Wszystko
o samochodach

Przepisy / Prawo jazdy

Prawo jazdy. Czy dostanę prawo jazdy po unieważnionym egzaminie?

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Karolina Misztal Kursant może złożyć skargę na sposób przeprowadzenia egzaminu. Niewiele osób jednak wie czy w przypadku przyznania racji, wynik zostanie zmieniony na pozytywny czy nie.

Skargę wraz z uzasadnieniem za pośrednictwem dyrektora wojewódzkiego ośrodka ruchu drogowego składa się do marszałka województwa. Dokumenty warto przygotować w trzech egzemplarzach - dwa zostawić w WORD, a trzeci, którego wpływ został potwierdzony w sekretariacie, zachować jako dowód złożenia skargi na wynik egzaminu. Pismo musi zawierać szczegółowy opis zakwestionowanej sytuacji egzaminacyjnej, czy nieodpowiedniego zachowania egzaminatora.

Zobacz także: Sprzedaż auta - to trzeba zgłosić w urzędzie

Marszałek województwa może kontrolować dokumentację i działalność związaną z egzaminowaniem, a także może unieważnić egzamin państwowy, który był przeprowadzony w sposób niezgodny z przepisami ustawy, o ile ujawnione nieprawidłowości miały wpływ na jego wynik.

Jeżeli egzamin został przeprowadzony błędnie, kandydat na kierowcę musi ponownie przystąpić do sprawdzianu umiejętności. Za egzamin powtórkowy płaci WORD. Kursant nie dostanie zatem prawa jazdy po unieważnieniu egzaminu.

Podstawa prawna

Art 67. ust 1 okt 1 i 4 , 68 i 72 ustawy z 5 stycznia 2011 r o kierujących pojazdami (Dz.U. z 2015 r poz.155 z późn. zm.)

Zobacz także: Kia Stonic w naszym teście

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • nhk (gość)

  Kto to jest młody kierowca, czy taki co ma 70 lat i robi prawo jazdy to jest młody czy stary. Nie kumam bazy.

 • lalam (gość)

  Pytanie na dziś. Rozwaliłeś mnie nim i mam teraz rozkmine. Jak taki nawet 50-latem ma jeździć ze swoim rodzicem w roli opiekuna?

 • Justyna (gość)

  Fajny artykuł.

 • full (gość)

  Nie słyszałem żeby ktoś z moich znajomych składał taką skargę mimo iż narzekali na sposób przeprowadzenia egzaminu. U mnie było ok poszedłem prosto po kursie w Motostart na Racławickiej i zdałem za pierwszym razem co się teraz raczej rzadko zdarza, miałem jeden dopuszczalny błąd i nie wiem czy egzaminator zauważył w ogóle drugi kiedy nie włączyłem kierunkowskazu przy zmianie pasa, może udało że nie widzi? Sam się zdziwiłem ale udało się

 • kaz (gość)

  moim zdaniem egzaminy powinny być w ogóle zniesione. Popatrzcie na statystyki, kto robi najwięcej wypadków- osoby z prawem jazdy (:

 • Xyz (gość)

  Złożenie odwołania nic nie daje. Przyznają rację egzaminatorowi. Ściema że odwołać się można. Panienki bez jazdy bez placu i bez jazdy po mieście zdały bo ubrały się w sukienkę, czerwona szminka i porozmawiała chwilę z egzaminatorem. Pozytywnie zaliczyła ( czy egzaminatora to już nie wiem).

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości