Wszystko
o samochodach

Przepisy / Prawo jazdy

Prawo jazdy. Czy baza pytań egzaminacyjnych jest tajna?

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Jacek Babicz Wiele osób przygotowując się do egzaminu teoretycznego na prawo jazdy, szuka pytań egzaminacyjnych w Internecie. Na temat bazy pytań jest wiele mitów.

Przyszli kierowcy zastanawiają się czy baza pytań na prawo jazdy nadal jest tajna. Odpowiedź brzmi nie. Pytania egzaminacyjne dostępne są na stronie Ministerstwa Infrastruktury.

Pytania egzaminacyjne podzielone zostały na pięć części i są sprawdzone przez komisję. W efekcie zrezygnowano m.in. z absurdalnych pytań m.in. o wymiary tablicy rejestracyjnej.

Zobacz także: TOP 10 sposobów na mniejsze spalanie

Ustawodawca nie przewidział górnego limitu liczby pytań. W bazie znajduje się ich około 3 tys. ale są to dane jedynie orientacyjne. Należy zauważyć, że większość pytań egzaminacyjnych może być zadana podczas egzaminu dla różnych kategorii prawa jazdy.

Podstawa prawna:

Art. 57a ustawy z 5 stycznia 2011 r o kierujących pojazdami (Dz.U z 2015 r poz. 155 z późn. zm.)

Zarządzenie nr 7 ministra infrastruktury i rozwoju z 6 lutego 2015 roku w sprawie ustalenia Regulaminu określającego szczegółową organizację i tryb działania komisji do spraw weryfikacji i rekomendacji pytań egzaminacyjnych (Dz.Urz. MR z 2015 r poz. 16.)

Zobacz także: Jak zadbać o akumulator?

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • Justyna (gość)

  Przydatny artykuł.

 • Z ukosa (gość)

  Czy baza pytań egzaminacyjnych jest tajna? Baza pytań obejmuje całość elementów sytuacyjnych ruchu drogowego, i umożliwia intelektowi opanowanie semiotyki (znaków i pojęć), oraz semantyki (związków znaczeniowych między znakami i pojęciami). Stąd instruktor nauki poruszania się na drodze umożliwia (po pierwsze) umocowanie się (uczącego się) w rzeczywistości związków znaczeniowych między znakami i pojęciami, oraz koordynację tych związków z sytuacją bieżącą. W ten sposób formuje predyspozycje psycho-fizyczne uczącego się. Egzaminujący sprawdza (jedynie) te uformowane predyspozycje, i orzeka o aktualnym ich poziomie i zdolności (egzaminowanego) do bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym. Nie występuje tutaj (więc) aspekt dostępności (tajności) całości elementów formalnych, istnieje jedynie proces formowania, lub sprawdzania zdolności intelektu (i sfery fizycznej) uczącego się/egzaminowanego do bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym !

 • I co z tego? (gość)

  Zachowanie świeżo upieczonych kierowców na drogach pokazuje, że i tak cała wiedza wylatuje z głowy zaraz po egzaminie. Gdzieś, w zakątkach mózgu, zostaje jakieś szczątkowe wspomnienie zasady: zielone - jechać, czerwone - w zasadzie hamować, ale może da się jeszcze przejechać.

 • superparts (gość)

  Fajny artykuł, aż sobie przypomniałem, jak to było jak, ja zdawałem. Całkiem inaczej - hehe

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości