w sprawie zdawania egzaminu na prawo jazdy przez osoby z niepełnosprawnościami. Czego dotyczył?

SprawaFot. Archiwum dotyczy niezgodności przepisów ustawy z dnia 5 stycznia 2011 roku o kierujących pojazdami z Konstytucją w zakresie, w jakim nakładają na osoby z niepełnosprawnością obowiązek dostarczenia pojazdu przystosowanego do rodzaju schorzenia na potrzeby przeprowadzenia praktycznej części egzaminu państwowego na prawo jazdy kategorii B.

Redakcja poleca:

- Fiat Tipo. Test oszczędnej wersji 1.6 MultiJet
- Ergonomia wnętrza. Od niego zależy bezpieczeństwo!

- Spektakularny sukces nowego modelu. Kolejki w salonach!

Przypomnijmy, że wojewódzkie ośrodki ruchu drogowego zostały zwolnione z obowiązku zapewnienia pojazdu przystosowanego do egzaminowania osób z niepełnosprawnością. To one zostały zobowiązane do dostarczenia pojazdu na państwowy egzamin praktyczny. Należy podkreślić, że osoba z niepełnosprawnością odbywa kurs nauki jazdy korzystając z pojazdu ośrodka szkolenia kierowców, podmiotu prywatnego, który jest zobowiązany posiadać pojazdy przystosowane do rodzaju niepełnosprawności, jeżeli szkoli osoby z niepełnosprawnością.

Zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich, zaskarżona regulacja narusza konstytucyjną zasadę równości oraz niedyskryminacji osób z niepełnosprawnością, jest także sprzeczna z zasadą sprawiedliwości społecznej oraz nakazem tworzenia przez ustawodawcę takich przepisów, które zapewniają efektywne wsparcie osób z niepełnosprawnością w różnych dziedzinach życia społecznego. Rzecznik Praw Obywatelskich podkreśla również, że ustawa o kierujących pojazdami, nakładając na osoby z niepełnosprawnością obowiązek zapewnienia pojazdu na egzamin, narusza ponadto przepisy Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych, przede wszystkim prawo do mobilności.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • siekieradek (gość)

  Co w tym dziwnego. Czy każdy WORD ma mieć na stanie samochody przystosowane do każdej formy niepełnosprawności? Każda niepełnosprawna osoba która musi mieć indywidualnie dostosowany samochód powinna nim się uczyć zdawać i jeździć.

 • noja (gość)

  Fizycznie nie da się zapewnić przystosowanego auta dla każdego niepełnosprawnego, bo każda niesprawność jest inna. Jaki ten RPO głupi jest.

 • Justyna (gość)

  Wg. mnie w każdym Wordzie powinien być choć 1 samochód dla takich osób z niepełnosprawnością, by kursant, nie musiał załatwiać sobie samochodu ze swojego OSK.

 • Maciek (gość)

  A wg mnie, powinno się całkiem ten system odwrócić. WORD ma zapewnić plac i egzaminatora. Reszta po stronie kursanta. Przyjeżdżam dowolnym pojazdem dopuszczonym do ruchu i odpowiadającym kategorii prawa jazdy, o które się staram. Często to jeden z samochodów w domu, samochód kursowy, czy własny motocykl lub taki z OSK. Taniej, dla kursanta wygodniej, jedyne ryzyko egzaminatora jest takie, że jak kursant się znajdzie w rowie, to egzaminator razem z nim i nie ma na to wpływu. Ale EGZAMINATOR MA OCENIAĆ, a nie prowadzić!

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości