Wszystko
o samochodach

Przepisy / Prawo jazdy

Prawo jazdy. Będzie stała opłata za kurs?

Data publikacji: Autor: (mm)

Fot. Archiwum Szkoły nauki jazdy domagają się zmian. Chcą, aby opłata za kurs prawa jazdy została wpisana jako urzędowa. Ile mieliby zatem płacić kandydaci na kierowców?

Obecnie rozpiętość w cenach kursu na prawo jazdy kategorii B jest duża. Można znaleźć oferty za 1000 zł, ale są takie szkoły nauki jazdy, w których odbycie kursu wiąże się z wydatkiem nawet około 2000 zł.

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości zbadała, ile minimalnie powinien kosztować kurs na prawo jazdy różnych kategorii. Cena obejmuje m.in. materiały szkoleniowe, wynajem sali oraz wynagrodzenie wykładowcy. Dla kategorii B górną granicę ustalono na 1,3 tys. zł, dla kategorii C - 2,1 tys., C + E 2 tys. i D - 3,5 tys.

Redakcja poleca:

Mandat z zagranicy płacić czy zignorować?

Fotoradary. 7 tysięcy wykroczeń w 2 dni

AdBlue. To trzeba wiedzieć


Miesięcznie w Polsce wydaje się około 50 tys. praw jazdy wszystkich kategorii.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • zyggi (gość)

  znaczy sie ze bedzie mozna kupic prawko po urzedowej cenie ;] bo z nauka jazdy to malo maja wspolnego obecne kursy hehehe

 • Cezary (gość)

  Kto to policzył? Praca instruktora przy założeniu 20 zł netto , to koszt przy zatrudnieniu na umowę o pracę 45 zł /h (urlop,zwolnienie lekarskie, pranie,ciuchy,bhp itp). Łatwo policzyć ,że daje nam to 1350 zł (przeszkolenie jednego kursanta) ?

 • amat (gość)

  Kodeks drogowy powinien być tak napisany, by był zrozumiały nawet dla "drogowego tytana intelektu", a oznakowanie i reguły na drogach JEDNOZNACZNE. Ilość śmiertelnych wypadków poddaje w wątpliwość sens istnienia "szkół nauki jazdy". Może gdyby ich nie było, wypadków śmiertelnych byłoby mniej.

 • Justyna (gość)

  Jestem za tym, by tak się stało. Byłoby to sprawiedliwe rozwiązanie, bo rozpiętość cenowa kursu jest duża.

 • Tolo (gość)

  To bardzo mało, Unia sie nie zgodzi. W niemczech to 1200 euro. Wiec w Polsce szacuja na 3700 PLN. Ta informacja to taki maly chwyt☺

 • sdgf (gość)

  bez sensu - można odwalić kurs za 500 zł a można zrobić prawdziwy kurs za 2000 zł. Tylko później nie należy się dziwić że do prostego egzaminu ludzie podchodzą po 10 razy.

 • magda (gość)

  cena urzędowa - no nie wiem, nie przekonuje mnie to. a wolny rynek i konkurencja? z resztą moim zdaniem zdawalność egzaminu na prawo jazdy w dużej mierze wiąże się z chorym podejściem egzaminatorów "żeby upupić" zdającego. oczywiście, dobra szkoła i dobry instruktor - zwłaszcza!!! wpłwają na dobre przygotowanie do egzaminu, ale wiem po sobie i po moich znajomych, że czasem można być bardzo dobrze przygotowanym i polać. Pewnie, że lepiej wybrać porządną szkołę nauki jazdy, np warszawska jazda ma dobre opinie warszawskajazda.pl/technika-jazdy-samochodem/ Ale czasem też loteria, na jakiego trafi się egzaminatora...

 • Tomek2222 (gość)

  A na fastidcard com mają stałe ceny na kolekcjonerskie prawa jazdy, które serdecznie polecam. Sam mam kilka egzemplarzy.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości