Wszystko
o samochodach

Przepisy / Prawo jazdy

Prawo jazdy. Data ważności w bezterminowym prawie jazdy jest bezpodstawna. Zapadł ważny wyrok WSA

Data publikacji: Autor: js

Bezterminowe prawo jazdy nie może mieć nałożonej daty ważności. Bezterminowe prawo jazdy nie może być ograniczane datą ważności nawet wtedy, gdy kierowca zdobył nowe uprawnienia i wyrabia dokument jeszcze raz. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie właśnie wydał ważny wyrok. Racja została przyznana kierowcy, któremu ograniczono prawo jazdy kat. B (wcześniej przyznane bezterminowo) z uwagi na zdobycie kolejnych uprawnień.

Prawo jazdy wydane bezterminowo powinno zostać bezterminowe – tak twierdzi WSA w Krakowie

 Decyzja starosty o ograniczeniu uprawnień nie spodobała się pewnemu mężczyźnie, który otrzymał prawo jazdy kategorii B w grudniu 2007 r. Na początku 2019 r. skarżący zdał egzamin na kategorię A, przez co musiał złożyć wniosek o wydanie nowego dokumentu – z uaktualnionymi danymi.

Co istotne, mężczyzna przedłożył przy składaniu wniosku orzeczenie lekarskie z 2019 r., w którym nie zostały stwierdzone przeciwwskazania do kierowania pojazdami.

Jak na jego wniosek zareagował urząd?

 1. Po odebraniu nowego dokumentu okazało się, że jego właściciel stracił pewne uprawnienia.
 2. W kolumnie nr 10, w odpowiednim wierszu, wpisano daty uzyskania uprawnień.
 3. W kolumnie nr 11 określono datę utraty ważności dokumentu – jednakową dla wszystkich kategorii – 1.02.2034 r.
 4. Data ta wymusza termin wykonania kolejnych badań lekarskich.

 Zobacz także: Prawo jazdy: To będzie rewolucja dla wszystkich kierowców

Prawo jazdy już bezterminowe. Dlaczego urząd zachował się w ten sposób?

Decyzję urzędu można wytłumaczyć przez przepisy wprowadzone w 2013 r. Dotyczą one nowego wzoru dokumentu. Prawa jazdy nie wydaje się już bezterminowo, a maksymalnie na 15 lat. Gdy minie termin jego ważności, konieczne jest przeprowadzenie badań lekarskich.

Sprawa została skierowana do sądu. WSA w Krakowie przyznał mu rację. Zgodnie z wyrokiem, data ważności w tym przypadku jest bezpodstawna i bezskuteczna.

W uzasadnieniu wyroku czytamy:

Organ nie dokonuje więc w przypadku uprawnień kat. B weryfikacji już nadanych uprawnień ani w szczególności nie może z uwagi na zaświadczenie lekarskie, które dotyczyło badań lekarskich w zakresie nabycia nowych uprawnień do kierowania innym rodzajem pojazdu, zmieniać wcześniejszych decyzji w tym zakresie. Zdaniem sądu tylko w przypadku nowo nabytych uprawnień w zakresie kat. A1 i A2, data kolejnego badania mogła ograniczyć okres ważności uprawnień.

Zobacz także: SUV-y Škody. Kodiaq, Karoq i Kamiq. Trojaczki w komplecie

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • Pawel (gość)

  No właśnie też tak miałem iść i się zdziwiłem że mi ograniczyli prawo jazdy bezterminowe, no ale jak to w Polsce wiele rzeczy i przepisów jest dziwnych i nieprawidłowych. Jak to teraz załatwić czy to jest dla wszystkich czy tylko dla tego jednego człowieka który się sądził?

 • Perkoz (gość)

  Jak ma nowo odzyskać bezterminowe prawo jazdy?

 • slawek (gość)

  jak mam bezterminowa to dla czego chcą wyłudzić ode mnie ? jak nie wymiana dokumentu to mandaty tak okrada się kierowców .

 • Łukasz (gość)

  Co zrobić w takim przypadku? Iść do Urzędu Komunikacji z żądaniem wymiany. Mają w bazie informację że miałem wcześniej bezterminowe na B? Od 2015 jak zrobiłem A mam obie kategorie do 2030.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości