Wszystko
o samochodach

Przepisy / Prawo jazdy

Prawo jazdy. Kiedy będzie dostępne w telefonie?

Data publikacji: Autor: Wojciech Frelichowski

Fot. W. Wylęgalski Ministerstwo Cyfryzacji obiecuje, że w tym roku zostanie wprowadzone cyfrowe prawo jazdy. Będzie funkcjonować w ramach usługi mObywatel.

Przypomnijmy, że usługa mObywatel umożliwia już dostęp do cyfrowych wersji dowodu rejestracyjnego, polisy ubezpieczenia OC oraz karty pojazdu. Dzięki temu tych dwóch pierwszych dokumentów nie trzeba mieć przy sobie podczas prowadzenia samochodu.Do cyfrowego kompletu dotyczącego kierowców brakuje tylko prawa jazdy.

Już połowie 2019 roku Marek Zagórski, minister cyfryzacji, przyznał, że e-prawo jazdy - jako rozwiązanie na smartfony - jest już gotowe. Jednak żeby było możliwe wprowadzenie tego systemu dla kierowców konieczne są zmiany w przepisach.

To samo powtórzył w niedawnej rozmowie w radiu PR24. Minister Zagórski stwierdził, że po przeprowadzeniu zmian w ustawie cyfrowe prawo jazdy będzie dostępne w pierwszym półroczu tego roku. E-prawo jazdy będzie można pokazać w telefonie, a tradycyjne prawo jazdy zostawić w domu.

Zobacz także: Nietrzeźwy kierowca pokryje koszty leczenia ofiar?

Jak informuje Ministerstwo Cyfryzacji, kierowcy to jedna z grup, które najchętniej korzystają z naszych cyfrowych usług. Absolutną rekordzistką jest e-usługa umożliwiająca możliwość sprawdzenia historii pojazdu. W 2019 roku Polacy skorzystali z niej 129 859 339 razy. Rekordowymi miesiącami był maj – 16 621 204 sprawdzenia, kwiecień – 14 576 111 sprawdzeń i grudzień – 12 120 444 sprawdzenia.

Zobacz także: SUV-y Škody. Kodiaq, Karoq i Kamiq. Trojaczki w komplecie

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • Michał (gość)

    Teraz znajdziesz tanie ubezpieczenie w telefonie to proste i szybkie w aplikacji Kupdirect z Google Play skanujesz tylko kod z dowodu rejestracyjnego, bez wpisywania danych i w 5 sek masz porównanie składek a w 40 sek polisę na mailu. https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.kupdirect.app

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości