Wszystko
o samochodach

Przepisy / Prawo jazdy

Prawo jazdy. Czy traci się uprawnienia za pierwsze przekroczenie prędkości o 50 km/h?

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Tomasz Hołod Przekroczenie prędkości to jeden z głównych grzechów kierowców. Czym kierowcy tuż po zdaniu egzaminu na prawo jazdy są traktowani inaczej pod tym względem?

Prawo drogowe nie przewiduje dla świeżo upieczonych kierowców wyjątków jeśli chodzi o przekroczenie prędkości. Nie jest ważne jak długo kierujący posiada prawo jazdy oraz czy na swoim koncie ma punkty karne.

Obecnie kierowca po przekroczeniu dozwolonej prędkości w obszarze zabudowanym o minimum 50 km/h, traci prawo jazdy na okres trzech miesięcy. Jeżeli osoba ta będzie w dalszym ciągu prowadzić pojazd bez prawa jazdy, 3-miesięczny okres będzie przedłużony do pół roku. W przypadku ponownego prowadzenia pojazdu w przedłużonym okresie, starosta wyda decyzję o cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdem. Po cofnięciu uprawnień kierowca będzie musiał ponownie zdać egzamin.

Redakcja poleca: Prawo jazdy. Co oznaczają kody w dokumencie?

Standardowe limity prędkości odnoszące się do motocykli i samochodów o masie dopuszczalnej całkowitej do 3,5 tony wynoszą:

- na autostradzie – 140 km/h,
- na drodze ekspresowej dwujezdniowej – 120 km/h,
- na drodze ekspresowej jednojezdniowej – 100 km/h,
- na drodze dwujezdniowej dwukierunkowej, o dwóch pasach ruchu – 100 km/h,
- na drodze jednojezdniowej dwukierunkowej – 90 km/h.

Z nowych badań przeprowadzonych przez Instytut Transportu Samochodowego wynika, że ponad 90 proc. kierowców przyspiesza zaraz po minięciu fotoradaru.

Podstawa prawna

Art. 102 ustawy z 5 stycznia 2011 r o kierujących pojazdami (Dz. U. z 2015 r poz 155 z późn. zm.)

Art. 135 ust 1 pkt 1a lit. a ustawy z 20 czerwca 1997 r - Prawo o ruchu drogowym (Dz.u. z 2012 r. poz 1137 z późn.  zm.))

Zobacz także: Volkswagen up! w naszym teście

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • monk (gość)

    Nie dość, że treść tego krótkiego artykułu nie daje odpowiedzi na zadane w tytule pytanie to w dodatku wprowadza w błąd, bo rzeczywiście młodzi kierowcy dopiero co po zdaniu egzaminu na prawo jazdy są traktowani surowiej, a nic o tym nie jest wspomniane. Po szczegóły zapraszam do prawa ruchu drogowego.

  • driwer (gość)

    Z moich obserwacji i kolegów jeżdżących zawodowo po europie stwierdzamy że zaraz po przekroczeni granicy naszej Ojczyzny "dusza na ramieniu".Normalnie strach!

  • Justyna (gość)

    Brdzo dobrze. Tak powinno byc.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości