Wszystko
o samochodach

Przepisy / Prawo jazdy

Prawo jazdy. Będą potrzebne dodatkowe zaświadczenia

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Filip Kowalski Minister zdrowia proponuje bardziej szczegółowe badania kandydatów na kierowców. W niektórych przypadkach trzeba będzie dopełnić więcej formalności.

Jednym z warunków otrzymania prawa jazdy jest odpowiedni stan zdrowia przyszłego kierowcy, potwierdzony orzeczeniem lekarskim. Niektóre ze schorzeń są przeciwwskazaniami do zasiadania za kierownicą. Cześć z nich może mieć charakter tymczasowy. 

Widzenie stereoskopowe. Kandydat na kierowcę z taką wadą będzie mógł otrzymać orzeczenie o braku przeciwwskazań w przypadku stwierdzenia u niego znacznej i nagłej utraty możliwości widzenia na jedno oko pod pewnymi warunkami. Od powstania znacznej utraty możliwości widzenia musi minąć pół roku. Lekarz powinien przedstawić opinię potwierdzającą adaptację.

Redakcja poleca:

Niezapięte pasy. Kto płaci mandat - kierowca czy pasażer?
Wyprzedzanie z prawej strony
Auto na gaz. Uwaga na dodatkowe koszty


Osoba chorująca na cukrzycę będzie mogła otrzymać orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych pod warunkiem przestawienie pozytywnej opinii lekarza specjalisty oraz przeprowadzania regularnych badań kontrolnych. Nawracająca ciężka hipoglikemia w porze czuwania stanowi przeciwwskazanie zdrowotne do kierowania pojazdami. Ponowne badanie osoby ubiegającej się o prawo jazdy będzie możliwe po trzech miesiącach.

Projekt zmian trafił do Rządowego Centrum Legislacji. Obecnie trwają uzgodnienia jaki będzie ostateczny kształt przepisów. Postępowania w sprawie wydania orzeczenia lekarskiego rozpoczęte i niezakończone przed wejściem w życie zmian będą przeprowadzane na starych zasadach. 

Zobacz też: Redakcyjny test Mazdy CX-5

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • Kierowca (gość)

  Też starsi kierowcy powinni regularnie przechodzić badania, czy im serducho nie wysiądzie pod czas kierowania, a i ze wzrokiem to tragedia u nich. Kierowanie autem to ogromna odpowiedzialność, ale większość mając staż 30 lat za kółkiem, olewa to nadrabiając doświadczeniem. Znam osobiście 7 kierowców, co widzą na 10 metrów maksymalnie.

 • pp (gość)

  A posłowie powinni też iść na obowiązkowe badania psychiatryczne przed wyborami czy w rzeczywistości są normalni

 • emb00 (gość)

  Mysle, że powinni sie wziac za szkoły również i sprawdzac czy faktycznie dobrze uczą jezdzic a nie tylko wyludzaja pieniadze. Co do kursów doszkalajacych.. uwazam, ze powinien być jakiś program co 10 lat posiadania prawa jazdy, przepisy sie zmieniaja a ludzie nie aktualizuja wiedzy. Są tez przypadki fatalne, które w ogole nie powinny miec prawda, takim zostaje tylko opcja kolekcjonerska clubcard ;)

 • Abc (gość)

  Dodać do tego testy osobowościowe pod kątem niedopuszczania do kursu na PJ osób mających predyspozycje do zachowań agresywnych.

 • and (gość)

  a jak przewidzieć atak serca lub coś podobnego?

 • Justyna (gość)

  Ciekawe, czy te zmiany wejdą w zycie w 2018 roku ?

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości