Wszystko
o samochodach

Przepisy / Prawo jazdy

Prawo jazdy. Kiedy trzeba będzie wymienić bezterminowe prawo jazdy?

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Archiwum Od kilku lat w Polsce nie wydaje się bezterminowych praw jazdy. Wszyscy kierowcy, mający bezterminowe prawo jazdy będą musieli je wymienić.

Po upływie okresu, na jaki został wydany dokument prawa jazdy, konieczna jest jego wymiana, jednak uprawnienia do kierowania pojazdami nie wygasają.

Od 19 stycznia 2013 roku w Polsce nie wydaje się już bezterminowych praw jazdy. Najdłuższy termin ważności tego dokumentu to obecnie 15 lat. Warto zaznaczyć, że w przypadku przeciwwskazań medycznych takich jak np. duża wada wzroku, prawo jazdy może mieć znacznie krótszy okres ważności.

Zobacz także: Jak oszczędzać paliwo?

Kierowcy posiadający prawo jazdy wydane przed 19 stycznia 2013 r. będą musieli wymienić dokument od 2028 do 2033 r. Przy wymianie prawa jazdy kategorii AM, A1, A2, A, B1, B, B+E lub T nie trzeba przechodzić dodatkowych badań lekarskich, chyba że prawo jazdy zostało wydane na czas określony ze względu na ograniczenia zdrowotne. Badania będą musiały przechodzić natomiast osoby, które posiadają prawo jazdy kategorii C1, C1+E, C, C+E, D1, D1+E, D lub D+E. W takim przypadku dokument jest ważny przez 5 lat.

Jak wymienić prawo jazdy? W wydziale komunikacji trzeba złożyć wniosek o wydanie dokumentu. Konieczne jest okazanie dowodu osobistego, starego prawa jazdy oraz załączenie do wniosku fotografii o wymiarach 35 x 45 mm. Sam koszt wymiany obecnie to 100,50 zł.

Zobacz także: Kierunkowskazy. Jak poprawnie korzystać?

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • Ekonom (gość)

  Jeśli opłata za wymianę prawa jazdy zostanie podtrzymana, zrobią na tym niezły biznes. Kto zarabia na szczepieniach - możemy się domyśleć, pytanie tylko kto zarobi na nowych prawkach...

 • Alkatraz (gość)

  Ale po co to wymieniać jak teraz wszystko w systemie jest? Przecież już nawet nie ma obowiązku posiadania przy sobie podczas kontroli...

 • Bywalec (gość)

  A rżnąc im te samochody i prawo jazdy bez tego można żyć

 • Jorg (gość)

  Dno

 • Judy (gość)

  Taki hu... Ja nie wymienię niech mnie w dupę pocałują po co mam wymieniać jak nie trzeba wozić że sobą to raz a po drugie jeżeli wyjadę za granicę to tamta policja nie będzie patrzeć czy terminowe czy nie więc pocałujcie misia w dupe

 • Snake (gość)

  Znów rządzonych udawadniaja że prawo jednak działa wstecz. Szkoda tego komentować. A pozniej wytłumaczą że to dla naszego dobra.

 • Lodówa (gość)

  Wyższe kategorie c,c+e itd. Są ważne cały czas i niemają nic wspólnego z ważnością dokumentu reguluje to ustawa co pięć lat zawodowi kierowcy wymieniają prawka jak będę chciał to mogę kupić sobie ciężarówkę i jeździć do biedry na zakupy oczywiście prywatnie uprawnienia Są na całe życie chyba że ktoś coś narobi to zabiorą autor artykułu niech doczyta ustawę a potem sieje zament

 • Dark Age (gość)

  Zrobię sobie ukraińskie prawko.

 • Samo ZŁo (gość)

  Nie Ważne Gdzie Pojedziesz Wszyscy Mający Prawo jazdy Mają Obowiązek Wymiany prawa jazdy Posiadające Date Ważności. A JAK nie Wymienisz,TO SPODZIEWAJ SIĘ MANDATÓW, KOLEGIUM,CZARNY CHLEB,CZARNA KAWA

 • Samo ZŁo (gość)

  Nie Ważne Gdzie Pojedziesz Wszyscy Mający Prawo jazdy Mają Obowiązek Wymiany prawa jazdy Posiadające Date Ważności. A JAK nie Wymienisz,TO SPODZIEWAJ SIĘ MANDATÓW, KOLEGIUM,CZARNY CHLEB,CZARNA KAWA

 • zbdura (gość)

  Nie ma punktu: "Zapoznałem się ze zmianami w przepisach". Za to najważniejsze jest zdjęcie do kolekcji i nowy druk do szuflady. Państwo chce po prostu 100zł i tyle.... Może za chwilę co miesiąc, bo elektroniczne można co miesiąc aktualizować i za każdym razem 100-ka?

 • Komentarz usunięty.
 • pepe (gość)

  Po co wymieniać prawo jazdy jak nie trzeba mieć przy sobie prawa jazdy. Druga sprawa do 2033 roku przy tym rozwoju techniki to albo samochody same będą jeździć, albo latać lub będzie koniec świata :), a jak nic z tych rzeczy to przepisy zmienią się jeszcze ze 100 razy.

 • renta agenta (gość)

  Czy zrozumienie wyrazów polskich sprawia ustawodawcy taki problem, że nie rozumie znaczenia wyrazu ,, bezterminowo" ? Dla przypomnienia - bez daty ważności, bez określonego czasu ( w tym wypadku ) na wymianę. Jeśli mam prawo jazdy bezterminowe to nie mam obowiązku wymiany, bo nie ma daty ważności dokumentu ---- czy to takie trudne ?? Jeśli tak jest to ustawodawca nie ma prawa mnie zmusić a nowelizacja obejmuje nowo wydane dokumenty i tyle w temacie.

 • Komentarz usunięty.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości