Wszystko
o samochodach

Przepisy / Prawo jazdy

Prawo jazdy. Czy można kierować autem na podstawie zaświadczenia o wydaniu wtórnika?

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Małgorzata Genca W przypadku utraty lub zniszczenia powodującego, że dokument prawa jazdy jest nieczytelny, kierowca ma obowiązek zawiadomić wydział komunikacji lub inny zajmujący się takimi sprawami w starostwie lub gminie w ciągu 30 dni od dnia stwierdzenia zagubienia, kradzieży lub zniszczenia.
Zgodnie z art. 38 pkt 1 ustawy z dnia 20 czerwca 1997r. Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2005r Nr 108 poz. 908) prawo jazdy zalicza się do tych dokumentów, które kierujący jest zobowiązany mieć przy sobie oraz okazywać na żądanie uprawnionego organu.
 
Zaświadczenie wystawione przez wydział komunikacji nie jest dokumentem uprawniającym do kierowania pojazdem. Jest to dokument poświadczający jedynie fakt przyjęcia wniosku o wydanie wtórnika prawa jazdy, lecz nie zastępuje on zagubionego dokumentu.
 
Zobacz także: Kredyt samochodowy. Ile zależy od wkładu własnego? 
 
Oznacza to, że kierowanie pojazdem przez osobę posiadającą przy sobie tylko poświadczenie złożenia wniosku o wydanie wtórnika prawa jazdy, stanowi wykroczenie z art. 95 Kodeksu wykroczeń.
 
Zgodnie z poz. 189 tabeli B Załącznika do rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 24 listopada 2003r. w sprawie wysokości grzywien nakładanych w drodze mandatów karnych za wybrane rodzaje wykroczeń ( Dz. U nr 208 poz. 2023), za nieposiadanie przy sobie prawa jazdy może być nałożony mandat karny w wysokości 50 zł. Do tego wykroczenia nie zostały przypisane punkty karne.
 
Podstawa prawna

Art. 38 ust 1 pkt 1 ustawy z 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. z 2018 r. poz 1990 z późn. zm.) 

Zobacz także: To musisz wiedzieć o akumulatorze

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • Gregor (gość)

    To oczywiste i ie podlega żadnej dyskusji

  • Michał (gość)

    Teraz znajdziesz tanie ubezpieczenie OC i AC w telefonie to proste i szybkie w aplikacji Kupdirect z Google Play skanujesz tylko kod z dowodu rejestracyjnego, bez wpisywania danych i w 5 sek masz porównanie składek a w 40 sek polisę na mailu

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości