Wszystko
o samochodach

Przepisy / Prawo jazdy

Prawo jazdy. Jazda po łuku zniknie z egzaminu?

Data publikacji: Autor: (ip)

Fot. Archiwum Z programu egzaminacyjnego na kierowców może zniknąć jazda do przodu i tyłu po łuku. Tego zadania na placu manewrowym nie zalicza do 40% kursantów.

Fot. Archiwum Według pomysłodawców projektu jazda po łuku nie ma odzwierciedlenia w realnej jeździe. Manewr ma wprawdzie przygotować do trzymania się pasa ruchu, ale to sprawdza jazda w realnym ruchu drogowym.

Warto zaznaczyć, że Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa rozważy nie tylko pomysł rezygnacji z egzaminowania kursantów na łuku, ale też z całego placu manewrowego. Rezygnacja z egzaminów na placu manewrowym na pewno zmniejszyłaby koszty funkcjonowania ośrodków szkolenia kierowców. Nie zostało podane kiedy zmiany miałyby szansę wejść w życie.

Egzamin teoretyczny na prawo jazdy kategorii B kosztuje dziś 30 zł, zaś praktyczny 140 zł. Przypomnijmy, że w ostatnim czasie pojawił się także pomysł, by egzaminy na prawo jazdy odbywały się nie tylko w dużych ośrodkach, ale także mniejszych miejscowościach.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • Ehh (gość)

  Jestem ZA pod warunkiem, że wykupią porządne polisy i nie będą uciekać z miejsc zdarzenia gdzie kursant zawadzi o zaparkowane samochody podczas manewrów w ruchu miejskim.

 • Cobra_JM (gość)

  akurat to co powinien umiec kierowca chca usunac a bzdurne pytania zostawiaja

 • Justyna (gość)

  Ciekawe, kiedy ta rezygnacja z łuku miałaby nastąpić ? Może od stycznia 2017 roku ? Pożyjemy-zobaczymy.

 • jazda po luku (gość)

  To bardzo wazny manewr, a co z parkowaniem prostopadlym tylem - tez usu,ac z egzaminu?

 • Jan (gość)

  Wreszcie! Prowadze szkołę jazdy już 10 lat i uczę jazdy po tym benadziejnym łuku na logikę , czyli obserwacji w lusterkach i przez tylną szybę. Czy pomagą to podczas wykonywania manewrów w ruchu miejskim ? - Niewiele....Kto o zdrowych zmysłach będzie wyjeżał tyłem z bramy tak by koła były w ciągłym ruchu? - Przecież to wbrew logice i nikt tego nie stosuje w życiu codziennym podczas wyjazdu z bramy czy też z parkingu stojąc między pojazdami, no chyba że lubi Rosyjską Ruletkę

 • PK (gość)

  Jeśli ktoś nie jest w stanie opanować tak prostego manewru, to najzwyczajniej jest za tępy by posiadać prawko.

 • Marek (gość) (gość)

  Uważam, że pan Jan napisał dobrze...trzeba przywiązywać uwagę do tego co w realnej jeździe potrzebne.

 • onaaa (gość)

  Ja zdalam prawko za pierwszym i nie jestem tępa jak to PK jakiś * napisal nie umie cofać cudem na luku mu wyszli, nigdy nie wjeżdżam gdzieś gdzie przychodzi trudny wyjazd...dopiero sie ucze i mam prawo powoli stopniowo się uczyć. Proste.!

 • kj (gość)

  mm

 • jyhj (gość)

  Jasne. Co za logika! Oblewali - usuniemy, będzie łatwiej... Najlepiej w ogóle zlikwidować egzamin. Po ch*uj to komu?! wystarczy uiścić wpisowe i zapraszamy po dokument za dwa tygodnie! Płacę - żądam! Jak z maturą - wystarczy podejść. Zdać nie trzeba. Potem jedzie taka sierota, nie wie jak pas zmienić, zaparkować nie umie choćby miejsca na ciężarówkę było, poci się na samą myśl o jeździe do tyłu... Strach. Puknijcie się w głowę matoły.

 • Bardzo dobry pomysł(gość) (gość)

  Zgadzam się, że jazda "po łuku" jest bez sensu. Bardzo ważną rolę spełnia dobry instruktor z powołaniem,który wszystko dobrze wyjaśni. Czekam cierpliwie na tą dobrą zmianę ,hura!

 • lk (gość)

  Place manewrowe sa

 • gosc (gość)

  cofanie po luku to bzdura ktora nie przynosi bezpieczenstwa na drodze

 • zdajacy (gość)

  Manewr jazdy po luku niema wogule zastosowania bo po pierwsze niszczy spokój i nastawienie kursantów zamiast tego niszczącego manewru ,kursant powinien pokazać czego się nauczyl w szkole jazdy i to na tym egzaminator powinien się skupić i wydać stosowny wynik ,a nasz szacowany rząd i wladze odpowiedzialne za tą dziedzinę transportu zmienili jak najszybciej przepisy tak by ludzie zdający w końcu mogli zdać egzamin i cieszyć się zdanym egzaminem, bo dopulki się to nie zmieni ,to niezdawalnosc wz rośnie z 40% do 100% a wtedy kursanci będą uciekać do państw unijnych a w ordy i pordy się rozpadają a egzaminatorzy stracą pracę. i skarb państwa straci wplywy .

 • zdajacy (gość)

  Sluchaj no gościu nikt tu niejest tepakiem 'zadań ci jedno warzone pytanie 'jak tak się chwalisz że dobrze jezdzisz 'to od kiedy istnieje przepis w kodeksie o ruchu drogowym 'muwiacy czy i kiedy pieszy ma pierwszeństwo na przejściu dla pieszych jeśli takie przejście jest bez żadnych znaków drogowych,

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości