Wszystko
o samochodach

Przepisy / Prawo jazdy

Prawo jazdy. Komisja Europejska pozywa Polskę

Data publikacji: Autor: (mm)

Fot. Archiwum Komisja Europejska zdecydowałą się pozwać Polskę do Trybunału Sprawiedliwości. Chodzi o nieprawidłowe wdrożenie przepisów unijnych dotyczących prawa jazdy.

Fot. Archiwum Zdaniem Komisji Europejskiej Polska nie wydawała praw jazdy na wymagane okresy ważności. Zarzuca się także niezdefiniowanie niektórych kategorii praw jazdy, a dodatkowo zdaniem Komisji Europejskiej w naszym kraju własciwie nie zostały wdrożone przepisy dotyczące miejsca zamieszkania głównie w odniesieniu do osób, które mieszkały kolejno w różnych państwach Unii Europejskiej.

Przypomnijmy, że unijna dyrektywa 2006/126/WE w sprawie praw jazdy wprowadza m.in. nowe kategorie i określa daty ważności, zależnie od rodzaju uprawnień. To także system wymiany informacji na temat praw jazdy (RESPER). Regulacje mają na celu ograniczyć możliwości oszustwa i gwarantują rzeczywistą swobodę przemieszczania się kierowców w UE.

Zobacz także: Stanisław Czerczesow: Nie mamy szans grać na równi z Napoli

Polska to nie jedyny pozwany kraj w tej sprawie. Nieprawidłowości dotyczą także m.in. Niemiec, Austrii oraz Finlandii. W Polsce od 19 stycznia 2013 roku prawa jazdy są wydawane maksymalnie na 15 lat, a po tym okresie konieczne jest wyrobienie kolejnego dokumentu.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • Komentarz usunięty.
  • Justyna (gość)

    Dziękuję za informacje.

  • Bartek (gość)

    Tak, tylko wszyscy by wszystko pozywali, ale tutaj akurat jest lepiej, bo młodzi kierowcy np. chcący pracować w branży http://www.gowork.pl/opinie_czytaj,1005729 będą mogli lepiej się wyszkolić, i nie przejmować głupotami

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości