Wszystko
o samochodach

Przepisy / Warto wiedzieć

Prawo jazdy kategorii B. Możliwe nowe uprawnienia

Data publikacji: Autor: Kamila Nawotnik

Fot. Piaggio Prawdopodobnie wkrótce rozszerzone zostaną uprawnienia osób posiadających prawo jazdy kategorii B. Niewykluczone, że osoby mające je trzy lata i dłużej, poza motocyklami o małej pojemności, będą mogły poruszać się po drogach także trójkołowcami.

Takie rozwiązanie zakłada projekt klubu Kukiz’15, którego posłowie w czerwcu ubiegłego roku zgłosili propozycję nowelizacji ustawy o kierujących pojazdami. Ma ona ułatwić poruszanie się między innymi osobom niepełnosprawnym, które nie mogą przystąpić do egzaminu kategorii A. Ci, którzy od dłuższego czasu legitymują się prawem jazdy kategorii B, dostaliby możliwość poruszania się motocyklem trójkołowym na podstawie posiadanego już uprawnienia.

Według art. 125 ust. 3 ustawy o kierujących pojazdami, motocyklem jest pojazd samochodowy zaopatrzony w silnik spalinowy o pojemności skokowej przekraczającej 50 ccm, dwukołowy lub z bocznym wózkiem – wielośladowy. Określenie to obejmuje również pojazd trójkołowy o symetrycznym rozmieszczeniu kół.

Obecnie ustawa dopuszcza możliwość poruszania się trójkołowcami kierowcom posiadającym prawo jazdy kategorii A, którzy ukończyli 21 lat. Kategorie A1 i A2 dopuszczają osoby w tym wieku do jazdy motocyklem trójkołowym, ale z zastrzeżeniem, że jego moc nie może przekraczać 15 kW (w przybliżeniu 20 koni mechanicznych). Uprawnienia kategorii B od 24 sierpnia 2014 roku pozwalają z kolei na prowadzenie motocykla o pojemności skokowej równej lub mniejszej niż 125 ccm, o mocy maksymalnej 11 kW (ok. 15 KM) i stosunku mocy do masy własnej nieprzekraczającym 0,1 kW/kg pod warunkiem, że dana osoba posiada prawo jazdy od minimum trzech lat.

Redakcja poleca:

Filtr cząstek stałych. Planowane kary za usuwanie DPF
Prawo. Duże zmiany dla kierowców
Sposób na tańsze naprawy pojazdów

Propozycja nowelizacji, według jej autorów, jest zgodna z przepisami unijnymi. Art. 6 ust. 3 dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady nr 2006/126/WE z 20.12.2006 r w sprawie praw jazdy. Pozwala bowiem na rozszerzenie uprawnień posiadaczy kategorii B w danym kraju o motocykle trójkołowe o mocy przekraczającej 15 kW, z zastrzeżeniem, że kierowca musi skończyć 21. rok życia i posiadać prawo jazdy minimum trzy lata, o których zresztą wspomina projekt Kukiz’15. Propozycję skierowano do pierwszego czytania 20 czerwca 2017 roku. Otrzymała ona już pozytywną ocenę pełnomocnika rządu ds. osób niepełnosprawnych, który uznał, że przyjęcie jej wpłynie na zwiększenie mobilności kierowców dotkniętych kalectwem i ułatwi im funkcjonowanie.

Zobacz także: Testujemy miejski model Volkswagena

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • ZX6R (gość)

  Największa głupota z jaką się spotkałem. Tu nie chodzi o ludzi niepełnosprawnych, do sprawnego poruszania się wystarczy im aż nadto trójkołowiec o mocy do 15kW. Tutaj zacznie się kolejny "wysyp" ociężałych, pozbawionych sprawności fizycznej "puszkarzy", którzy zaczną udawać motocyklistów, nie mając pojęcia co to motocykl. Co gorsze wszechobecne chamstwo, brak poszanowania przepisów i brak umiejętności przeniosą z puszek na trójkołowce.. Jeżeli ktoś nie jest odpowiednio sprawny aby zrobić kat. A nie będzie bezpiecznie jeździł trójkołowcem. Trójkołowce ze stałym podwoziem prowadzi się jak samochód a nie jak motocykl, ale jeżeli puszkarz dostanie coś co przechyla się w zakrętach to nigby tego nie opanuje i będzie stanowił zagrożenie. Motocykliści, także Ci na "Trajkach" to elita i niech tak pozostanie. Przez tego typu pomysły i puszkarzy udających motocyklistów i to środowisko zostanie w końcu (oby nie) "pozbawione szlachectwa" LwG!

 • Pol (gość)

  Bardzo się cieszę ze nowelizacja wejdzie w życie, ludzie pokrzywdzeni przez los powinni mieć możliwość poczuć co to jazda na motorze. Zwracam się do pana ZX6R: pana wypowiedź świadczy o pana głupocie i niezrozumieniu tematu, myślisz człowieku że jesteś pępkiem świata i tylko ty możesz jeździć motorem? a kim ty jesteś PAJACU że zaliczasz się do elity??? nie ma żadnej elity motocyklistów, wszyscy są równi wobec Siebie, a tylko Tobie człowieku wydaje się że jesteś lepszy od innych, ale to tylko twoje subiektywne odczucie. Ty nie decydujesz o losach tego świata więc ludzie na kat B będą mogli poruszać się motocyklami. pozdrawiam wszystkich pozytywnie nastawionych do tej nowelizacji.

 • Witek. (gość)

  Ppopieram wypowiedź.

 • Tom 76 (gość)

  Sam nie mam prawka na kategorie A jeżeli chcesz jeździć motorem to zrób prawko na ta kategorie ludziom się wydaje że jazda motorem to jest to samo co samochodem niestety są w błędzie także popieram Pana zx6r

 • alla (gość)

  i bardzo dobrze....1 prawko wiele możliwości a nie tylko dawcy na ścigaczach się liczą-jakie są statystyki wypadków ścigacze- choppery.....kto ma lepszą kulturę jazdy......

 • Rusk (gość)

  Powinno być nie do 125 tylko jeśli ma ktoś prawo jazdy kat b 3lata min może jeździć do125a jeśli umiesz jeździć 125to i 1000tez pojedzie bo przepisy są takie same na 125czy na1000 czymś 1800powinni z automatu wbijać kat a jeśli ma ktoś prawo jazdy 5lat min

 • Rusk (gość)

  Albo na każdy motor dają uprawnienia albo na żaden nie powinno byc

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości