Wszystko
o samochodach

Przepisy / Prawo jazdy

Prawo jazdy. Jakie zmiany dla nowych kierowców od 2017 roku?

Data publikacji: Autor: (mm)

Fot. Archiuwm Osoby, które nie zdążyły zdać egzaminu na prawo jazdy pod koniec 2015 roku odetchnęły z ulgą. Od 4 stycznia 2016 roku miały wejść w życie nowe przepisy, nakładające kolejne obowiązki na nowych kierowców. Regulacje te zaczną obowiązywać jednak dopiero od 1 stycznia 2017 roku.

Osoby, które pierwszy raz uzyskają prawo jazdy kategorii B, od 1 stycznia 2017 roku, zostaną objęte dwuletnim okresem próbnym. Ma to na celu dokształcenie niedoświadczonych kierowców. Podczas okresu próbnego, pomiędzy czwartym a ósmym miesiącem od uzyskania prawa jazdy, kierowca będzie musiał odbyć kurs doszkalający w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz praktyczne szkolenie w zakresie zagrożeń w ruchu drogowym.

Zajęcia teoretyczne będą obejmować m.in. przedstawienie czynników wpływających na bezpieczeństwo, ruchu drogowego, problematykę wypadków drogowych oraz psychologiczne aspekty kierowania pojazdem. Podczas szkolenia praktycznego, kierowcy ukazane zostaną niebezpieczeństwa wynikające z nadmiernej prędkości. Dwugodzinne szkolenie teoretyczne ma kosztować 100 zł. Godzinna część praktyczna to wydatek 200 zł. 

Dodatkowo przez okres ośmiu miesięcy po uzyskaniu prawa jazdy, kierowca będzie mógł kierować wyłącznie autem oznakowanym z tyłu i z przodu nalepką z symbolem „zielonego listka”. W obszarze zabudowanym nie będzie mógł przekraczać prędkości 50 km/h, poza obszarem zabudowanym - 80 km/h, a na autostradzie i drodze ekspresowej - 100 km/h.      

Redakcja poleca:

Fiat 124 Spider. Powrót do przeszłości
Kto i czym monitoruje polskie drogi?
Bezpieczeństwo na przejazdach kolejowych

- Jedną z najczęstszych przyczyn wypadków w Polsce jest nadmierna prędkość. Warto więc od samego początku uświadamiać młodym kierowcom jak ryzykowne jest jej przekraczanie. Początkujące osoby za kierownicą czują się pewnie, ale często przeceniają swoje możliwości -  komentuje Zbigniew Weseli dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault. Dodaje, że oznakowanie w postaci „zielonego listka” na aucie młodego kierowcy, to dobra, dodatkowa informacja dla innych.

Warto zaznaczyć, że dwuletni okres próbny obejmie także kierowców, którzy nagminnie łamią przepisy ruchu drogowego. Chodzi o osoby, którym cofnięto uprawnienia do kierowania pojazdami po przekroczeniu 24 punktów karnych, otrzymanych w okresie 5 lat od wydania skierowania na kurs reedukacyjny. Okres próbny będą powtarzać także młodzi kierowcy, którzy odzyskają prawo jazdy odebrane im za popełnienie trzech wykroczeń przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji lub jednego przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji.

 

 

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • MK (gość)

  Brawo 100km/h na autostradzie w ogóle nie stwarza zagrożenia...

 • siekierowy (gość)

  Albo bezwzględne 50 w terenie zabudowanym. Na drogach dwujezdniowych w mieście, albo mini-obwodnicach wsi z dozwoloną prędkością 70 km/h to będzie zabójstwo dla płynności ruchu i zachęta do łamania przepisów od samego początku kariery kierowcy. Zresztą dotąd na egzaminach wymagano jazdy "przynajmniej 60" na takich odcinkach żeby pokazać że umie się zapanować nad pojazdem.

 • kierowca (gość)

  Brawo , brawo! Jeszcze nie zostali kierowcami , a już są dojnymi krowami.

 • zmiany na prawko dobre wyciąganie pieniędzy do rządu (gość)

  zmiany na prawo jazdy to nie poprawi bezpieczeństwa tylko wyciąganie pieniędzy z młodych ludzi oni chyba wykończą wszystkich tymi zmianami kursy dokształcające same opłaty wszystkie nie potrzebne rzeczy ciekawe co wymyślą za rok jaką głupotę bo tylko same głupoty zaczynają już na te prawo jazdy

 • zmiany na prawko dobre wyciąganie pieniędzy do rządu (gość)

  zmiany na prawo jazdy to nie poprawi bezpieczeństwa tylko wyciąganie pieniędzy z młodych ludzi oni chyba wykończą wszystkich tymi zmianami kursy dokształcające same opłaty wszystkie nie potrzebne rzeczy ciekawe co wymyślą za rok jaką głupotę bo tylko same głupoty zaczynają już na te prawo jazdy wymyślać

 • zmiany na prawko dobre wyciąganie pieniędzy do rządu (gość)

  instruktorzy nauki jazdy bądźcie przeciwni zmianom wykończą wam ośrodki szkolenia kierowców skończy się wam zarobek zmieniacie przepisy dajecie sami sobie w kolano już teraz tak macie mało chętnych na prawo jazdy jeżeli wprowadzą nowe przepisy kursantów może być jeszcze o wiele mniej niż teraz

 • Robert (gość)

  A jeżeli ja mam prawo jazdy od 27 lat, a żona właśnie je robi i jeździmy jednym samochodem, to gdzie mam sobie listka przyczepić ???

 • gość (gość)

  Idźcie i dalej głosujcie na PIS to zostaniecie w dziurawych skarpetach bo o kapciach już nie wspomnę

 • nie toleruje (gość)

  Wyzysk, wyzysk i jeszcze raz wyzysk !! Tylko w naszym kraju. Okropne złodziejstwo

 • gość (gość)

  Ch*je, banda złodziei

 • HK (gość)

  Czy te zmiany dotyczą także innych użytkowników dróg? Np. rowerzystów? Kierowca dwa kursy, rowerzysta żadnego. Rozumiem, że młody kierowca po kursie stwarza więcej zagrożeń niż rowerzysta kompletnie bez znajomości przepisów.

 • gosciu9gosc (gość)

  najlepiej nie robic prawka w polsce jest tyle kraji ze w pare dni otrzymasz dokument

 • Boss (gość)

  Masakra tylko pieniedzy szukaja

 • Justyna (gość)

  Bardzo ważne informacje. Jak mają być wdrożone, to już niech w końcu są, a nie przesuwane z roku na rok.

 • xxx (gość)

  Okres próbny czemu nie.. ale z tymi ograniczeniami i dodatkowymi kursami pojechali po calosci. Ograniczenia predkosci nic nie dadza. Kiedy wreszcie zrozumia to wszyscy Ci ludzie ktorzy sie tym zajmuja. A kurs to tylko kolejne wyłudzanie pieniedzy.

 • Darek (gość)

  Trzeba przede wszystkim wykazywać sie wyobraźnią na drodze,sam zdany egzamin to dopiero początek,a moim zdaniem prędkość też ma znaczenie bo im szybciej jedziemy tym większe ryzyko spowodowania wypadku lub kolizji,nawet poza terenem zabudowanym. Taki okres próbny jest wg mnie bardzo potrzebny. http://www.hq-automotive.co.uk/

 • XYZ (gość)

  ciekawe kto będzie za to płacił

 • Kursant (gość)

  Czego to nie wymyślą by kosić więcej pieniędzy, śmiech na sali.

 • Nikol (gość)

  a moza maja jezdzic z mamusia i tausiem co (k...a)???

 • piotr (gość)

  bzdura, nie predkosc jest glowna przyczyna wypadkow tylko fakt, ze wielu ludzi w ogole nie potrafi jezdzic !!! najlatwiej jest zwalic wine na ludzi, ktorzy jezdza szybko .... no bo to tak fajnie brzmi ... a to, ze poziom wyszkolenia jest beznadziejny i liczy sie tylko kasa to wiadomo ... winna szkola? system? nieeee .. bo jezdza za szybko. bzdura bzdura bzdura. predkosc przyczynia sie do wielkosci szkody, a nie jej powstania .. nie predkosc zabija, a debilne manewry na drodze i sztywny kark, bo nie patrza w lusterka itp.

 • Michu (gość)

  Już naprawę brak mi słów by opisać ten kraj.co tu się dzieje

 • Myk (gość)

  Jak ktoś na autostradzie ze 100KM/H zmieni pas na lewy bo będzie chciał wyprzedzić ciężarówkę i nie będzie patrzył na lewy pas... (jak ostatnio miałem podobnie) TO KUPIĘ AUTO WAŻĄCE 3TONY ŻEBY DELIKWENTA ODESŁAĆ DO PIACHU!

 • bart92 (gość)

  Zmiany zmianami,ale testy i praktyke na prawko trzeba zdac. Nauke do testow zaczalem ze strona prawo-jazdy-360 ktora bardzo mi pomogla. Polecam wszystkim zdajacym

 • Gumis (gość)

  Ale zeby zrobić egzamin łatwiejszy a pozniej doszkalanie to nie odrazu najlepiej zrobić egzamin ktory jest do dupy i jeszcze pozniej wymogi. Polecam zdawanie za granica bo tutaj nic po nas. Pozdrawiam

 • daria (gość)

  szukają kasy 500+

 • Damian (gość)

  Dzisiaj podczas jazdy podczas kursu miałem wyjazd po za miasto. "Doświadczeni kierowcy" za obszarem zabudowanym grubo przekroczyli 90km/h gdzie było to dopuszczalne, mało tego 5 w rządku mnie wyprzedzali na raz. Nie dość że przekroczyli prędkość to złamali zakaz wyprzedzania oraz przejechali na podwójnej ciągłej na ostrym zakręcie. Gdzie ja jechałem 90km/h. Pytanie brzmi dlaczego to młodzi kierowcy dostają po dupie zawsze, a nie ci doświadczeni co nie przestrzegają zasad na drodze?

 • Matzayew (gość)

  Powyższe zmiany wprowadzić chcieli PO a nie PIS. PIS najwidoczniej nie zdążyło zawetować. Wiadomość kierowana do wszystkich, którzy mieszają politykę do wszystkiego.

 • Komentarz usunięty.
 • maniek gosc (gość)

  brakuje juz na 500 plus to 300 przytula

 • kolo (gość)

  CEPIK nie działa i wejście tych "nowosci" przesunieto o dwa lata.. Artykuł zaktualizujcie !!!

 • Sta (gość)

  W Kaczystanie i Wlosciach Papierza "Rydzyka " Kasowanie Wszystkich to Zloty Srodek .

 • Sta (gość)

  Adolf Putin i tak pozamiata wszystko

 • Ja (gość)

  A córeczka czy synuś jakiego łapiducha z rządu pójdzie i zda za pierwszym razem !!! I te kury też oleje i będzie dobrze.....Kur.......Sprawiedliwość !!!!!!!!!!

 • tom (gość)

  wiecie co naj miej wypatki robiąm bez prawka jeżdzom z przepisami

 • asde (gość)

  Patologia absurdy niebawem zaczniemy bez prawka jeździć bo co robić to jest już jawne dymanie obywatela.To jest prawo jazdy tylko bezprawie jazdy istny korowód imbecylizmu po głupią karateczkę z plastiku.Ludzie śpijcie nadal to jest nie konstytucyjne czemu nie wychodzicie na ulice nie protestujecie.Nie można zrobić ludzkiego prawa jady bez durnot.

 • asde (gość)

  Patologia absurdy niebawem zaczniemy bez prawka jeździć bo co robić to jest już jawne dymanie obywatela.To jest prawo jazdy tylko bezprawie jazdy istny korowód imbecylizmu po głupią karateczkę z plastiku.Ludzie śpijcie nadal to jest nie konstytucyjne czemu nie wychodzicie na ulice nie protestujecie.Nie można zrobić ludzkiego prawa jady bez durnot.

 • Marek (gość)

  Ale zwała, to mnie obleje za przejechania na czerwonym świetle a tego za mną egzaminowanego przepuści na egzaminie? To teraz egzaminatorzy będą mieli wolną amerykankę.Kto podpadnie to oblewany będzie do końca życia.I na nic odwoływania się od decyzji.To nawet jak spowoduję kolizję drogową egzaminowany , to przepuści go, a ja zdam wszystkie zadania ale mnie obleje bo uzna że nie jestem jeszcze gotowy? Mafia i złodziejstwo w tym przeklętym kraju.

 • ZBYCHU (gość)

  Polska to dziki kraj i nikt mi nie powie ze tak nie jest

 • Iza (gość)

  Wogule robią z ludzi wariatów i wyciągają kase powinno się tym co te pszepisy tworzą daci nauczke powinni ludzie prawko robić za granica a tu zbojkotowaci i nie robić może to by ich czegoś nauczyło wielka głupota to ta ilości do nauczenia pytani na testy jak się wczytasz to masło masilane kretynizm na zdrowy rkzum połowa pytani a konkretnych więcej godzin jazdy na kursie wystarczyło by w zupełności ale nie tszba wyrywaci kase i robić z ludzi idiotów widaci efekty ich super zmian coras mniej chetnych coras więcej wydatków tych ckte super zmiany tworzą to bym w dobrym psychiatryku umieściła .

 • olek (gość)

  zmiany pojawily sie rowniez w egzaminie teorerycznym. Dodano do bazy ponad 400 NOWYCH PYTAN! Wszystko to znalazlem w serwisie prawo-jazdy-360. Testy byly identyczne jak na egz panstwowym w WORD. Bardzo polecam bo egzamin zdany za 1 razem 74/74.

 • Robert (gość)

  Zmiany, zmiany i jeszcze raz zmiany. Zgadzam sie z informacja powyej. Korzystam tez z prawo-jazdy-360 i faktycznie doszlo nowych pytan do oficnalnje puli.

 • kaja (gość)

  Sa nowe pytania w egzaminie troretycznym na prawo jazdy. Mozna je znalezc na stronie prawo-jazdy-360.

 • Tragedia (gość)

  Wszystkie zmiany na pewno pomogą wam zrozumiec z www.autoakademia.pl w Krakowie, doświadczeni i cierpliwi instruktorzy

 • piter (gość)

  zmiany zmianami, ale testy i praktyke trzeba zdac. Dostalem od mojego OSK link do strony prawo-jazdy-360. Ciekawa pomoc do nauki testow na prawo jazdy.

 • monika (gość)

  Uczylam sie do teorii ze strona prawo-jazdy-360. Pytania w tescie na kategorie B byly identyczne - 100 % zgodnosc. Zdecydowanie polecam wszystkim zdjacym.

 • kondziu (gość)

  Najlepiej uczyć się ze strony prawo-jazdy-360. wszystkie nowosci są na bieżąco aktualizowane, pytania identyczne jak na egzaminie i do tego w pakiecie podręcznik kursanta. Jednym slowem polecam.

 • luiza (gość)

  Ja również uczyłam sie z prawo-jady-360 i nie zaluje :) pytania identyczne jak na egzmainie w WORD!

 • dail (gość)

  Nauka z prawo-jazdy-360 to byla czysta przyjemnosc i zdalem dzieki nim za pierwszym razem. maja pelna baze pytan i do tego wyjasnienia do kazdego z nich.

 • rafał (gość)

  ja tak samo uczyłem się z prawo-jazdy-360 i zero zaskoczenia pytania na egzaminie identyczne jak na stronie :)

 • Polak (gość)

  Jak to wejdzie mogą być pewni że przy następnych wyborach im za to podziękuje za pewne nie ja jeden,za głosuje na każdego tylko nie na nich nie ma słów co oni z tym prawkiem robią aby kasę od ludzi wyrwać PORAŻKA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • Moni (gość)

  No niestety tak wygląda sytuacja u nas w kraju ale jak ktos chce miec prawko tu musi jakos przejsc ten proces.. więc trzeba znaleź dobry ośrodek szolenia kierowców w swoim mieście no i przygotować się do teorii, a do tego polecam Prawo-jazdy-360 .pl Jest to najlepszy serwis posiadający pełną bazę pytań.

 • x (gość)

  a korzystał ktoś z was ze strony prawo-jazdy-360 pl

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości