Wszystko
o samochodach

Przepisy / Prawo jazdy

Prawo jazdy. Czy baza pytań na egzamin teoretyczny będzie tajna? Jest projekt zmian!

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Jacek Babicz Ministerstwo Infrastruktury rozpoczęło prace nad projektem ustawy zakładającym szereg zmian w przepisach ustawy o kierujących pojazdami. Jedna z zaproponowanych nowości dotyczy bazy pytań na prawo jazdy.

Obecnie egzamin teoretyczny na prawo jazdy składa się z 32 pytań – 20 podstawowych i 12 tzw. specjalistycznych. Pochodzą z puli kilku tysięcy pytań. Aby zdać należy uzyskać co najmniej 68 punktów na 74 możliwych do zdobycia. Czas trwania egzaminu to 25 minut, a koszt 30 złotych. Nie ma problemu, aby w sieci zapoznać się z każdym spośród 3718 umieszczonych w bazie pytań. Ale to się ma zmienić.

Zgodnie z projektem pytania egzaminacyjne oraz wchodzące w ich skład scenariusze, wizualizacje i opisy oraz pytania zawarte w teście egzaminacyjnym nie będą stanowiły informacji publicznej w rozumieniu przepisów ustawy o dostępie do informacji publicznej.

Ministerstwo Infrastruktury nie zamierza jednak rezygnować z publikowania na stronach internetowych pytań stosowanych na egzaminie państwowym.

Zobacz także: Jak zidentyfikować typowe usterki w aucie?

- Planujemy, aby po wprowadzeniu przepisów ustawy publikowane były przykładowe (ale nie wszystkie) pytania egzaminacyjne stosowane na egzaminie państwowym na prawo jazdy. Intencją MI jest zmiana tendencji szkolenia kierowców - z ukierunkowanej na naukę pytań egzaminacyjnych na ukierunkowaną na naukę przepisów i zasad ruchu drogowego. Taka zmiana z pewnością wpłynie pozytywnie na kandydatów na kierowców i poszerzy ich zakres wiedzy. Trzeba pamiętać, że zakres wiedzy sprawdzanej na egzaminie państwowym na prawo jazdy jest węższy niż ten, który kierowcy powinni posiadać. Celem szkolenia kandydatów na kierowców (30 godzin zajęć teoretycznych w ramach kategorii B) nie jest nauczenie rozwiązywania testów na prawo jazdy, a przekazanie kompletnej wiedzy na temat przepisów i zasad ruchu drogowego. Bezpośrednia dostępność pytań egzaminacyjnych wpływa na obniżenie poziomu przekazywanej przez instruktorów wiedzy. Zdarza się, że nieuczciwe szkoły jazdy, w celu ograniczenia kosztów, poprzestają jedynie na dostarczeniu kursantom płyty z pytaniami - informuje Ministerstwo Infrastruktury.

Nie jest pewne kiedy i w jakim ostatecznie kształcie przepisy wejdą w życie.

Zobacz także: Toyota Corolla w wersji Cross

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • Stary kierowca (gość)

    Część pytań jest tak sformułowana, że warto przerobić pytania by zrozumieć logikę testów. I tak nie da się zrobić testu bez znajomości przepisów ruchu drogowego. Utajnienie testów nie poprawi znajomości prawa ruchu drogowego bo i tak pytania testowe wprost odnoszą się do norm prawnych. Ja się nauczyłem właśnie dzięki testom: w jednej ręce testy, w drugiej ustawa. I tak się nauczyłem. A po latach zawodowi mówią: znam trzy reguły: zakaz przekraczania prędkości, czerwone światło, pierwszeństwo pieszych na pasach. Znowu grzebanie nie w tym kierunku. Wzbogaćcie ofertę kursów o najciekawsze fragmenty STOP DROGÓWKA. To nie symulacje zdarzeń ale rzeczywistość. Możecie domontować pytania: jaki przepis został przekroczony?

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości