Wszystko
o samochodach

Przepisy / Prawo jazdy

Prawo jazdy. Będą zmiany w egzaminie

Data publikacji: Autor: (mm)

Fot. Archiwum Osoby, które chcą zdobyć prawo jazdy kategorii AM muszą liczyć się ze zmianami w obowiązującymi przepisach. Co się zmieni?

Fot. Archiwum Kategoria AM jest skierowana do osób, które ukończyły 14 lat i chcą jeździć motorowerem o pojemności silnika do 50 ccm lub lekkim czterokołowcem, którego masa nie przekracza 350 kg. W obu przypadkach prędkość maksymalna nie może być wyższa niż 45 km/h. Chcąc zdobyć takie prawo jazdy trzeba założyć w starostwie profil kierowcy, przejść badania lekarskie i odbyć kurs w ośrodku szkolenia kierowców.

Zobacz także: Bagażnik rowerowy z legalną tablicą. Można już zamawiać

Teorii można się także nauczyć samodzielnie. Potem ustala się termin egzaminu w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego. Test zdaje się przy komputerze, jak na inne kategorie. Zasadnicza różnica widoczna jest w egzaminie praktycznym. Podczas gdy na pozostałe kategorie prawa jazdy to egzaminator wybiera trasę przejazdu, tutaj jest ona z góry znana. Nowość zaproponowana przez ministra dotyczy właśnie praktyki, którą będzie można zdawać już nie tylko w WORD, ale także w innych miastach na prawach powiatu.

Podczas egzaminu praktycznego na dwa zadania (slalom i jazdę po łuku) ma zostać rozdzielony zostanie tzw. "slalom wolny". Planowane jest także powołanie instytucji koordynatora nadzorującego proces szkolenia.

Projekt zmian trafił do uzgodnień międzyresortowych.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • Panie mm (gość)

  A ten przywrócony koordynator nadzorujący proces s z k o l e n i a, to z której planety się Panu urwał?

 • Justyna (gość)

  Jeżeli te zmiany na prawo jazdy w kategorii AM miałaby wyjść wszystkim na dobre, to proszę bardzo. 14 lat, to bardzo młody wiek, aby już jeździć motorowerem 45 km. / h o pojemności silnika do 50 ccm lub lekkim czterokołowcem, którego masa nie przekracza 350 kg. Są 2 zadania-slalom i jazda po łuku. Trasy praktycznej ten Ktoś się nauczy na pamięć i zda egzamin, a co będzie potem, po egzaminie, gdy będzie musiał na pewno pojechać w inne miejsca ? Teraz, po nowemu, te trasy mogą być o łatwiejszym poziomie trudności, bo będą się egzaminy odbywały nie tylko w Opolu, ale także w innych miastach na prawach powiatu.

 • Wiesław łagowski (gość)

  Zablokowana prawo jazdy kat B,t 1977 egzamin chodziłem jeden rok i 3 miesięcy brakuje 3punktów i dałem spokój Piaseczno co mam zrobić

 • Wiesław łagowski (gość)

  Co mam robić to wszystko wina policji z błonia Babice

 • Wiesław łagowski (gość)

  Co mam robić to wszystko wina policji z błonia Babice proszę o tym odpowiedzi

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości