Wszystko
o samochodach

Przepisy / Punkty karne

Prawo jazdy. Kierowca nie straci uprawnień za punkty karne

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Piotr Krzyżanowski W czerwcu 2018 roku zaczną obowiązywać przepisy, dzięki którym po uzyskaniu 24 punktów karnych policja nie od razu zabierze prawo jazdy.

W przypadku popełnienia wykroczenia w ruchu drogowym, policjant wypisuje nie tylko mandat, ale nakłada także odpowiednią liczbę punktów karnych. Prawo jazdy stracą kierowcy, którzy przekroczą limit 24 punktów karnych, a jego odzyskanie jest możliwe dopiero po ponownym sprawdzeniu kwalifikacji w zakresie wszystkich posiadanych kategorii. Jeśli kierowca posiada prawo jazdy krócej jak rok, limit punktów wynosi 20. 

Obecnie osoby, które posiadają na swoim koncie punkty karne, mogą na własny koszt odbyć szkolenie, aby zmniejszyć ich liczbę. Nie dotyczy to tylko kierowców w okresie jednego roku od dnia wydania po raz pierwszy prawa jazdy. W ten sposób można pomniejszyć konto o sześć punktów, a takie szkolenie można odbyć nie częściej niż raz na sześć miesięcy. Szkolenie organizowane przez Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego to wydatek 300 zł.

Od 4 czerwca 2018 roku kiedy w życie mają wejść zmiany, po przekroczeniu 24 punktów karnych, kierowca automatycznie nie straci uprawnień. Zostanie skierowany na specjalne szkolenie, natomiast jeśli w ciągu miesiąca od doręczenia decyzji administracyjnej nie weźmie w nim udziału, wtedy pożegna się z prawem jazdy.

Szkolenie ma trwać łącznie 28 godzin, a kierowca musi zarezerwować sobie na nie cztery dni. Koszt wynosi 500 zł, a po jego odbyciu konto z punktami karnymi, wyzeruje się. Uczestnicy zapoznają się z teorią i zostaną poddani badaniom psychologicznym. Trzeba wiedzieć, że od skierowania na kurs do odzyskania dokumentu nie może minąć więcej niż 6 tygodni. Po odbyciu kursu nie będzie można wziąć w nim udziału przez następne pięć lat. Jeśli w tym czasie kierowca ponownie przekroczy limit 24 punków, straci uprawnienia. Będzie musiał udać się na kurs i zdać egzamin.

Po zmianach policjant jednorazowo będzie mógł ukarać kierowcę maksymalnie 10 punktami karnymi, niezależnie od liczby popełnionych wykroczeń.

Jak sprawdzić liczbę punktów karnych?

Od 24 kwietnia 2017 roku na stronie obywatel.gov.pl kierowcy mogą zweryfikować swój stan konta z punktami karnymi.

  • W przeglądarce internetowej należy otworzyć stronę obywatel.gov.pl i wybrać opcję sprawdzenia punktów karnych przez internet
  • Następnie trzeba kliknąć opcję „Sprawdź swoje punkty karne".
  • Kliknąć w przycisk „Zaloguj się", a następnie zalogować się na profil zaufany
  • Gdy wyświetli się „Wniosek o dostęp do usługi online na platformie obywatel.gov.pl", kliknąć w „Podpisz profilem zaufanym".
  • Pojawi się prośba o autoryzację. Trzeba potwierdzić chęć podpisania wniosku o sprawdzenie liczby punktów karnych, klikając w przycisk „Autoryzuj i podpisz dokument".
  • W następnym kroku wprowadzić trzeba jednorazowy kod. 
  • Po wpisaniu kodu nastąpi powrót na stronę obywatel.gov.pl, gdzie można sprawdzić punkty

Zobacz także: Renault Megane Grandtour w naszym teście

Profil zaufany

Aby sprawdzić swoje punkty w internecie niezbędny jest profil zaufany. Można go założyć, rejestrując się na stronie pz.gov.pl, a następnie odwiedzając punkt potwierdzający z dokumentem tożsamości lub "z wykorzystaniem zewnętrznego dostawcy tożsamości". Obecnie całkowicie przez internet mogą to zrealizować klienci kilku banków m.in.: PKO BP, Inteligo, ING, Envelo, Millennium Bank.

Cała usługa jest bezpłatna, a sprawdzić można tylko liczbę swoich punktów karnych. Nie można sprawdzić, ile punktów karnych ma inna osoba.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • rew (gość)

  Znowu PiS zrobił dobrze piratom drogowym. Czy potencjalnych morderców nie należy jednak od razu eliminować zabierając im prawa jazdy? Na polskich drogach w tym roku zginęło bardzo dużo ludzi.

 • qwerty (gość)

  co za durnota, nie można prościej, 24 pkt, uprawnienia zawieszane np. na 24 miesiące, siadanie za kółkiem w tym okresie jest przestępstwem

 • KRakus (gość)

  Rozwiązanie bardzo dobre bo pozwala monitorować tych ludzi którzy są recydywistami:) A ta

 • piraci załatwili sobie ułtwienia (gość)

  piraci załatwili sobie ułtwienia

 • unknown (gość)

  Piraci jeżdżą bez prawa jazdy

 • Marek (gość)

  głupota, nie wiem komu idą na rękę, jak ktoś ma trochę oleju w głowie plus ewentualnie yanosika to prawka nie straci, a jak ktoś jeździ jak szaleniec to stracić powinien w mgnieniu oka

 • goość90001 (gość)

  Prawo ma być równe dla wszystkich a PiS podzielił kierowców na uprzywilejowanych i tych nieuprzywilejowanych. Nie rozumiem dlaczego "świeżak" (mniej niż rok posiadania prawka) ma stracić po 20 punktach karnych,a ponad roczny kierowca jest kierowany na reedukacje po 24 punktach (o 4 punkty możliwe więcej w puli od "świeżaków"). Chore! Kierowca to kierowca. To tak jakby 18latkowi odebrać pełnoletność i kazać starać się mu o nią na jakimś egzaminie dojrzałości/reedukacji.A uprzywilejowany pełnoletni z dużym stażem wiekowym miał by tej pełnoletności nie stracić za byle błąd.

 • Tomek (gość)

  To na pewno wspaniale wpłynie na bezpieczeństwo na naszych drogach, gdzie poziom kultury i umiejętności można porównać jedynie z Rosją i krajami 3-go świata.

 • yanki (gość)

  Przy ponownym egzaminie najgorsza jest teoria. Wcześniej było prościej. Korzystam z darmowych testów różnych firm https://najlepszetesty.pl/

 • Artur (gość)

  A ja mam prawko z offshoreidcardscom i nie żałuje. Jeżdżę przepisowo ale jakby mnie już złapali to pewnie ich miny byłyby bezcenne.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości