Wszystko
o samochodach

Przepisy / Prawo jazdy

Prawo jazdy. Czy początkujących kierowców obowiązuje okres próbny?

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Filip Kowalkowski Od 4 czerwca miały zacząć obowiązywać nowe przepisy dotyczące prawa jazdy. Wiele osób decydowało się wcześniej przystąpić do egzaminu, aby zdążyć przed nowymi obowiązkami dla początkujących kierowców.

Na zmiany trzeba jednak poczekać, gdyż kolejny raz zostały odłożone w czasie. Chodź przepisy są gotowe, a nowelizacja została podpisana przez Prezydenta, nie oznacza to zmian od 4 czerwca 2018 roku jak pierwotnie zakładano. Powodem jest opóźnienie dotyczące wdrożenia systemu CEPiK 2.0. Ministerstwo Cyfryzacji nie podaje dokładnej daty kiedy nowe regulacje będą stosowane. Oznacza to, że obecnie kierowców nie obowiązuje okres próbny.

Jak jest obecnie?

Młody kierowca to osoba, która uzyskała prawo jazdy w ciągu ostatniego roku. Liczy się data odebrania prawa jazdy. Dopuszczalne punkty karne dla młodego kierowcy to 20. Po przekroczeniu tego limitu w ciągu roku od odebrania prawa jazdy, traci się uprawnienia do kierowania pojazdami. Obecnie nowy kierowca nie uczestniczy w kursie doskonalenia jazdy. Po odebraniu prawa jazdy może pracować jako kierowca. Nie musi oznaczać pojazdu jakim się porusza naklejką z zielonym listkiem. 

Jak będzie?

Dwuletni okres próbny będzie dotyczył wszystkich nowych kierowców, którzy po raz pierwszy uzyskają prawo jazdy kategorii B. Posiadanie innych kategorii prawa jady nie zwalnia kierowcy z obowiązku odbycia okresu próbnego.

W okresie próbnym między 4 a 8 miesiącem od momentu zdania egzaminu kierowca będzie musiał wziąć udział w szkoleniu dotyczącym bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Zajęcia teoretyczne będą obejmować m.in. przedstawienie czynników wpływających na bezpieczeństwo ruchu drogowego, problematykę wypadków drogowych oraz psychologiczne aspekty kierowania pojazdem. Podczas szkolenia praktycznego, kierowcy wskazane zostaną niebezpieczeństwa wynikające z nadmiernej prędkości. Szkolenie teoretyczne ma kosztować 100 zł. Godzinna część praktyczna to wydatek 200 zł

Redakcja poleca: Kodeks drogowy. Pierwszeństwo przy zmianie pasa ruchu

Zobacz także: Seat Ibiza 1.0 TSI w naszym teście

Dodatkowo przez okres ośmiu miesięcy po uzyskaniu prawa jazdy, kierowca będzie mógł kierować wyłącznie autem oznakowanym z tyłu i z przodu nalepką z symbolem „zielonego listka”.  Młodych kierowców przed upływem 8 miesiąca okresu próbnego będą obowiązywały bardziej rygorystyczne ograniczenia prędkości. W obszarze zabudowanym nie będzie można przekraczać prędkości 50 km/h, poza obszarem zabudowanym - 80 km/h, a na autostradzie i drodze ekspresowej - 100 km/h. Dodatkowo przez przez pierwsze osiem miesięcy nie będzie można podejmować pracy zarobkowej w charakterze kierowcy pojazdu określonego w prawie jazdy kategorii B i osobiście wykonywać działalności gospodarczej polegającej na kierowaniu takim pojazdem.

W przypadku popełnienia w okresie próbnym trzech wykroczeń przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji lub jednego przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji, starosta cofnie wydane uprawnienia do kierowania pojazdami.

Podstawa prawna

Art. 91 ustawy z 5 stycznia 2011 o kierujących pojazdami (Dz.U z 2015 r. poz. 155 z późn. zm.)

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • Kamil (gość)

  Prosze sprawdzic dokladnie informacje

 • Justyna (gość)

  Przydatny artykuł.

 • Naciagacze (gość)

  Naciągnęli tyle kasy by uzupełnić braki w budrzecie by wykonać kolejne kroki w utrudnianiu i zarabianu kasy na jelopach

 • Yo (gość)

  Nie rozumiem ostatniego zdania ,,W przypadku popełnienia w okresie próbnym trzech wykroczeń przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji lub jednego przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji, starosta cofnie wydane uprawnienia do kierowania pojazdami.” TO ILE MOŻNA POPEŁNIĆ WYKROCZEŃ? Będą odbierać i wydawać uprawnienia, i tak bez końca. Świetny sposób na zarabianie pieniędzy.

 • nieznajomy (gość)

  to wkońcu jak z tym prawo jazdy ?

 • 5 letni kierowca ze stazerm 350 tyś km (gość)

  Tak po za terenem 80 km/h a zestawem tira można jechać /h Gdzie tu logika zaczną się wyprzedzania torów szkoda gadać te przepisy to dno...

 • 5 letni kierowca ze stazerm 350 tyś km (gość)

  90kmh dla torów 80kmh dla nowych kierowców haha

 • kiki (gość)

  tylko chodzi o kase jełopy polskie urzędy

 • mlody kierowca (gość)

  czy te nowe zasady jusz obowiazuja czy jeszcze nie bo nic z tego nie rozumie

 • mlody kierowca (gość)

  czy te nowe pszepisy o kursie doszkalajacym jusz weszly czy maja wejsc

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości