Wszystko
o samochodach

Przepisy / Prawo jazdy

Prawo jazdy. Czy kursant może zostać ukarany mandatem?

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Marcin Oliva Soto Kierowca łamiący przepisy ruchu drogowego, może zostać ukarany mandatem karnym. A co jeśli wykroczenie drogowe popełni kursant?

Mandat karny może zostać nałożony nie tylko na kierowcę posiadającego prawo jazdy, ale także na kursantów ośrodków nauki jazdy. Ich działania w żaden sposób nie są usprawiedliwione tym, że obok znajduje się instruktor czy egzaminator, który ma możliwość zareagować na nieprawidłowe zachowanie na drodze. Mandat może otrzymać zarówno kursant jak i instruktor, egzaminator w zależności od tego, kto ponosi winę za określony czyn.

Zgodnie z prawem kierującym może być osoba, która osiągnęła wymagany wiek i jest sprawna pod względem fizycznym i psychicznym oraz odbywa w ramach szkolenia, naukę jazdy odpowiednio przystosowanym pojazdem pod nadzorem instruktora. Kierującym jest również kursant zdający państwowy egzamin pod nadzorem egzaminatora. Kursant nauki jazdy nie może zostać dopuszczony do prowadzenia pojazdu zanim nie opanuje obowiązujących zasad ruchu drogowego.

Zobacz także: Sprzedaż auta - to trzeba zgłosić w urzędzie

Kursant może odpowiadać z art. 177 kodeksu karnego za spowodowanie wypadku drogowego. Każdy kto naruszając, chociażby nieumyślnie, zasady bezpieczeństwa w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, powoduje wypadek, w którym inna osoba odniosła obrażenia ciała, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

Z kolei jeżeli następstwem wypadku jest śmierć innej osoby, albo ciężki uszczerbek na jej zdrowiu, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Podstawa prawna

Art 3 ust.1 ustawy z 5 stycznia 2011 r o kierujących pojazdami (Dz.U z 2015 r. poz.155 z późn. zm.)

Zobacz także: Test Opla Insignii Grand Sport 1.5 Turbo

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • Piotrek (gość)

  Moim skromnym zdaniem trochę to nielogiczne. Przecież to osoba, która uczy się jeździć w obecności powołanej do tego osoby - instruktora, więc dlaczego kursant ma odpowiadać? Posiadanie prawa jazdy w tym kraju powoli robi się bez sensu, no chyab ze takiego z clubcardu, to juz inna historia;)

 • areks (gość)

  kursanci tez moga jezdzic z yanosikiem jak maja za ciezka noge....na samym stracie mandaty płacic, wezcie

 • Justyna (gość)

  Ciekawy artykuł.

 • krzyś (gość)

  Żeby uciąć wszystkie spekulacje nt.odpowiedzialnosci kursanta lub instruktora,lub też współodpowiedzialności obu stron należy wprowadzić zapis ustawowy aby kursant praktycznej nauki jazdy dla danej kategorii przed przystąpieniem do kierowania pojazdem ZDAŁ PAŃSTWOWY EGZAMIN Z PRZEPISÓW RUCHU DROGOWEGO!! zanim instruktor dopuściłby go do jazdy praktycznej.Proszę pamiętać że istotą praktycznej nauki jazdy jest nauczenie kursanta techniki prowadzenia pojazdu,podstawowych manewrów na drodze oraz zadań które będą realizowane w czasie egzaminu państwowego.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości