Wszystko
o samochodach

Przepisy / Prawo jazdy

Prawo jazdy kategorii B. Na jazdę z jaką przyczepą pozwala?

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Bogusław Korzeniowski Prawo jazdy kategorii B uprawnia nas do prowadzenia nie tylko samochodu osobowego. Można także kierować autem z przyczepą, ale nie każdą.

Jakimi pojazdami można kierować posiadając kategorię B?

 • pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej (dmc) nieprzekraczającej 3,5 tony (z wyjątkiem motocykla lub autobusu);
 • pojazdem samochodowym o dmc nieprzekraczającej 3,5 tony wraz z przyczepą lekką (do 750 kg DMC);
 • pojazdem samochodowym o dmc nieprzekraczającej 3,5 tony wraz z przyczepą inną niż lekka pod warunkiem, że dopuszczalna masa całkowita zespołu pojazdów nie przekracza 4250 kg a kierowca zdał dodatkowy egzamin praktyczny potwierdzony wpisem do prawa jazdy
 • ciągnikiem rolniczym, pojazdem wolnobieżnym oraz zespołem złożonym z tego pojazdu i przyczepy lekkiej (do 750kg dmc) (tylko na terytorium RP);
 • pojazdami określonymi dla prawa jazdy kategorii AM:
   - motorowerem, rozumianym jako pojazd dwu- lub trójkołowy zaopatrzony w silnik spalinowy o pojemności skokowej nieprzekraczającej 50 cm3 lub w silnik elektryczny o mocy nie większej niż 4 kW, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h;
  - czterokołowcem lekkim, rozumianym jako czterokołowiec, którego masa własna nie przekracza 350 kg i konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h;
 • motocyklem o pojemności skokowej silnika nieprzekraczającej 125 cm3, mocy nieprzekraczającej 11 kW i stosunku mocy do masy własnej nieprzekraczającym 0,1 kW/kg pod warunkiem, że osoba posiada prawo jazdy kategorii B od co najmniej 3 lat (tylko na terytorium RP).

Warunkiem uzyskania prawa jazdy kategorii B jest: osiągnięcie odpowiedniego wieku (18 lat), ukończenie szkolenia, zdanie egzaminu państwowego.

Jazda z przyczepą z prawem jazdy kategorii B

Posiadacz prawa jazdy kategorii B może prowadzić auto o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony wraz z przyczepką lekką (dmc do 750 kg). Dopuszczalna masa całkowita zestawu to 4250 kg, Jeśli jednak do auta podepniemy przyczepę o dmc wyższym niż 750 kg, to masa całego zestawu nie może przekroczyć 3,5 tony!

Zobacz także: Wypadek czy kolizja. Jak się zachować na drodze?

Jazda z przyczepą. To trzeba wiedzieć!

Lekkie auta są homologowane są do ciągnięcia jedynie stosunkowo lekkich przyczep. A pojazdy które posiadają większe możliwości w kwestii holowania przyczep, same mają wysoką dopuszczalną masę całkowitą, co powoduje, że posiadając prawo jazdy kategorii B, nie wykorzystamy całego potencjału zestawu, bo ogranicza nas prawo.

Należy pamiętać, że łączenie stosunkowo lekkiego auta z dosyć ciężką przyczepą jest niebezpieczne. A duże przyczepy można legalnie łączyć z niewielkimi autami. Producenci często sprzedają jeden model przyczepy, ale z różną dopuszczalną masą całkowitą wpisaną w dokumentach. Przed wypożyczeniem przyczepy skontrolujmy, czy to jest w dokumentach, pokrywa się ze stanem faktycznym, gdyż przekroczenie dopuszczalnych limitów wagi jest niebezpieczne!

Jazda z przyczepą. Uwaga na granicę 3,5 tony

Warto pamiętać, że w przypadku, kiedy masa zestawu przekroczy 3500 kg, wtedy zobowiązani jesteśmy do wniesienia opłaty za korzystanie z dróg płatnych (Viatoll). Od 1 lipca 2011 r. wraz z wprowadzeniem elektronicznego systemu poboru opłat na drogach krajowych, pojazdy i zestawy pojazdów, których masa przekracza 3,5 tony, są traktowane identycznie, jak samochody ciężarowe. Dlatego też jeśli zestaw samochód plus przyczepa przekroczy masę 3,5 tony, wtedy należy zaopatrzyć się w viabox, który obsługuje bramownice viatoll.

Zobacz także: Nowa Toyota Mirai. Auto na wodór oczyści powietrze podczas jazdy!

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • gość (gość)

  z którego przytoczonego przepisu wynika, że ciągnąc przyczepę o dmc powyżej 750kg zespół pojazdów nie może przekraczać 3,5t?

 • Janek (gość)

  Opłata za przejazdy autostradami samochodu z przyczepą są większe NIEZALEŻNIE od ciężaru zestawu.

 • Adam (gość)

  Mając kat ABT, czy można jeździć autem koniowozem

 • julek (gość)

  Do rav4 doczepiamy małą przyczepę i bez prawka, już tak drugi rok na wakacje jeździmy

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości