Wszystko
o samochodach

Wiadomości / Na drogach

Prawo jazdy. Co grozi za używanie kolekcjonerskiego prawa jazdy?

Data publikacji: Autor: Wojciech Frelichowski

Fot. Archiwum W Wejherowie policjanci drogówki zatrzymali do kontroli kierowcę. Ten wylegitymował się fałszywym prawem jazdy. Teraz może mu grozić 5 lat więzienia.

Wejherowscy policjanci w trakcie kontroli drogowej rozpoznali fałszywe prawo jazdy, którym wylegitymował się kierujący. Kierowca posłużył się kolekcjonerską kartą, imitującą autentyczny dokument.

Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego zatrzymali do kontroli kierującego, który wylegitymował się tzw. kolekcjonerską kartą imitującą prawo jazdy. Mundurowi błyskawicznie zorientowali się, że mają do czynienia z podróbką. Funkcjonariusze zweryfikowali dokument w systemie i okazało się, że taki dokument nigdy nie był wydany.

Kolekcjonerska karta imitująca prawo jazdy, oprócz tego, że przypomina prawdziwy dokument nie ma z nim jednak nic wspólnego. Tego określenia używa się do kawałków plastiku, który graficznie został wyprodukowany na wzór prawdziwego prawa jazdy (może to też być dowód osobisty) jednak bez odzwierciedlenia w państwowym systemie, z umieszczeniem dokumentu w bazie CEPiK na czele.

Zobacz także: Jazda na suwak. Jak działa w praktyce?

W internecie funkcjonuje wiele stron, na których można zamówić niemal dowolny dokument. Część z nich jest wykonana w sposób do złudzenia przypominający prawdziwe dokumenty. Mundurowi przypominają, że używanie takich dokumentów grozi kara pozbawienia wolności.

Art. 270 Kodeksu Karnego mówi o tym: Kto, w celu użycia za autentyczny, podrabia lub przerabia dokument lub takiego dokumentu jako autentycznego używa, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Skoda. Prezentacja gamy SUV-ów: Kodiaq, Kamiq i Karoq

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • Ted (gość)

    Jak się włączy Yanosika to nic nie grozi :D

  • kolanowski (gość)

    @Ted i amen!

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości