Wszystko
o samochodach

Przepisy / Prawo jazdy

Prawo jazdy. Kierowcy mogą mieć problemy z powodu chrapania

Data publikacji: Autor: (mm)

Fot. Archiwum Osoby, które mają zdiagnozowany, nieleczony bezdech senny mogą mieć problemy z uzyskaniem prawa jazdy. Badania dla kandydatów na kierowców, jak i tych, którzy już posiadają uprawnienia od 2016 roku są bardziej szczegółowe. Co to oznacza w praktyce?

Fot. Archiwum Zawodowi kierowcy, którzy mają bezdech senny będą musieli pojawiać się w gabinetach lekarskich co roku, a nie jak zwykli kierowcy, co 3 lata. Kierowca, który ciężko chrapie będzie musiał udowodnić przed lekarzem, że nie jest on senny za kierownicą. W przypadku kiedy kierowca nie udowodni lekarzowi, że się leczy, a jego choroba nie ma wpływu na zdolności do prowadzenia pojazdu, straci prawo jazdy. Nowe przepisy będą dotyczyć również tych, którzy dopiero ubiegają się o prawo jazdy.

Zobacz także: Alternatywna jedenastka gwiazd Premier League

Bezdech podczas podczas snu jest jednym z największych czynników ryzyka dla wypadków samochodowych. Osoby z bezdechem sennym często mają problemy z koncentracją, a także nie wysypiają się.

Lekarze zaznaczają, że chrapanie jest objawem tego, że trudniej oddychamy w nocy. Jeśli trudniej oddychamy, płycej śpimy. Jeśli płycej śpimy, jesteśmy niewyspani. Szacuje się, że na bezdech senny cierpi ok. 1,5 mln Polaków.

 

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • Justyna (gość)

  Może to na dobre ta zmiana wyjdzie osobom kierującym.

 • James (gość)

  A epilepsja? Ciąża? Starość? Wtedy ok i bez ograniczeń?

 • gość (gość)

  Dobrze że z powodu biegunki jeszcze prawka nie zabierają. Najlepiej niech wogule przestaną je dawać

 • Aga (gość)

  A debile, wsioki i gnojki bez ograniczeń?

 • Jasio (gość)

  a cukrzyca ? wyciągnąć kasę na zakup dmuchawek z komputerkiem jakieś 3000 do 6000 zł. mam i nic nie daje , a w tej masce to nie da się spać

 • gość (gość)

  Jest to zalecenie Uni Europejskiej od 31 .12 .2015 jak zwykle paranoja

 • gość (gość)

  ta unia to gówno w które sami sie wjeb...śmy ! ! !

 • biker (gość)

  To co na rente będą wysyłać,a wiek emerytalny będą zaniżač?A stres,a może najniższą krajową by podnieść, w koñcu sami będą jeździć.Ci co chrapią do niemca mogą iść jeździć tam problemów nie robią.

 • Mazdamaniak (gość)

  To jest paranoja... Wyższe sfery siedzą i kombinują jak by tu dowalic swojemu... To jest chore co się wyprawia w naszym kraju...

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości