Wszystko
o samochodach

Przepisy / Prawo jazdy

Prawo jazdy. Czy można zobaczyć nagranie z przebiegu egzaminu?

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Sławomir Kowalski Przebieg każdego egzaminu na prawo jazdy kategorii B musi być zarejestrowany przez kamery znajdujące się wewnątrz pojazdu egzaminacyjnego. Zapis ten przechowywany jest przez 21 dni od daty egzaminu.

Kamery zainstalowane w aucie muszą rejestrować co najmniej obraz widoczny do przodu przez przednią szybę oraz dźwięk  równolegle z rejestracją obrazu. Takie rozwiązanie ma zapewniać przeciwdziałanie nadużyciom. Ma także dawać skuteczną możliwość odwołania się od negatywnego wyniku egzaminu.

Zobacz także: Sprzedaż auta - to trzeba zgłosić w urzędzie

W przypadku złożenia skargi na sposób przeprowadzania egzaminu, kursant ma zagwarantowane prawo wglądu do zarejestrowanego materiału. Takie nagranie musi być wtedy przechowywane aż do wyjaśnienia sprawy.

Gdy z powodu awarii urządzeń rejestrujących, przebieg egzaminu nie został zarejestrowany, egzamin musi być powtórzony. W takiej sytuacji jego koszt pokrywa ośrodek egzaminowania.

Podstawa prawna

Par 7. rozporządzenia ministra infrastruktury i budownictwa z 24 lutego 2016  r w sprawie egzaminowania osób, ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami, szkolenia, egzaminowania i uzyskiwania uprawnień przez egzaminatorów oraz wzorów dokumentów stosowanych w tych sprawach (Dz. U. z 216 r poz. 232)

Art 54, 72, ustawy z 5 stycznia 2011  roku o kierujących pojazdami (Dz.u. z 2015 r. poz. 155 z późn. zm.)

Zobacz także: Test Opla Insignii Grand Sport 1.5 Turbo

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • Justyna (gość)

    Cenny artykuł.

  • Komentarz usunięty.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości