Wszystko
o samochodach

Przepisy / Prawo jazdy

Prawo jazdy. Czy policjant może skierować kierowcę na ponowny egzamin na prawo jazdy?

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Krzysztof Kapica Niewielu kierowców zdaje sobie z tego sprawę, że policja może nie tylko nałożyć mandat na kierowcę czy odebrać prawo jazdy. A czy może skierować nas na ponowny egzamin?

Po przekroczeniu limitów punktów karnych komendant policji składa wniosek do starosty o skierowanie na powtórny egzamin na prawo. O tym na pewno wie ten kto taki limit przekroczył.

Przypomnijmy. Kierowca może maksymalnie zgromadzić 24 punkty (wyjątkiem są kierowcy, którzy posiadają prawo jazdy krócej niż rok - mogą mieć 20 punktów karnych).

Zobacz także: Prawo jazdy. Kategoria B i ciągnięcie przyczepy

Nie każdy wie o tym uprawnieniu policji

Przypuszczamy, że mniej kierujących ma świadomość, że "policjant, w związku z wykonywaniem czynności, jest uprawniony do występowania do starosty z wnioskiem o skierowanie kierowcy lub osoby posiadającej pozwolenie na kierowanie tramwajem na egzamin sprawdzający kwalifikacje, jeżeli istnieją uzasadnione i poważne zastrzeżenia co do kwalifikacji tej osoby". Tak stanowi art. 129 ust.2 pkt 13a ustawy Prawo o ruchu drogowym.

Tak może się stać podczas np. kontroli drogowej, która jest wynikiem rażącego wykroczenia. Wystarczy zaledwie jedno wykroczenie. Nie musi być ono wcale popełnione wielokrotnie. 

Ile kosztuje egzamin na prawo jazdy kategorii B w 2021 roku?

Ponowny egzamin na prawo jazdy to nie tylko stres, ale i wydatki. Cena części praktycznej wynosi obecnie 140 zł, a teoretycznej – 30 zł. Każde ponowne podejście do egzaminu będzie wiązało się z kolejną opłatą. Wydanie prawa jazdy wiąże się z wydatkiem 100,50 zł.

Ile trzeba czekać na wydanie prawa jazdy w 2021 roku?

Czas oczekiwania na dokument to minimum 9 dni od wysłania przez WORD informacji o zdanym egzaminie.

Zobacz także: Skoda Kodiaq po kosmetycznych zmianach na 2021 rok

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości