Wszystko
o samochodach

Przepisy / Prawo jazdy

Prawo jazdy. Będzie więcej niepełnosprawnych kierowców?

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Karolina Misztal Całkowity albo częściowy ubytek słuchu nie jest już przeciwwskazaniem zdrowotnym do uzyskania uprawnienia do kierowania pojazdami.

Oznacza to, że osoby niesłyszące mogą ubiegać się o prawo jazdy kategorii C1 i C. To dobra wiadomość – również
z uwagi na znaczący deficyt kierowców zawodowych. W badaniu Ogólnopolskiego Centrum Rozliczania Kierowców to właśnie braki kadrowe wskazywane są przez przewoźników jako jedno z największych obecnie zagrożeń dla branży transportowej.

Eksperci szacują, że na rodzimym rynku brakuje około 30 tysięcy kierowców zawodowych. Ponadto co roku z zawodu odchodzi kolejne 25 tysięcy pracowników, więc problem narasta. - Przewoźnicy zobligowani są do zapełnienia luki kadrowej, gdyż w przeciwnym razie grozi to zastojem gospodarczym, a także – w wielu przypadkach – nawet upadłością firm transportowych. Poszukiwanie alternatywnych rozwiązań leży zarówno po stronie przedsiębiorców, jak i ustawodawców – zauważa Łukasz Włoch, ekspert Ogólnopolskiego Centrum Rozliczania Kierowców (OCRK).

Zobacz także: Na te silniki lepiej uważać

Jednym z takich rozwiązań jest wprowadzona z dniem 1 października 2018 roku zmiana ustawy o kierujących pojazdami, którą przełamano barierę dostępu do kierowania pojazdami osób z całkowitym lub częściowym ubytkiem słuchu. W myśl nowego brzmienia ustawy jeśli według orzeczenia lekarskiego nie zachodzą inne przeciwwskazania, to osoby niesłyszące mogą ubiegać się o uzyskanie dokumentów uprawniających do prowadzenia pojazdów powyżej 3,5 tony. Z danych Polskiej Rady Języka Migowego wynika, że osób z uszkodzeniem narządu słuchu w Polsce jest aż kilka milionów. Warto dodać, że ponad 100 osób rocznie traci słuch w wyniku różnych wypadków. Szacuje się, że w Polsce może być nawet 50 000 osób niesłyszących.

W ocenie ekspertów OCRK brak słuchu nie wpływa na bezpieczeństwo prowadzenia pojazdu czy jakość wykonywanej pracy. W wielu europejskich krajach przepis ten obowiązuje już od dawna. Co więcej, na przykład we Francji osoby niesłyszące mogą pracować także jako kierowcy autobusów. Jednak, o ile Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego są w stanie na czas egzaminu zapewnić pomoc tłumacza języka migowego lub systemu językowo-migowego, to w przypadku kontroli drogowej mogą wystąpić trudności w porozumieniu się funkcjonariuszy i kierowców

Zobacz także: Porsche Macan S. Test wzorcowego SUV-a z mocnym silnikiem

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • Bartek (gość)

  Miec w dzisiejszych czasach prawko to zadna sztuka, bo mozna kupic nawet przez net z dokumencik pl. Ale umiec jezdzic.. to jest cos!

 • A.B.C.D.E.T (gość)

  Niepelnosprawnych to my już mamy cale mnóstwo. Potzebni sprawni

 • Plusz (gość)

  Dlaczego? ..."w przypadku kontroli drogowej mogą wystąpić trudności w porozumieniu się funkcjonariuszy i kierowców" Chyba dlatego że do wpisania mandatu jest potrzebnych 3 Policjantów (jeden pisze drugi czyta a trzeci to techniczny - od włączenia długopisu)

 • Kierowca (gość)

  Czy niepełnosprawni umysłowo mogą już jeździć w tej chwili?Z moich obserwacji wynika,że tak.Widuje bardzo dużo p osłów na drogach.

 • Spok (gość)

  Największym problemem jest to w Polsce przeważnie ,że nie fizyczna nie pelnosprawnosc tylko psychiczna umysłowa nie pełno sprawność jest największym problemem na naszych drogach,nie pełnosprawni fizycznie nigdy nie powodują wypadków na naszych polskich drogach.za dużo agresywnych jest kierowców ale przez lekarzy uważano są za Zdrowych bo aż tryska w nich energia ( tak tak tylko że szkoda że do wypadków i.lamania przepisów ta energia jest wykorzystywana)

 • Qwert (gość)

  Kierowców nie brakuje tylko brakuje normalnych firm które nie oszukują. Sam pracowałem jako kierowca w dwóch firmach i w obu przypadkach zostałem oszukany więc się zrazilem do tego zawodu. Przypuszczam że nie jestem jedyny który tak miał.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości