Prawo jazdy. Czy kursant odpowiada za jazdę po alkoholu?

Mariusz Michalak
Fot. Marzena Bugała Azarko
Fot. Marzena Bugała Azarko
Kurs na prawo jazdy to m.in. jazda po mieście z instruktorem. Czy w takiej sytuacji kursant może odpowiadać za prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu?

Prowadzenie pojazdu w ruchu lądowym w stanie nietrzeźwości lub w stanie po użyciu alkoholu jest zabronione i karane. Za prowadzenie pojazdu po alkoholu odpowiadają nie tylko kierowcy posiadający prawo jazdy, ale także osoby nie posiadające uprawnień.

Policjanci mogą badać stan trzeźwości wszystkich osób kierujących pojazdami, w tym także kierowców odbywających szkolenie na prawo jazdy. Instruktor nauki jazdy po tym jak zauważy, że kursant jest pod wpływem alkoholu, powinien natychmiast przerwać szkolenie.

Według art. 115 § 16 kodeksu karnego o nietrzeźwości mówimy wtedy, gdy:

• zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość;

• zawartość alkoholu w 1 dm³  wydychanego powietrza przekracza 0,25 mg albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość.

Prawo karne wyróżnia także stan „wskazujący na spożycie alkoholu”, nazywany także stanem po użyciu alkoholu, który wyróżnia się tym, że:

• zawartość alkoholu we krwi wynosi od 0,2 do 0,5 promila;

• obecność alkoholu wynosi od 0,1 mg do 0,25 mg w 1 dm³ wydychanego powietrza.

W czerwcu ubiegłego roku znowelizowano przepisy ustawy Prawo o Ruchu Drogowym. Obecnie sprawców wypadków drogowych znajdujących się w stanie nietrzeźwości czekają minimum 2 lata pozbawienia wolności, zamiast dotychczasowych dziewięciu miesięcy. Ekspresowa droga do więzienia dotyczy nieumyślnych wypadków ze skutkiem śmiertelnym oraz takich, w wyniku których nastąpiły ciężkie obrażenia ciała.

Zobacz także: Volkswagen up! w naszym teście

Art. 156 §1 Kodeksu Karnego definiuje je jako pozbawienie człowieka wzroku, słuchu, mowy, zdolności płodzenia oraz inne ciężkie kalectwa, ciężka choroba nieuleczalna lub długotrwała choroba realnie zagrażająca życiu, trwała choroba psychiczna, całkowita lub znaczna trwała niezdolność do pracy w zawodzie lub trwałe, istotne zeszpecenie lub zniekształcenie ciała.Maksymalna kara dla nietrzeźwych, będących sprawcami wypadków ze skutkiem śmiertelnym lub ciężkim uszczerbkiem na zdrowiu któregoś z uczestników, wynosi obecnie 12 lat pozbawienia wolności. Dla porównania, jeżeli mówimy o wypadku, którego sprawca był trzeźwy, prawo karne przewiduje dla takiej osoby od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności, dopuszczając możliwość zawieszenia wykonania kary na okres próby od roku do trzech lat.

Podstawa prawna

Art. 178a par1 ustawy z 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny (Dz. U. z 2016 r. poz. 1167)

Art 87 par. 1 ustawy z 20 maja 1971 r. - Kodeks wykroczeń (Dz. U. z 2015 r. poz. 1194 ze zm.)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty