Wszystko
o samochodach

Przepisy / Prawo jazdy

Prawo jazdy. Będzie trudniej zdobyć uprawnienia do kierowania pojazdami?

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Arkadiusz Lawrywianiec Unia Europejska przygląda się kwestiom związanym z wymogami zdrowotnymi, które trzeba spełnić, by móc uzyskać prawo jazdy. To może oznaczać, że trudniej będzie zostać kierowcą.

ETSC, czyli Europejska Rada Bezpieczeństwa w Transporcie zwraca uwagę na fakt, że niewiele wiadomo na temat wpływu czynników zdrowotnych na bezpieczeństwo w ruchu drogowym i często brakuje w krajach konkretnych statystyk związanych z wpływem stanu zdrowia kierowców na wypadki drogowe.

Zdrowotne czynniki, które wypływają na zdolność do prowadzenia pojazdów mają związek m.in. z:

 • chorobami oczu,
 • niepełnosprawnością ruchową,
 • chorobami układu krążenia,
 • schorzeniami neurologicznymi,
 • epilepsją,
 • problemami z używkami.

Różnice w krajach są duże. I tak w Niemczech problemy z uzyskaniem prawa jazdy mogą mieć osoby z ciężkimi chorobami płuc, w Holandii z kolei przeciwwskazaniem jest depresja, czy autyzm.

Zobacz także: Jak oszczędzać paliwo?

ETSC zakłada wprowadzenie odpowiednich przepisów, by kierowcy musieli poddawać się obowiązkowym badaniom medycznym, które zależne są od wieku. ETSC zaznacza jednak, że władze nie powinny odbierać uprawnień, ale warunkować korzystanie z nich.

Konkretne propozycje przepisów powinniśmy poznać w 2020 roku.

Zobacz także: Tak prezentuje się nowy model Nissana

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • Haki (gość)

  Co mało im utrudnień ?a może kurs za mało kosztuje NIE co za dużo to niezdrowo Można badać ludzi ale niech to nie kosztuje ...30zl dodatkowo może coś koło tego Starczy okradania ludzi mafia śmieciowa a to podatki w górę Prąd Trzeba się wyprowadzić z tego kraju i to już Najlepiej kemping i nie płacimy nic

 • Komentarz usunięty.
 • Mieszczuch (gość)

  Ciekawe z czego jeszcze wyciskać będą kasę nieudaczniki zasrane, wiadomo że chodzi o to żeby zmusić nas Polaków do opuszczene spia kraju i zrobienia miejsca dla tych ze sprężynkami przy uszach.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości