Wszystko
o samochodach

Przepisy / Prawo jazdy

Prawo jazdy. Kurs, egzamin na prawo jazdy na auto z automatyczną skrzynią biegów. Dla kogo?

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Volkswagen Kurs prawa jazdy kategorii B automat i zdanie egzaminu państwowego uprawnia do m.in. kierowania samochodem osobowym do 3,5 t z automatyczną skrzynią biegów. Kto decyduje się na takie rozwiązanie i czy to łatwiejszy sposób na uzyskanie prawa jazdy od tradycyjnego egzaminu na pojazd ze skrzynią manualną?

Prawo jazdy na samochód z automatem. Co oznacza kod 78?

W Polsce mamy możliwość zrobienia prawa jazdy na samochody z automatyczną skrzynią biegów. Wtedy na dokumencie prawa jazdy w rubryce ograniczenia będziemy mieli adnotację "78", co oznacza uprawnienia do kierowania "wyłącznie pojazdami z automatyczną skrzynią biegów".

Kurs prawa jazdy kategorii B automat – cennik:

 • 2490 zł – kurs z teorią (30h teorii i 30h jazdy)
 • 2440 zł – kurs bez teorii po zdaniu egzaminu teoretycznego w WORD (30h jazdy)
Podane ceny są cenami orientacyjnymi i są zależne od lokalizacji i wybranej szkoły nauki jazdy.

Prawo jazdy na samochód z automatem. Jak wygląda egzamin?

Egzamin w samochodzie z automatyczną skrzynią biegów niczym nie różni się od tego w "manualu". Zadania egzaminacyjne są takie same.

Czy sam egzamin praktyczny jest łatwiejszy? Przede wszystkim auto nie stoczy się do tyłu czy nie zgaśnie podczas ruszania. A to jedna z największych obaw przyszłych kierowców.

Prawo jazdy na samochód z automatem. Dla kogo?

To dobra opcja dla dla każdego, kto potrzebuje więcej czasu na opanowanie jazdy samochodem. Musimy mieć jednak na uwadze, że nie wszystkie szkoły nauki jazdy oferują możliwość zrobienia prawa jazdy na auto z automatyczną skrzynią biegów.

Zobacz także: Jak oszczędzać paliwo?

Prawo jazdy na samochód z automatem będzie także dobrym rozwiązaniem dla osób, które mają problemy ze zdrowiem i z różnych względów nie mogą jeździć samochodem z ręczną skrzynią biegów.

Prawo jazdy na samochód z automatem. Jakie są ograniczenia?

Takie uprawnienie pozwala jeździć jeździć tylko i wyłącznie samochodami z automatycznymi skrzyniami biegów. Może się to okazać kłopotliwe, kiedy pożyczymy od kogoś pojazd z manualną skrzynią biegów.

Kierowcom z prawem jazdy wyłącznie na automat, za prowadzenie samochodu z manualną skrzynią biegów grozi mandat w wysokości 500 zł. 

Prawo jazdy na samochód z automatem. A co jeśli będziemy chcieli mieć uprawnienia na skrzynie manualną?

W takim przypadku należy zapisać się na egzamin praktyczny w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego na samochodzie ze skrzynią manualną. Nie trzeba płacić za kurs, czy egzamin teoretyczny. Na oswojenie się ze skrzynią manualną powinny wystarczyć krótkie jazdy doszkalające.

Prawo jazdy na samochód z automatem. Zdaniem eksperta

Piotr Gliński, kierownik działu egzaminowania, Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Białymstoku

Chętnych na takie prawo jazdy wciąż jest bardzo mało. Na taki rodzaj uprawnień często decydują się osoby, u których w domach jest już samochód z automatyczną skrzynią biegów.

Jeśli nie czujemy się mocni w posługiwaniu się klasyczną skrzynią biegów i po zdaniu egzaminu będziemy się poruszać samochodem z automatem, opcja ta wydaje się być bardzo dobrym rozwiązaniem.

Co przemawia za skrzynią automatyczną? Z pewnością brak dźwigni sprzęgła. Egzamin na prawo jazdy na automat łatwiej zdać z kilku powodów, ale podstawowym jest mniejsza obawa o zgaśnięcie samochodu. Przyszły kierowca także mniej stresuje się o płynne ruszanie z miejsca.

Z doświadczenia mogę powiedzieć, że jeśli ktoś już decyduje się na prawo jazdy na automat, rzadko kiedy przesiada się potem do auta ze skrzynią manualną.

Zobacz także: Toyota Camry w nowej odsłonie

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • Arek (gość)

  Kiedyś nie było takich kursów na automatach ja jeżdżę i automatem i manualem i nie mam żadnych ograniczeń w prawie jazdy . Pytanie jest o sens robienia sobie pod górkę z tym prawkiem tylko na automat trochę to bez sensu ale to już nie moja sprawa.

 • Ryś (gość)

  Ja mam prawo jazdy na automatyczną skrzynię biegów ze względów zdrowotnych. Przez 45 lat jeździłem z manualną.

 • Lalka (gość)

  To świetna sprawa,dobrze,że w końcu zdający mają wybór. Manualna skrzynia biegów to przeszłość, więc tak naprawdę uczenie sie na manualu i dokładnie sobie stresu ze sprzęgłem w mojej opinii mija się z celem. Mnie auto ma zwieść z punktu A do punktu B,automat sprawia, ze jadę bezstresowo, a jazda sprawia mi przyjemność, zwłaszcza jesli ktoś mieszka w dużych miastach, ta opcja jest idealna. Tak,wiem w Polsce manual wciąż jest na topie ,bo masa ludzi jeździ starymi złomkami,w Europie trochę inaczej to wygląda ,ale i tak to się zmieni kiedyś.

 • Lalka (gość)

  Aa i co istotne i co trzeba podkreślić; kierowcy kategorii B78 NIE są w żadnym stopniu gorszymi kierowcami od tych w manualach. Tak samo muszą poznać teorię i tak samo muszą nauczyć się jeździć, egzamin też muszą zdać taki sam jak ci na manualach.

 • arek (gość)

  Pan kierownik zapomnial pewnie dodac, ze trzeba zaplacic za czesc praktyczna egzaminu, i pedal machanizmu sprzegla, radosnie nazywa dzwignia. Jesli pojazdy egzaminacyjne beda w lepszym stanie technicznym i beda mialy poprawnie zainstalowane dodatkowe pedaly to mniej osob egzaminowanych bedzie sie balo, ze zgasnie im samochod w czasie egzaminowania.

 • Kris (gość)

  Jak ktoś jest ułomny to kombinuje jak ułatwic sobie zdawanie. Uważam że dobry kierowca powinien umieć jeździć na każdym rodzaju skrzyni. Jeśli ktoś ma problemy ze zdawaniem egzaminu to nie powinien wsiadać do do auta bo naraża też innych. Jeśli ktoś jest niepełnosprawny to jedynie ma to sens. Miałem automata i jest to wygoda ale nie wyobrażam sobie zeby nie umieć jeździc na manualu.

 • Adam (gość)

  Na wszystkim chcą zarobić złodzieje

 • Kuba (gość)

  Co to za nowość ?????? W innych krajach np. UK możliwość wyboru skrzyni biegów jest od kilkunastu lat albo i więcej i to normalne. Ktoś lubi automatyczne skrzynie to po jaką cholerę ma się uczyć na manualnej i stresować się bez sensu natomiast posiadanie uprawnień na manuale uprawnia do jazdy automatem bez żadnych dodatkowych kursów. Do koloru do wyboru tak powinno być.

 • Gregory (gość)

  Mam prawo jazdy ponad 15 lat. A automatem jeżdżę ok 3 lata. I powiem tak. Nigdy więcej żadnych manuali. Kazde następne auto tylko w automacie

 • Kierowca (gość)

  Dla mnie nie ma różnicy czy automat czy nie, ważne że kółka się kręcą, ale fakt na zachodzie to już norma. W Stanach dwóch złodziei aut wpadło tylko dlatego, że próbowali ukraść auto z manualem i nie potrafili ruszyć, więc lepiej umieć obsługiwać obydwa typy skrzyń.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości