Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Prawo jazdy dla Niemca

Data publikacji: Autor: (mal) - Express Ilustrowany

Fot. Paweł Nowak

Niemcy chcą zdawać w Łodzi egzaminy na prawo jazdy! Do Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego zgłosiła się już w tej sprawie niemiecka firma szkoląca kierowców. Dzwonią też prywatne osoby m.in. z Berlina wypytując o możliwość zdobycia prawa jazdy. Wszystko przez to, że koszty uzyskania prawa jazdy w Polsce są 3 – 4 krotnie niższe niż w Niemczech.

 Fot. Pawe³ Nowak

– Na razie nie zapadły decyzje, co do szczegółów przeprowadzenia egzaminów, ale pozostajemy w kontakcie z Niemcami – mówi Dariusz Wolniewicz, zastępca dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Łodzi.

 

Obcokrajowcy mogą zdawać egzaminy na prawo jazdy w Polsce po przystąpieniu naszego kraju do Unii Europejskiej. Polskie prawo jazdy jest honorowane w całej wspólnocie i łatwiej je uzyskać niż na Zachodzie.

 

– U nas, w porównaniu z Niemcami jest mniej formalności, potrzebnych dokumentów przy zdawaniu. Jest za to obowiązkowa jazda po placu manewrowym – dodaje egzaminator WORD.

Zdawanie egzaminu przez obcokrajowca wymaga również zatrudnienia tłumacza przysięgłego, który tłumaczyłby część teoretyczną egzaminu.

 

Właściciele łódzkich autoszkół mają nadzieję, że skoro Niemców przyciągnie tańszy egzamin, to być może zdecydują się też na zrobienie w Polsce kursu na prawo jazdy. Tyle że wtedy musieliby sobie zapewnić noclegi i wyżywienie.

 

W Łodzi kurs na prawo jazdy kategorii B kosztuje około 900 – 1200 zł. Opłata za przeprowadzenie egzaminu wynosi 94 zł (20 zł część teoretyczna i 74 zł część praktyczna).

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości